Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Ccarolinee

Ccarolinee

Kvinna ·

Lindring mot mondors cord??

Bröstförstoring

Hej, jag har haft detta under höger bröst men de har gett med sig lite men nu har jag fått det på vänster, och det gör svinont! spec efter natten då jag haft topen som skär in.. Tar voltaren mot annat iof men de borde väl hjälpa men vad mer kan man göra? Det gör ju jätteont,i själva brösten har jag inte ont utan de är ju under som i revbenet känns de som. ser även ut som att de är fler än 1 sträng ..

kirurgen rekommenderade även en salva Hidruoid nånting heter den  (har den inte framför mig) den är bla till för att skynda på blåmärken osv, men FLER tips??

Tacksam för svar=)

Puff! Ingen???
3

Sortera efter

620cc

620cc

Kvinna ·

Hur gick det för dig? Kan knappt sova på nätterna, det gör så ont. Men det gick över av sig själv?
Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Det är en inflammation i en ven, har du frågat din kirurg om du får använda t ex Diklofenak? Det är inflammationadämpande, men även lite blodförtunnande, så ta det inte utan att ha OK från din läkare, men det känns ju som om det kanske kunde hjäpa. Lägga på något kallt brukar ju annars vara standard vid inflammation, har du testat?. 
Det är för övrigt ett tillstånd som brukar gå över av sig själv.
Gilla
620cc

620cc

Kvinna ·

Tack för tips! Jag ska på Återbesök imorgon igen för att hålla koll på min nekros så passar på att fråga om Mondors cord då också. Galet hur ont det kan göra, känns som ett sprucket revben. Det är liite bättre redan så känner att det går på rätt håll.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem