Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
mammamage profilbild

mammamage

Kvinna ·

30 jan, 2014

Lös rynkig hud?

Bukplastik

Hörrni bukkvinnor. Jag undrar en sak. Jag är opad för ca 8 veckor sen. Om jag lutar mig fram så är huden runt naveln och även på andra ställen lite "lös" och rynkar sig. Som att den inte riktigt sitter fast i köttet...förstår ni? Är det normalt? Hur har det varit för er, fastnar det någon gång? Jag har väldigt lite underhudsfett, när jag står upp är det sträckt och fint. Bukplastik - full/stor            7 veckor

5

Sortera efter

miamosara

Kvinna ·

30 jan, 2014

Där jag har bristningar kvar så rynkar det sig ännu i vissa lägen. Kommer det nog alltid göra...men det kanske inte var det du menade... alltid lättare att förstå med bild...kan du fota?
Gilla

mammamage

Kvinna ·

31 jan, 2014

Jag har uppdaterat med bild nu, lite svårt att se kanske, en film vore enklare.. Det ser mer löst ut i verkligheten.

Gilla

Guess81

Kvinna ·

02 feb, 2014

Jag var också det på ställen där jag har bristningar.
Gilla

miamosara

Kvinna ·

02 feb, 2014

Jag tycker inte det ser så konstigt ut på bilden i alla fall...en normal mage ska ju vecka sig när man sitter framförallt när man har lite underhudsfett. Ju mer man petar och drar desto svårare är det för huden och läka fast....is i magen och när återbesöket 6mån närmar sig kan man granska lite mer noggrant. Man får ändå ingen korr förrän tidigast då....så tänker jag i alla fall :-)
Gilla

Rabarber

Kvinna ·

13 feb, 2014

Min hud är oxå lös när jag nöjer mig fram :( och sitter jag ner får jag en stor bula som typ täcker naveln :( är fortfarande missnöjd efter 2 buk operationer :'( ska ringa å kolla vad dom säger igen..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem