Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Liljas

Liljas

Kvinna ·

Mammor, behöver hjälp!

Bröstförstoring

Jag har en op-tid i augusti och har det lika svårt att välja implantat och storlek som jag misstänker att ni också har haft. Jag hade till en början tänkt mig ergonomix, men kan dessa ge mig den överpol jag saknar efter att ha ammat 2 barn? Jag vill inte ha runda bollar utan mer naturligt som det sägs att ergonomix ger. Vill ni som läser detta gå in och titta på mina bilder. Jag vill fylla ut det jag tappat, få en liten överpol tillbaka och ha en fin underpol. Motiva round, kan det vara något? Kan de se naturliga ut?

5

Sortera efter

Aia

Aia

Kvinna ·

Jag tycker att round kan vara jättefint om man har egen vävnad som täcker övre kanten. Det är ju en smaksak men jag tycker att det är fint med överpool men inte när man får en tydlig rundning på ovansidan av bröstet där implantatet börjar. Därav är jag väldigt tacksam för ergonomix för mig och andra som vill ha ett naturligt resultat men som inte har tillräckligt med eget bröst för round:)
Gilla
Liljas

Liljas

Kvinna ·

Det svåra är ju att veta om jag har tillräckligt med vävnad för round så att det kan i snyggt. Vad tror du om du tittar på bilderna?
Gilla
Aia

Aia

Kvinna ·

Liljas skrev:

Det svåra är ju att veta om jag har tillräckligt med vävnad för round så att det kan i snyggt. Vad tror du om du tittar på bilderna?

Det är supersvårt att säga, men det kommer din kirurg kunna hjälpa dig med! Han/hon kommer att kunna berätta för dig vad du kan förvänta dig för resultat med olika typer av implantat, storlekar och projektioner utefter de förutsättningar du har idag. Har du bokat någon konsultation än? :)
Gilla
Liljas

Liljas

Kvinna ·

Har redan varit men känner inte direkt att jag fick den informationen. Vi provade bara fram cc, men resten får jag typ läsa på nätet känner jag. Vi klickade i kemi och han kändes bra så därför väljer jag han att opa mig. Väntar mailsvar från honom som förhoppningsvis kan hjälpa mig i mitt val.
Gilla
sahra

sahra

Kvinna ·

Har du fått svar?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem