Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
celine81

celine81

Kvinna ·

michael,örjan eller peter cosmo??? vilken skulle ni föredra mellan de?

Bröstförstoring

jag tänker operera mig om 1 månad men har inte bestämt mig för vilken kirurg jag ska välja.Har läst mycket gott om alla de tre kirurgerna men kan fortfarande inte bestämma mig.Jag bor i Uppsala så Stockholm ligger närmare.Jag har urammad 75A-B vet inte riktig vilken storlek jag har just nu efter barnen :-/ Jag vill höra era erfaranheter kring de kirurgerna. Tack på förhand :)

15

Sortera efter

Molly

Molly

Kvinna ·

Jag har inte op mig hos någon av dem men tror väl det bästa är att gå på konsultation Först hos dom och fundera efteråt vem du tyckte det kändes bäst med?
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

peter cosmo kan du aldrig få tid på inom en månad! jag bokade min konsulation och prel-op i början av april. opas nu på tisdag! haha
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Nästa lediga konsultationstid hos Cosmo är i oktober vad jag kan se, så det är nog ganska kört som maja-a skrev. Jag bokade tid i mars och opas i september.
Gilla
celine81

celine81

Kvinna ·

hej tejer

idag ringde jag för att boka hos Örjan men han var på semester och kommer tillbaka om 4 veckor sa sjuksköterskan.Hon sa att de hade inte tid förren 14 oktober och skulle räkna med max 1 månad tills jag får en operations tid hos honom efter konsultationen.

Jag frågade efter nån tid hos Michael och fick veta att han hade tid på måndag eftermiddag :))) och operations tid efter konsultation var samma hos honom med :) glädjande 👍 menmen  man kunde inte boka tid hos båda samtidigt alltså hos örjan o michael :-I

 för säkerhets skull  kollade jag tid hos peter på deras hemsida och hittade en tid på 17:e oktober :) jag bokade den direkt för jag ville vara på den säkra sidan.

Nu är det Michael som gäller för mig men när jag tittar på bilder från Örjan eller Peter blir jag tveksam liksom😕Vad tycker ni tjejer ska jag vänta på Örjan eller ska jag gå till Peter eller köra med Michael istället 😕

Snälla jag behöver hjälp, kan ni inte vägleda mig lite please😢

Gilla
sue

sue

Kvinna ·

De ar nog alla lika bra.... Jag tycker att du ska boka tid med alla tre och se vem du gillar battre.

Gilla
celine81

celine81

Kvinna ·

När man kollar operations berättelser eller bilder ser man att det är mest hos Örjan de flesta opererar sig .Finns det flera där ute som är mycket nöjd med Michael ?
Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Fast citadell har ju semesterstängt under sommaren så därför de blir så lång väntetid. Jag bokade med min optid i april o opererades i september, fast av jörg. Peter har längre väntetid. Men om du bokar nu så lär du inte få vänta ett halvår :) Om man har tur kam det kan ju komma upp en tid nån annan avbokat
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Michael Olenius! Grym!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

celine81 skrev:

hej tejer

idag ringde jag för att boka hos Örjan men han var på semester och kommer tillbaka om 4 veckor sa sjuksköterskan.Hon sa att de hade inte tid förren 14 oktober och skulle räkna med max 1 månad tills jag får en operations tid hos honom efter konsultationen.

Jag frågade efter nån tid hos Michael och fick veta att han hade tid på måndag eftermiddag :))) och operations tid efter konsultation var samma hos honom med :) glädjande 👍menmen man kunde inte boka tid hos båda samtidigt alltså hos örjan o michael :-I

för säkerhets skull kollade jag tid hos peter på deras hemsida och hittade en tid på 17:e oktober :) jag bokade den direkt för jag ville vara på den säkra sidan.

Nu är det Michael som gäller för mig men när jag tittar på bilder från Örjan eller Peter blir jag tveksam liksom😕Vad tycker ni tjejer ska jag vänta på Örjan eller ska jag gå till Peter eller köra med Michael istället 😕

Snälla jag behöver hjälp, kan ni inte vägleda mig lite please😢

Hm, jag ringde till Proforma igår och bokade konsultationstid hos Örjan, fick tid den 5 september, men operationstiden fick jag inte förrän den 9 november...? Verkar märkligt med datumen där, mot vad dom sa till dig? Jaja, jag är glad att få en tid över huvud taget liksom : ) Har en kompis som opererade sig hos Örjan i november förra året, hon är eld och lågor över honom, och kan inte sluta berömma honom och säga hur jäkla nöjd hon är. Det vägde tungt hos mig vid valet av kirurg. Sen får man ju naturligtvis se hur det känns när man kommer dit, men än så länge känns det bra iaf : )

Jag tror att det kan vara bättre att vänta på en kirurg som man känner förtroende för och som man har sett gör snygga tuttar, än att hasta och gå till någon som man inte blir lika nöjd med, bara för att få dom gjorda liksom...

