Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Korr - Förminska mellanrummet. Hur?

Bröstförstoring

Hej.

Ska korra mina bröst i slutet av mars pga smärta i vänster bröst då och då plus förstort mellanrum (cirka 4 cm stort).

Men nu undrar jag en sak.. Hur fixar dem mellanrummet när jag inte ska byta inlägg? Någon som vet?

Voissa säger att det inte går och andra att det gör det... Blir ej klok på det ;P

24

Sortera efter

via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Då önskar jag dig en supertrevlig resa, blir faktiskt lite avis 🤭 Men jag lovar jag får plats i reseväskan hehe 💡

Sedan av egen erfarenhet så ska man inte alltid lite 100% på vad kirurgen säger, de har faktiskt inte alltid rätt, det sia78 säger é rätt till en viss del, bröstvåtorna kan peka något mer ut mot sidorna om implantaten inte går tillräckligt ut mot sidorna, därför kan ett bredare implantat vara att föredra. Hur satt dina implantat precis efter operationen, satt de tätare då? 

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Har bilder på mina bröst just efter op och några månader efter. Uppdat mycket med bilder då pga jag tyckte dem satt förlångt ifrån varandra. Men Magnus sa att det kunde gå till sig och han ville vänta ett halvår eller mer. Väntade då 7 månader och hörde sedan av mig.

Gilla
Juli11

Juli11

Man ·

Tror tyvärr bara att ett bredare implantat kommer minska mellanrummet. Lägger kirurgen de befintliga längre in blir det kanske inte så bra utåt. Bröstvårtorna kommer då peka lite utåt ( vilket iofs inte behöver göra något) sen beror det ju på utgångsläge, man kan inte trolla hur mkt som helst med mellanrummet utan att äventyra risken för symmastia. Jag tror att det bästa är att vänta tills du har råd och då korra med nya implantat eller helt enkelt leva med det mellanrum som är. Om du inte på ngt vis kan övertyga kirurgen om att det är dennes val som gjort att det blivit så smala implantat. Jag tycker för övrigt inte att du har något gigantiskt mellanrum som ser konstigt ut men det är ju du som ska trivas , inte jag ;-)
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Sant. Skrivit mejl och sitter i väntan på svar ang korren.

Jag måste ändå operera pga smärtan, och kan han inte fixa mellanrummet något så gör det inte så jätte mycket, bara jag slipper smärtan.

Mellanrummet hade jag gärna haft mindre, men om det inte går att fixa med dem inlägg jag har så får det vara..

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem