
Extasy
Kvinna ·
Lite frågor om bröstförstoring, tack för svar!
Hej!
Jag trode att jag visste mycket om silikon men det kommer ständigt upp nya frågor. Ska snart boka konsultation på någon klinik, vet dock inte vilken. Här är lite som jag tänkt på:
vad är skillnaden på hög profil och normal, hur ser det ut?
och vad är skillnadn på släta och osläta, vad är nackdelarna respektive fördelarna?
Ifall man gör operation nu på sommaren, får man bada och sola då?
För mig är mjukheten jätte viktigt men jag vill ju samtidigt ha stora bröst. Men vilken är den mjukaste sorten, är det koksalt eller gelehallon. Har hört att det finns tre sorters mjukheter på hallon, mjuk, mellan, fast men att inte alla kliniker har alla. Vilka har då mjuka gelehallon?
Sortera efter

Anonym användare

Erika
Kvinna ·
vill bara tillägga att coh 3 endast finns i anatomiska implantat :)

Extasy
Kvinna ·
Då går jag på konsultation i augusti. Älskar att sola! :)
Vad är tractionrippling? Då vill jag absolut ha coh 3, jag tror jag vill ha runda. Annars vet jag inte riktigt. Jag vill ha ganska stora bröst så när jag vill att de ska se stora ut gör de det. Men jag vill också kunna dölja dem så att jag inte blir utfrågad av alla släktmedlemmar till exempel. Ibland känner jag för 400, ibland 500, kan inte bestämma mig.

Anonym användare
Du kan ju alltid gå på konsultation nu ändå, för du kan ju boka en op-tid i augusti eller senare i vilket fall. :)
Dessutom tyckte jag det var bra att jag gått på konsultation hos olika kirurger. Det gör att jag känner mig säkrare på mitt val av implantat eftersom de alla sagt ungefär samma sak.
Tractionrippling är när vävnaden växer fast i implantatet på så vis att huden sträcks på ett underligt vis och bildar som fåror. Massage ska visst kunna förebygga vad jag hört, men jag törs inte skriva under på det. :/
Man brukar säga; "Stora bröst-stora problem, små bröst-små problem". Jag tänker att det hela handlar om avvägningar. Oavsett vilket val man gör finns olika risker. Dels ska man ju inte välja allt för små implantat, för det gäller ju att man känner sig tillfreds med storleken efter op (varför ska man annars operarera brösten liksom), dels ska man helst inte välja större än man behöver för att känna sig nöjd, åtminstone om du frågar mig.
Risken för rippling ökar med storleken. Själv vill jag verkligen undvika synlig rippling, så jag valde 335g istället för 360 som jag tänkt från början eftersom Charles rådde mig att göra så. Fast jag ska erkänna att jag fortfarande velar lite. ;P

Extasy
Kvinna ·
oki låter lite läskigt men jag är ändå optimistisk. Man ska vell inte tänka att det ska bli problem. Det e bra med dem som korrigerar. Jag tycker att du ska ta 360 ifall det var det som du ville. :)

Anonym användare
Nä, jag antar att jag är något av en pessimist... ;P
Jag vill gärna veta vad som kommer att hända, och eftersom det inte går att säga säkert så räknar jag med det värsta...
Grejjen är att den projektion jag vill ha inte kan bli så mycket större. Implantatet finns i stl 375g också, fast då ligger de "extra" gramen på som en extra del på bröstets ovansida (eller hur jag nu ska förklara). Alltså att bröstet eg inte blir större med det större implantatet förutom att det blir lite bulligare. Helst skulle jag ta samma typ av implantat fast helt enkelt ca 50g större men det finns alltså inga sådana implantat. :(
Kanske väljer jag iaf ett större fast det då blir ett med mer projektion... jag får se... Det kommer i vilket fall bli en klar förbättring mot nu, oavsett vilket jag tar och oavsett om jag får rippling eller ej. ;)
Jag är absolut ingen expert, men jag ska svara på det jag kan iaf.
Släta implantat är just släta, medan strukturerade implantat har en fin struktur på ytan. Fördelen med strukturerade implantat är att de lättare växer fast i den egna vävnaden, vilket gör att de inte roterar lika lätt som släta. Detta har mest betydelse vid anatomiska implantat eftersom det inte är så bra om just anatomiska roterar (brösten får ju då en väldigt konstig form). En nackdel med strukturerade är att de kan ge tractionrippling. Risken för kapselbildning är å andra sidan högre med släta.
Jag tror rekomendationerna för sol och bad skiljer sig mellan klinikerna, men jag är avrådd från solning i 3 veckor efter op pga att värme ökar svullnaden och eventuell bakterietillväxt. Hur det är med bad vet jag inte säkert, men jag gissar att det är ok att bada när operationssåren läkt ihop ordentligt.
Gelehallon finns i olika mjukhetsgrader ja. Personligen kände jag ingen större skillnad mellan coh 3 och coh 2. Coh 1 har jag inte känt på, men eftersom risken för synlig rippling ökar med mjukare implantat och jag har väldigt lite egen vävnad vill jag ändå ha coh 3 (hårdaste). Jag tyckte inte de kändes hårda att klämma på ändå. :)
Personligen tror jag mjukheten beror mycket mer på hur brösten läker, dvs hur mycket inkapsling man får, än på vilken mjukhetsgrad man har på implantaten.
Vet du hur du vill att brösten ska se ut?