Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lurifax profilbild

Lurifax

Kvinna ·

16 jul, 2013

Landstinget - Sahlgrenska - bröstassymetri

Andra bröstoperationer
Min resa genom landstinget började med ett besök hos ett mindre sjukhus i västra götaland på en bröstklinik. Efter två besök hos dem plus 25 kg viktnedgång (kravet var minus 15) så ville de ha ett second opinion eftersom det är så stor skillad på mina bröst, även efter viktnedgången. De skickade en remiss till Sahlgrenskas plastikklinik, dit jag ska om två veckor.
Nu till frågan, hur går ett besök till där? Jag skulle vilja förbereda mig lite grann mentalt på vad som väntas. Eftersom mina besök på det mindre sjukhuset inte har varit så givande (in, kläm, känn, ut) så är jag lite nervös men hoppas att det går annorlunda till. Hur går till det på Sahlgrenska när man kommer dit med olika stora bröst?
PS: Vad använder de sig av för metoder på Sahlgrenska? Jag menar, förminskar de, förstorar de, lägger de in implantat eller vad föredrar dom?
2

Sortera efter

Harley

Kvinna ·

16 jul, 2013

Härligt att det är på gång nu tjejen! Du har vart grymt duktig med viktnedgången! Vet inte hur det går till på Sahlgrenska men när jag var på Karolinska fick jag klä av mig på överkroppen. Kirurgen kände försiktigt, mätte med måttband och sedan olika koppar för att få fram volymskillnaden. Jag fick klä på mig igen, hon godkände mig direkt då mina skiljde ca 220 cc, gränsen var 200. Vi pratade inget om olika implantat mer än att hon endast ville lägga i ena bröstet, jag stod på mig och ville ha i båda som jag fick. Eftersom att det sedan tog för lång tid från "konsultationen" innan jag fick op-tid så fick jag byta kirurg, mycket bra då han var tusen gånger trevligare och tyckte det var självklart att lägga i båda. Fråga om du undrar nåt! Håller timmar och tår för dig nu!
Gilla

ljusvitt

Kvinna ·

16 jul, 2013

Jag har gjort bröstförminsking och var på sahlgrenska för bedömning. Läkaren berättade om operationen, jag kunde ställa frågor och så mätta han volym och häng, frågade vilka besvär jag hade osv. Och så godkände han mig men han ville att jag skulle tänka någon vecka eller två och återkomma till dem så skulle de sätta upp mig i kön om jag bestämde mig för att säga ja. 
 
Sen var det meningen att jag skulle opas på sahlgrenska men de kunde inte uppfylla vårdgaratin så jag fick opereras på en privat klinik, Carlanderska. 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem