Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Cassandra03

Cassandra03

Kvinna ·

Köra bil efter bröstförstoring

Bröstförstoring

Hej, som rubriken lyder undrar jag hur tidigt ni körde bil efter op? Min kirurg sa att jag inte skulle köra bil på 2v efter op och idag köpte jag 7dgrs för jag vågar inte riktigt köra ännu fast det gått 2v imorgon. Känner att styrkan ännu inre finns där. Hur har ni gjort och hur upplevde ni första körningen. Med vänlig hälsning,

4

Sortera efter

Masa

Masa

Kvinna ·

Jag körde bil nästa dagen efter op..

Jag frågade att köra bil sjölv hemma (oererades i Lanskrona o bor i Växjö så det är 220km) men de sa att det går helt ok att köra nästa dan.

Måste bara säga att andra o tredje dagen efter op hade jag mer ont o då skulle jag inte våga köra så länge. Men två veckor efter op? Det tycker jag du absolut får.

Äter du ngn medicin nu eller känner du dig inte tillräckligt bra att köra?

Gilla
Inanna

Inanna

Kvinna ·

Körde andra dagen.

Gilla
Cassandra03

Cassandra03

Kvinna ·

Hej, känner mig som värsta fegisen. Menar ni att ni körde typ på en gången. Vad sa ers kirurger? Med tanke på att man skall undvika att göra häftiga rörelser och bära tungt på en månad. Jag har inte ens försökt och köra och jag slutade med värktabletter dag fyra efter op. Jag får väl test köra denna vecka lite men får åka kommunalt eftersom jag köpt kort. Tack för era svar. Med vänlig hälsning,
Gilla
Masa

Masa

Kvinna ·

Cassandra, om det gör ont ska du vänta. Lyssna på din kropp.

Efter mina två första operationer kunde jag göra vad som helst dag efter, men nu när jag fick implantaten bakom muskeln gör det ont när jag rör på mig o jag måste vara försiktigt. Men dagen efter op kännde jag inte ngn smärta, tror det var fortfarande morfium.

Nu skrattar jag åt mig själv, det blir svårt att växla, svårt att vända mig snabbt.. Men om jag måste köra bil då är jag försikitgare o "långsammare" än vanligt.

Gör bara som du känner, det är det bästa.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem