alskaa.y
Kvinna ·
26 feb, 2026
Massage efter bröstförstoring
BröstförstoringNär kan man få ryggmassage efter en bröstförstoring? När kan man börja ligga på magen igen och få massage?
Sortera efter
NewYearNewBoobs
Kvinna ·
28 feb, 2026
Marina
Kvinna ·
02 mar, 2026
Det brukar man ofta längta efter, för man får lätt ont i övre ryggen efter en bröstoperation. Det är inte jättekonstigt egentligen, tänker jag, för i valiga fall balanserar ju kroppens muskler upp varandra i "par", mage/ryggfileer, bröst/övre rygg, framsida lår/baksida lår osv.
Vid en bröstförstoring med bakomplacering ändrar man den balansen genom att lägga in implantat under bröstmusklerna, så att de drar fram axlarna och ryggen måste streta emot för att hålla dig rak! Det blir en konstant belastning som den inte är van, tills bröstmusklerna ger med sig. Plus att du får en extra tyngd som du inte är van vid.
Men man kan ju få lite massage sittande på en stol också. Grensla en pall, och lägg en kudde på bordet och luta dig med huvudet (inte brösten, men lite mjukt stöd kan de få) på den. Säg till personen som masserar att börja försiktigt, så du hinner känna och ändra om något inte känns bra. OM de använder ett redskap (jag tror de här kallades Masse Massör", men jag hittar inget belägg för det nu) eller stark tumme, så kommer de ganska bra på djupet utan att du måste hålla emot så mycket som när någon pressar med hela handloven.

Främst ska det väl vara färdigläkt, tänker jag 🌸
Sedan är det nog individuellt när det känns bra 🌞