Lycka till!

Gilla
celine81

celine81

Kvinna ·

flickamedguld

tack för din kommentar :) , 

efter att ha läst din kommentar och ringde direkt kliniken och frågade hur det kunde ha blivit sådär och hon sa att det hade blivit nån missförstånd mellan oss att han skulle komma tillbaka om 3 veckor men han hade tagit ledigt för 4 veckor 😕 alltså jag hade förstått fel och hon sa att om jag ville ha nån tidigare tid hos Örjan skulle jag jag ringa några gånger om dan för många bokade och avbokade tid dagligen så kanske du hade ring direkt efter att någon har avbokat för han hade fullbokad till mitten av oktober sa hon.

andra missförståndet mellan oss var att man kunde preliminärboka en operation för bröstförstoring men det gällde inte för alla operationer sa hon kanske visste inte från början när hon sa att det inte gick innan hon visste att jag skulle göra bröstoperation ??? alltså hela koversationen mellan mig och den som bokade tid bestod bara av massa missförståelser vilket är otrolig viktig när man ska välja rätt kirurg!

Men hon även sa att Michael hade mest erfarenhet av alla andra och han var otrolig skicklig när det gällde bröstförstoring och andra bröstoperationer.Hon sa till o med att han var en riktig expert som visar sin metod till andra läkare och jag hade tur som en hade avbokat tiden på måndag annars skulle jag få vänta minst en månad för en konsultation hos honom.Hon sa att jag borde först gå till Michael och om jag var osäker med mitt val av kirurg kunde jag direkt boka en tid hos Örjan då.jag blev lite klokare faktisk och tackar ännu en gång för din kommentar annars hade jag inte ringt de igen och fick veta de info som jag fick nu.

Kram Kram :)))

Gilla
Carco

Carco

Kvinna ·

Beror lite på vart du bor. Jag är jättenöjd med Cosmo, men är jobbigt att åka ned till Landskrona eller Malmö vid varje besök. Har man otur och måste korra blir det många resor och semesterdagar som går åt...

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

celine81 - tur i oturen då! Hoppas allt blir bra för dig, trots alla missförstånd och allt trassel. Själv längtar jag ihjäl mig till konsultationen, och kan inte riktigt bestämma mig för om jag tycker att det är bra eller dåligt att operationstiden ligger så långt fram i tiden. Bra - för att då hinner man få ur sig alla frågor och funderingar som kan dyka upp under resans gång, plus att man hinner fixa med lån och allt praktiskt runtomkring. Dåligt - man måste ju vänta!! Jag vill ha snygga tuttar igår liksom : ) Fast nu blev jag lite fundersam när jag läste igenom det du skrev igen - vaddå inte kunna prel.boka operations tid för bröstförstoring? Låter ju skumt. Nästan så jag måste ringa tillbaka imorgon och kolla att min operationstid ligger kvar... Så det inte blev något strul där också. Nåja, allt brukar lösa sig i slutändan ändå : ) Kram!
Gilla
Juli11

Juli11

Man ·

Jag hoppar in här och vill bara säga att jag bokade OP-tid samma gång som jag ringde och fick konsultationstid så det går visst. Dubbelkolla för säkerhets skull.

Gilla
celine81

celine81

Kvinna ·

flickamedguld

Jag menade att hon visste inte att jag skulle göra en bröstförstoring när jag frågade om man kunde boka konsultation och op tid samtidigt.Hon frågade efteråt vad jag tänkte göra som operation och då hade hon glömt att förklara för mig att man kunde boka op tid när det gällde bröstoperationer men inte de andra operationer som de annars också utför. Så var inte rädd! jag tror att du har op tiden är kvar :) men om du vill vara säker ring imorgon kanske du hittar nån tidigare tid för op om du frågar efter nån avbokad tid hos Örjan :)

jag ska också ringa imorgon för att kolla om det finns nån avbokad konsultation hos honom.vem vet :)))

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Ja, jag skulle ju helst av allt vilja ha en lite tidigare tid för operation... känns ju väldigt långt att behöva vänta två månader liksom... : / Plus att det passar bättre för mig med en tidigare tid också, november/december är sjukt stressiga månader för mig på jobbet... Får ringa imorgon helt enkelt : )
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem