Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
aussie1 profilbild

aussie1

Kvinna ·

28 aug, 2012

laser & estetik

Andra bröstoperationer

någon som har opererat brösten eller någon annat på laser & estetik? :)

Tacksam för svar!!

30

Sortera efter

Anonym användare

09 sep, 2012

Håller med MiniSmultron. Tycker det låter konstigt "att de ska jobba i grupp". Är ju själv opererad där och det var bara Dr. Mattias Elm'er som gjorde det ensam och det var enbart honom alena som jag träffade vid min konsultation.
Gilla

Anonym användare

09 sep, 2012

Håller med MiniSmultron. Tycker det låter konstigt "att de ska jobba i grupp". Att båda läkarna var inne I rummet samtidigt och kollade, att de pratade i mun på varandra, att de halvt tjafsade om vilka valmöjligheterna var bäst för dig och att de olika åsikter.... Är ju själv opererad där och det var bara Dr. Mattias Elm'er som gjorde det ensam och det var enbart honom alena som jag träffade vid min konsultation. Det bemötande jag fick där av honom önskar jag att fler skulle få när man besöker sin läkare. För han lyssnade, förklarade flera gånger, ritade och visade så att jag skulle förstå allt. Så när jag gick därifrån så visste jag exakt hur min operation skulle utföras. Jag kände mig så trygg och det ska man ju göra inför sin operation. För många läkare var tyvärr nog sjuka när de läste om empati på sin utbildning. För har man inte empati,särskilt när man arbetar med människor så har man valt fel yrke helt! Så jag personligen, har väldigt svårt att tro att du fick ett sådant bemötande där. Men visst jag kan ha fel. Lycka till!
Gilla

Emma13

Kvinna ·

09 sep, 2012

Alltså, Aussi gick väl till Göteborgs Laser och Estetik? Vi andra som är nöjda har ju gjort i Sthlm.. Därför denna förvirring tror jag.

Gilla

aussie1

Kvinna ·

09 sep, 2012

Precis jag var i Göteborg, hade min pojkvännen med mig i rummet som först regerade på att det kändes oproffosoinellt, och de opererar i grupp ja, därför ville han att en sv dem andra oxå skulle kolla. De behöver ju inte göra det i Sthlm oxå men så sa de att de gjorde i Göteborg i vart fall!
Gilla

Melinda

Kvinna ·

10 sep, 2012

Ja så var det för mig med i Göteborg, han ville att andra inom gruppen skulle kolla på mig med och sen var dom var två stycken som opererade!

Gilla

Anonym användare

10 sep, 2012

aussie1 skrev:
Precis jag var i Göteborg, hade min pojkvännen med mig i rummet som först regerade på att det kändes oproffosoinellt, och de opererar i grupp ja, därför ville han att en sv dem andra oxå skulle kolla. De behöver ju inte göra det i Sthlm oxå men så sa de att de gjorde i Göteborg i vart fall!

Det kom inte fram tydligt att du hade gjort ditt besök i Göteborg. Ber så mycket om ursäkt! Det var absolut inte min mening att göra dig upprörd.

Gilla

Marina

Kvinna ·

13 sep, 2012

De här alternativen har vi med, och de ÄR olika. Vi har t o m en förklaring under, vid bilduppladdning, så man ska känna igen sig.

HELT bakom är oerhört ovanligt idag, men tekniken existerar - ska vi då inte ha med den..? Bedömningsfråga. Man får väl hoppas att den som lägger sig under kniven är såpass informerad att de vet vad de gjort ;-)

Sen finns det även olika tekniker för at lägga delvis bakom, men att separera dessa från varandra tror vi inte motiverar jobbet med det.

Implantatsplacering:

  • N/A Subglandular - Framför
  • Subfascial - Framför men under muskelhinnan
  • Submuscular - Helt bakom
  • Subpectoral - Delvis bakom

---------------

Subglandular - Framför muskeln men under fett och körtelvävnad

Subfascial - Framför muskeln men under muskelhinnan

Submuscular - HELT bakom (implantatet döljs helt, bakom fler muskler)
Subpectoral - Delvis bakom (Bakom stora bröstmuskeln. Detta är den vanligaste bakomplaceringen, vid osäkerhet välj detta)

Gilla

aussie1

Kvinna ·

14 sep, 2012

hur kan då kirurger säga att det inte finns, allt är delvis bakom eftersom muskeln inte täcker hela implantatet? okunniga?! han kunde inte säga en motivation eller tanke om hur det kunde vara delvis och helt bakom.

Tack för infon! :)

Gilla

Marina

Kvinna ·

17 sep, 2012

 
Här har du två enkla skisser som jag har länkat till, där nån i vart fall anser metoden existera, då de har gjort en skiss även av den. ;-)
Men jag har under POF:s hela existens (2,5 år) ännu inte hört någon som med säkerhet fått den här metoden med "helt bakom" (nedre bilden!) tillämpad. Den förefaller förlegad eller förbehållen endast patienter med vissa förutsättningar - förmodligen har det man ville åstadkomma med metoden uppnåtts på bättre sätt med andra metoder. och det är förmodligen det som gör att din kirurg inte ens nämner den för dig. Han kanske tycker det vore i klass med om de börjar berätta för dig om åderlåtning som behandlingsform på vårdcentralen! 😎
Jag vet ärligt talat i princip noll om den här metoden, tror mig ha förstått att den tillämpats på patienter med obefintlig egen vävnad, men mer än så kan jag inte säga.
 
 
 
Gilla

aussie1

Kvinna ·

18 sep, 2012

Aha okej då förstår jag :) Tack så mycket!!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem