Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Fidde profilbild

Fidde

Kvinna ·

04 apr, 2018

Maj gänget till bröstförstoring

Bröstförstoring

Hej.. Vi som ska göra bröstförstoring i Maj. Tänkte att vi kan bolla lite med varandra, Själv är jag inbokad den 9/5 i Landskrona Dr. Jörg Bohn Citadellkliniken. Mvh

840

Sortera efter

MSP

Kvinna ·

09 maj, 2018

Sweety71 skrev:

Manizer
Pruttljuden är normala, försvinner inom en vecka berättade dom.
Min mage är ff svullen,till och från, men hoppas på bättring nu när jag enbart gått på Alvedon från och med idag. Har inte så farligt ont mer än i såren, typ. Det stramar och rister lixom när jag rör på mig.
Nu längtar jag mest att bli av med bröstbandet. Känns som att det stör mig mest..hur känner ni över det?
Och grattis alla brudar till era nya boobs ;)

Dom där pruttljuden från brösten, jag upplever det lite som sprakande knarrande knastrande. Tänker vi på samma då? Skönt isåfall om det bara tar ngn vecka innan det försvinner.. Bröstbandet har jag ingen aning om hur hårt det ska sitta, så mitt sitter lite lagom bekvämt hårt. Inte jobbigt alls. Förstår bara inte hur jag ska dölja det under kläderna på jobbet sedan..
Gilla

Sweety71

Kvinna ·

09 maj, 2018

Ingen aning jag heller, jag kanske spänner det för hårt :-D Men hur som helst hoppas jag att jag blir av med det på måndag när jag ska på återbesök. Det är skitsvårt med kläder nu typ, när man har det på sig.
Gilla

aifos

Kvinna ·

09 maj, 2018

Det är så roligt att läsa kommentarerna från er som redan gjort er operation! Hoppas att ni läker och återhämtar er snabbt allihopa. Sex dagar kvar för mig, pirrigt som attan!
Gilla

MSP

Kvinna ·

09 maj, 2018

Sweety71 skrev:

Ingen aning jag heller, jag kanske spänner det för hårt :-D
Men hur som helst hoppas jag att jag blir av med det på måndag när jag ska på återbesök. Det är skitsvårt med kläder nu typ, när man har det på sig.

Skönt med ditt återbesök! Jg har mitt återbesök på onsdag.. Tycker dock inte det är så svårt med kläder.. bor på landet, ingen ser mig, går mest runt i min gördel och läk-bh.. hahaha
Gilla

Sweety71

Kvinna ·

09 maj, 2018

Haha...jo, det är samma här, men när man ska utanför dörren så är det lite problematiskt, iaf nu när värmen kom ;-D Lättade lite på bandet och jäklars va skönt det blev genast! Nu kan man ju andas igen ;)Hahaha..
Gilla

Plattfisk

Kvinna ·

09 maj, 2018

Alltså... har gått nästan sex timmar sen op tror jag men får inte åka hem pga kan inte kissa! Sååå segt! Vill bara hem till min soliga trädgård nu.
Gilla

hallonsmurf

Kvinna ·

09 maj, 2018

Plattfisk skrev:

Alltså... har gått nästan sex timmar sen op tror jag men får inte åka hem pga kan inte kissa! Sååå segt! Vill bara hem till min soliga trädgård nu.

Jaha vad länge du får stanna. Det kändes som att dom ville bli av med mig igår. Var sjukt segt att kissa för min del. Aja var skönt att komma hem efter det.
Gilla

hallonsmurf

Kvinna ·

09 maj, 2018

Plattfisk skrev:

Alltså... har gått nästan sex timmar sen op tror jag men får inte åka hem pga kan inte kissa! Sååå segt! Vill bara hem till min soliga trädgård nu.

Dubbelinlägg
Gilla

Cherry18

Kvinna ·

09 maj, 2018

hallonsmurf skrev:

Manizer skrev:

Cherry18 skrev:

Tjejer! Är ni även uppsvällda vid magen och runt midjan? jag ser väldigt gravid och svullen ut runt magen.
när vågade ni duscha efter op? jag känner att jag skulle behöva en hårtvätt och dusch, men jag får inte av mig sportbhn pga stelheten och vet inte hur detta ska gå till.

Jag är uppsvälld, fast jag tömt tarmen flera ggr.
Nordiska Klinikens direktioner är att sport- bh:n skall vara på dygnet runt och därför tänkte jag gå till frisören idag och låta dem tvätta o styla mitt hår! :D Känns som jag behöver en inpackning på mitt hår och hårbotten kliar efter Descutan.

Jo.. om jag trycker på min bröstkorg och vid nyckelbenen, halsen så känns det som att jag har vätske/ blod- ansamlingar där, även under armhålorna. Låter som pruttljud ibland. Någon mer som upplevt det?

Dessutom undrar jag hur en ruptur på ett bröst känns för på det ena bröstet undrar jag om det är en vätskeansamling/ blod som känns eller om impantatet har gått sönder. Ska ringa och höra med kliniken om jag kan åka dit så att någon får kolla på det idag.

Skriv gärna när du fått svar. Själv har jag superont på ena sidan. Och det bröstet är mer svullet. Vågar inte öppna bh-n utan försöker avlasta bröstet genom att hålla ifrån bh-n från kroppen vissa stunder. Som tur är hjälper smärtstillande men tror ändå inte det ska göra så förbaskat ont?! Har mailat Patrik men han lär väl inte kunna svara förrän ikväll, tidigast.

Jag är mest svullen på brösten, min mage brukar funka en gång per dag och det är på morgonen så fr se hur det går imorgon bitti. Men magen är inte helt platt som den brukar vara. Just nu känns inte det som ett problem utan höger bröst är jag mest orolig för. Hoppas det inte är nåt allvarligt.

