Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Libe86 profilbild

Libe86

Kvinna ·

18 sep, 2016

Massera nyopererade bröst?

Bröstförstoring

Ni som nyligen förstorat brösten på Laser & Estetik, har ni fått information om att massera brösten efter operationen? Jag opereras i oktober, Motiva implantat, men har inte hört nått angående detta?

6

Sortera efter

Tessie_91

Kvinna ·

18 sep, 2016

Jag opades i augusti på L&E och skulle inte massera brösten :)
Gilla

Smillatjejen

Kvinna ·

18 sep, 2016

Nu opades jag inte där, men när jag frågade om jag skulle massera så sa dem på kliniken att det är nya bättre implantat numera och att det var de gamla som skulle masseras :)
Gilla

stilettogirl

Kvinna ·

18 sep, 2016

jag masserade inte heller :) alla kirurger lär ju sig olika, och finns ju vissa studier som säger att man skulle kunna ha större chans till kapselkontraktur om man masserar texturerade implantat. så beroende på vad man har gjort, vilka implantat man har, vilka förutsättningar man har etc, så bör man fråga sin kirurg först- oavsett hur andra har gjort- för att få reda på om man ska massera eller inte :)
Gilla

NightShade

Kvinna ·

18 sep, 2016

jag läste i ett forum att man ska undvika allt för mycket beröring de två första veckorna och INTE massera brösten :)
Gilla

Sofia89

Kvinna ·

19 sep, 2016

Jag opades på l&e, frågade om detta på återbesöket och de sa absolut inte! Inget kläm alls utan fick bara röra för att tvätta eller smörja iprincip
Gilla

Libe86

Kvinna ·

25 sep, 2016

Åh, va bra! Är du nöjd med val av klinik?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem