
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
MFD/ muskelpåverkan på nya brösts :( korr?
BröstförstoringJaha då var det min tur att få lite strul med tuttarna, gjorde op i okt och det var inte tillräckligt med ett litet lyft utan nu blir det ett ankarlyft, har redan fått ok från kirurgen att hon kommer att göra ett "riktigt " lyft, men nu till det värre är att jag har fått ordentlig muskelpåverkan :( har inte ont eller känner obehag men jag kan flytta implantaten ORDENTLIGT i sidled :( När jag ligger ner så flyttas också implantaten neråt armhålan och skapar mellanrum :( hade ordentligt töjda fickor efter förra op men kirurgen sydde dubbla rader med stygn och det verkar bara ha hjälp ytterst lite , tycker att de glider ut mer och mer för varje vecka som går :( Ska till kirurgen den 10 jan och ska diskutera hur vi ska lösa problemen ( hon vet inte om muskelpåverkan eller förmodligen MFD , eller vad säger ni? ). Någon som vet hur man ska lösa detta ? Framförplacering ( vill helst ha kvar bakom , är det ens möjligt ? ) ankarlyft är ju redan spikat, större implantat ? Sy igen fickorna igen ? Går det att få ett ok resultat med ovanstående problem ? Hjälp!! Behöver alla råd jag kan få! Tre bilder skickar jag med . Första när jag står upp vanligt, det andra när jag spänner bröstmusklerna och ett när jag ligger ner....
Sortera efter
Vonkan
Kvinna ·
30 dec, 2013
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
twinky
Kvinna ·
30 dec, 2013
Jag tycker inte att dina bröst åker ovanligt mkt isär, naturliga bröst åker ju också isär när man ligger ner. Oftast så sitter brösten på plats direkt efter op pga svullnaden och sen mjuknar de och blir mer följsamma i takt med läkningen. Men om det visar sig att dina fickor har vidgats så kan det bero på din muskelpåverkan som trycker implantaten utåt. Jag ser ingen MFD utan vanlig muskelpåverkan. Om detta stör dig är framförplacering ditt enda vettiga alternativ. Det skulle även hjälpa att fylla ut din vävnad bättre. Nu ser det ut som att den mesta volymen sitter upptill vilket antagligen beror på dominanta bröstmuskler och då kan implantaten inte fylla ut vävnaden nertill ordentligt.
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
twinky
Kvinna ·
30 dec, 2013
Ja det kan gå men det beror också på hur mkt de hänger och vilket resultat du är ute efter. Kan du lägga ut en bild på dem i profil?
Opticruise
Kvinna ·
30 dec, 2013
I mina ögon ser det ut som ett undermuskelhäng du har..Undermuskelhäng, beror på att din egna vävnad inte orkar hålla sig kvar över implantatet som är i ett högre läge & hindras från att fylla ut din vävnad ordentligt. Kan förbättras något om implantatet kommer ner lite. Men jag tror att en framflytt är optimalt om du inte är inne på ett nytt lyft, som inte är en garanti till hållbart,då risken finns att vävnaden helt enkelt glider av igen . En framflytt kommer ju troligtvis förbättra din MFD med..
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
twinky
Kvinna ·
30 dec, 2013
Absolut! Du har ju inget häng egentligen men din vävnad verkar inte kunna smälta ihop med implantaten och du har mkt volym upptill. Skulle du lägga implantaten framför skulle de kunna sjunka ner, fylla ut bättre och ge dina bröstvårtor ett litet extra lyft. Men om du redan har gjort ett vårtgårdslyft kan man kanske göra om det och placera dem lite högre? Du kanske även behöver lite extra volym för att fylla ut ordentligt. Kan du tänka dig att gå upp nån storlek? Tycker i vilket fall att det är onödigt att göra ett fullt ankarlyft när du har så lite häng.
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
Opticruise
Kvinna ·
30 dec, 2013
Tycker som Twinky inte heller du har nåt häng just.Jag hade precis samma utseende som du på mitt ena bröst efter min första operation.Som var minilyft med förstoring och bakomplacering.Implantatet satt som en bulle högt upp och vävnaden gled av och vårtan pekade neråt..Jag hade låg profil på mitt implantat med och bara 350cc.. Det passade inte mig. Vid min andra op flyttade jag fram implantaten ,ökade 200 cc från låg till hög profil.Fick helt andra bröst.Finare och en piggare look än efter första op.🙂
Tror oxå du skulle behöva gå upp lite i stl,för visst kommer implantaten fylla ut din vävnad bättre med en framförplacering men frågan är om det räcker med de du har idag?
elle_123
Kvinna ·
30 dec, 2013
Inget roligt ju! Hoppas det löser sig för dig, lycka till!
Luna_81
Kvinna ·
30 dec, 2013
twinky
Kvinna ·
30 dec, 2013
Hehe, misstänkte d utifrån din profilbild ;). Då ska du definitivt ha extrahög profil och fasta implantat, t ex allergan soft touch. Tror inte du behöver gå upp jättemkt, skulle gissa på ca 150 cc. Din kirurg kanske går med på det nu när du redan har töjd din vävnad? Kolla gärna på Sandrah här på forumet. Hon gick upp ca 200 cc och bytte till framför och fick ett mkt finare, fylligare och piggare resultat helt utan lyft och de är lika fina flera år senare.
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
Opticruise
Kvinna ·
30 dec, 2013
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013
Opticruise
Kvinna ·
30 dec, 2013
Tantjs
Kvinna ·
30 dec, 2013