Hallonsmurf, jag upptäckte också att jag var lite mer svullen på ena bröstet speciellt under ut mot armen. trycker jag lite så är det givetvis ömt. vill tro att det inte är ngt farligt och att det hör till hela processen. samma vill jag tro när det gäller dig. Kan också vara så att den ena sidan är mer dominant och kanske "orkar" påfrestningen mer än den andra sidan. men det är bara jag som spekulerar. har absolut ingen fakta på det. Har hört och läst att brösten blir ojämna och sjunker i olika takt mm, vilket är beviset på att brösten kanske även nu reagerar på olika sätt. så avvakta ett tag och se. men känner du att det gör ovanligt ont länge till, tycker jag att du ska kolla upp det. kanske ta det redan snart i samband med ditt återbesök som bör vara snart? kram
Gilla

Aia

Kvinna ·

09 maj, 2018

8 dagar efter op idag och jag är på väg hem efter återbesöket. Allt såg fint ut och jag är så nöjd! Känns som att det var så här jag borde ha blivit skapt från början, lagom storlek till min kropp och ser naturliga ut:D
Gilla

Fidde

Kvinna ·

09 maj, 2018

Så ja... Nu är längtan över... Ligger här och har lite ont. På grund av mina väl tränade muskler... Men men det går över... Puss
Gilla

Cherry18

Kvinna ·

09 maj, 2018

Fidde skrev:

Så ja... Nu är längtan över...
Ligger här och har lite ont.
På grund av mina väl tränade muskler...
Men men det går över...
Puss

Grattis! Är du nöjd? har du tjuvkikat som många av oss andra har gjort...? ;) kram
Gilla

Plattfisk

Kvinna ·

09 maj, 2018

Äntligen hemma efter åtta timmars väntan på kliniken! Shit vad det känns som att man behöver hjälp med precis allt! Kan knappt sätta mig tillrätta i sängen utan att det gör ont. Lite surt e att jag måste söka på jourcentral Imorn för ultraljud av urinblåsan, då jag fortf har svårt att kissa. Jobbigt, jag vill bara va hemma och lukta på blommorna :)
Gilla

Kattis71

Kvinna ·

09 maj, 2018

Hej! Hur gick det att byta implantat? Ska själv på konsultation för byte och vill inte göra lyft. Blev ditt resultat bra?
Gilla

Fidde

Kvinna ·

10 maj, 2018

Nu är mina bröst 1dag gamla. Direkt efter operationen va smärtan ordentlig. Sovit igenom hela natten utan att behöva något extra. Kunde ligga lite på sidan.. Nu på morgonen hel ok.. Snart ska jag åka hem.. Kram
Gilla

Manizer

Kvinna ·

10 maj, 2018

Plattfisk skrev:

Äntligen hemma efter åtta timmars väntan på kliniken! Shit vad det känns som att man behöver hjälp med precis allt! Kan knappt sätta mig tillrätta i sängen utan att det gör ont.
Lite surt e att jag måste söka på jourcentral Imorn för ultraljud av urinblåsan, då jag fortf har svårt att kissa. Jobbigt, jag vill bara va hemma och lukta på blommorna :)

Oj, vad menar de kan ha hänt med urinblåsan?
Gilla

Tiillaan

Kvinna ·

10 maj, 2018

Fidde skrev:

Nu är mina bröst 1dag gamla.
Direkt efter operationen va smärtan ordentlig.
Sovit igenom hela natten utan att behöva något extra. Kunde ligga lite på sidan..
Nu på morgonen hel ok..
Snart ska jag åka hem..

Kram

Skönt att få liggs på sidan, tycker också att det känns som att msn behöver hjälp med precis allt. Tycker det är skitjobbigt :/
Gilla

Manizer

Kvinna ·

10 maj, 2018

Sweety71 skrev:

Haha...jo, det är samma här, men när man ska utanför dörren så är det lite problematiskt, iaf nu när värmen kom ;-D
Lättade lite på bandet och jäklars va skönt det blev genast! Nu kan man ju andas igen ;)Hahaha..

Härligt men får man lätta på det? :o Längtar också tills jag blir av med mitt bröstband. Hoppas de tar av det nästa fredag på min återbesökstid. Är det någon som sover på rygg här förresten? Jag är inne på dag fyra och har sovit sittandes sedan i måndags. Vågar inte ens lägga mig på rygg..
Gilla

Manizer

Kvinna ·

10 maj, 2018

Igår var ju ute och började frysa på kvällen så att bröstmusklerna spändes, fy vad ont det gjorde. Trodde att jag skulle kollapsa mitt på gatan. Någon som upplevt samma?
Gilla

Plattfisk

Kvinna ·

10 maj, 2018

Manizer skrev:

Plattfisk skrev:

Äntligen hemma efter åtta timmars väntan på kliniken! Shit vad det känns som att man behöver hjälp med precis allt! Kan knappt sätta mig tillrätta i sängen utan att det gör ont.
Lite surt e att jag måste söka på jourcentral Imorn för ultraljud av urinblåsan, då jag fortf har svårt att kissa. Jobbigt, jag vill bara va hemma och lukta på blommorna :)

Oj, vad menar de kan ha hänt med urinblåsan?

Det har nog inte hänt något med själva blåsan, men om kroppen tror att man fortfarande är i narkos så får den svårt att tömma. Om det står kvar urin i blåsan kan man drabbas av urinvägsinfektion eller njurbäckeninflammation, vilket hände mig efter en av mina graviditeter. Ingen kul sak... låg på sjukhus flera dagar med det då.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem