Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Morot

Morot

Kvinna ·

Läktid för korr av BO

Bröstförstoring

Hej

Jag märkte ganska nyss att implantatet i mitt ena bröst sjunkit ner och att den fickan är mycket större än den andra. Jag har haf brösten i 6 månader och detta har smugitsig på och eftersom det alltid varit en viss skilland mellan brösten så har jag inte tänkt på det tidigare. 

   Enligt kirurgen så kan jag korra nu eller senare i livet om jag vill och jag behöver inte oroa mig för att det kommer trilla ännu längre ner (även om det känns så). Jag börjat fundera på om det inte är lika bra att rätta till det i alla fall, även om det känns jobbigt med en narkos igen.

   Bi med erfarenhet, nu undrar jag vad som gäller efter en sådan operation. Hur länge får jag träningsförbud? Kan jag lyfta som vanligt. Måste jag vara sjukskriven? Hur kommer jag att må? Hur blir resultatet?

2

Sortera efter

twinky

twinky

Kvinna ·

Vad tråkigt att du har råkat ut för BO. Jag har själv korrat detta 3 ggr eftersom min kirurg envisades med att använda icke-permanenta stygn de första 2 gångerna. I flera månader bodde jag i en tajt bygelbh 24/7 för att få allting att läka på plats men det höll inte :(. 3:e gången fick jag äntligen de permanenta stygnen jag ville ha från första början och denna gången funkade det. Så mitt viktigaste tips är att kolla med kirurgen att han kommer använda permanenta stygn. Efter op måste du vara supernoga med att använda rätt stöd och att undvika tynga lyft och andra aktiviteter som kan töja fickorna. Träning bör vara ok efter 4-6 veckor. Om du behöver sjukskriva dig beror på hur ont du kommer få och vad du har för typ av jobb. Jag hade aldrig speciellt ont av nån av mina operationer men det finns de som har fått ganska mkt smärta av en BO korr. Du bör minst ha helgen och gärna 1-2 extradagar för att vila upp dig. Har du ett kontorsjobb eller liknande är det lugnt men ingår tunga lyft måste du nog ta lite extraledigt. Lycka till och God Jul!

Gilla
Morot

Morot

Kvinna ·

Hej och tack för ditt svar. 

Min kirurg Davor paratade om att han skulle kunna sy med en anna tråd, vilket kanske kan vara den permanenta? Fy vad jobbigt det är när man börjar leta fel. För några månader sedan tänkte jag inte så mycket på brösten och nu när jag är ledig oroar jag mig för massor av saker.  

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem