
ollie
Kvinna ·
min drömbild och min egna tuttar innan byte, hjälp vad ska jag välja
såhär ser mina just nu drömtuttar ut.
om 2 veckor opereras jag och byter ut dem och ajg trodde jag var säker på450cc hp
Nu efter att ha sett tjejer med snygga stora bröst och även hittat mina drömbröst så tänker jag att, wth jagkör på 500 cc hp istället, samtidigt brukar det bli stort så att jag kan känna att jag har sveåt att dölja dem då jag ofta har tighta tröjor blusar osv...
MEn här är de mått jag har idag 12,5cm bredd, 13cm höjd och 4,2 put. Anatomiska.
Kommer att få med 450 runda 12,7 cm bredd och höjd, och 5.2 i put, så det är bara en cm som skiljer. känns som att kanske 500 är något ändå? hp.... slänger in en bild mg idag och som jag vil ha. då kan man se att 355 på mig ser ut på ett visst sätt, men hhur mkt tror era kunniga ögon att jag kulle behöva gå upp för det där jag vill ha?
flummig såhär på kvällskvisten....tacksam för hjälp
Sortera efter

Malin88
Kvinna ·
Jag tror runt 500cc blir fint på dig. Mina 495cc liknar dina drömbröst endel, de är kanske lite större än mina.
Jag ökade 1cm i put och 2.5mm i bredd o de blev ingen stor skillnad utan blev mer fylliga. Sen gjorde fastheten endel. Så om du är ute efter en märkbar skillnad så bör du öka mer än 1cm i put.
Sen om du är ute efter mer put o inte öka bredden så mkt har allergan mer o välja på :)
Gilla

Sweedie
Kvinna ·
Jag tycker dom Du har nu är att dö för 😀
Gilla

Candycane
Kvinna ·
Håller med Sweedie! ;)
Gilla

ollie
Kvinna ·
Ja jag tror också att 500 blir mer ett alternativ som kan ge mig det där resultatet.
Jag tänker iof att hennes bröst ser jätte stora ut men hon är mkt smalare än mig och på mig kanske det inte ser lika stort ut.
Hur upplever du din storlek Malin? Känns som att du storleksmässigt är där jag vill vara.
Jag menar jag vill inte gärna dra till mig uppmärksamhet men vill fortfarande kunna ha tighta tröjor utan att det blir frågor eller fölk som stirrar.
Gilla

ollie
Kvinna ·
CandyCane du har verkligen DRÖMbröst!!! jag är sjukt avis på dem! Åh om det inte vore för allt snurrande och att mentor anatomiska inte kommer mjukare. Men jag har inte bestämt mig helt! Tycker att tjejen på bilden har sjukt snygga runda och om det är runda jag ska ha får det gärna bli sådär.
Å andra sidan fyller jag 30 snart och har redan hunnit ha kul och va snygg,
Kanske jag får tänka långsiktigt och köra på något som funkar för min kropp om 10år med...
Suck. Dessa val!
Gilla

Candycane
Kvinna ·
Men gud vad snällt! 😀 Tycker detsamma om dina ju! Dina bröstveck är de snyggaste jag sett faktiskt. Hur lång tid tog det för dig innan brösten hängde till sig ordentligt och fick vecket? För mina står ju rakt ut mer eller mindre fortfarande.
Är allergan uteslutet iom priset känner du? För de finns ju i coh 2 som jag har. Tänker att risken för rotation kanske är högre för PIP-implantat än de andra? Anatomiska kanske är lite fastare av en anledning för att hålla formen och inte rotera så lätt. Bara en tanke.
Men förstår verkligen hur du känner. Har själv ibland magsår över rotation trots att kirurgen sa att risken med allergan som jag har är 2% och han korrigerar om det händer. När jag byter ut mina efter amning och sånt kommer jag troligen välja runda. Tycker att runda på bröst med lite häng ser mycket naturligare ut än som första-operation.
Tjejen på din bild har mer fyllighet över bröstvårtan än vad du har nu och om det är vad du vill ha nu är nog runda rätt. Tror 500cc blir bra, tycker att du ser ut att ta cc bra, alltså inte svälja så mycket. Sedan har jag hört att anatomiska ser mindre ut än runda i samma cc! Tror att 150-200cc ökning är bra. Det är ca en visuell storlek större.
Gilla

ollie
Kvinna ·
Åh kan det ha tagit typ 8 månader innan det slutaded andra sig Meg vecken var som de är. Är väldigt nöjd med dem iof men som du säger. Runda med häng är snyggt! Hoppas lite att eftersom jag fick ett snyggt veck nu får jag det efter om op också:-)
Ja alltså jag gillar när det inte bolligt upptill men tycker hon verkar ha en bra balans mellan bolliga och naturliga. Hoppas inte att 500 ser stort ut på mig, men som du säger ska ju runda se större ut.
Så kanske blir 500 enormt i runda. Skulle nästan kännas bättre med 500 anatomiska storleksmässit. Men ändå är jag orolig att 450 bli för lite fast det bara skiljer 50 cc. Jag hör själv hur det låter. Jag är. Knäpp.
Gilla

Sweedie
Kvinna ·
Jag antar att Du byter implantaten, och när Du ändå byter funderar Du på storleksbyte. Och i så fall är det väl inget konstigt med det. Men annars hade jag sagt att Du vore helg galen om Du skulle operera så himla snygga bröst 🙂
Gilla

ollie
Kvinna ·
Ja egentligen skulle jag korrigera fickan där implantatet snurrat. Men sen har jag rPIP ju och de är ju inte så toppen så jag byter samtidigt:-) annars hade jag inte rört dem. Har alltid tyckt de blev lite små men inte så jag ville operera om mig med alla risker.
Men ja jag tänker byta både storlek och eventuellt/troligtvis form också så jag slipper att det eventuellt snurrar.
Ja det är mkt tankar men jag vill liksom göra rätt så man slipper göra om igen!
Tänker mig att eventuellt ta anatomiska med hög profil i 500 för det ger mig mindre ångest för bolliga bröst.
Andra tips?
Gilla

Malin88
Kvinna ·
Ollie: jag är väldigt nöjd med storleken. Inte förstora eller försmå. Jag gillar när de är lite större än normalt men inte när de blir för mkt. Det går lätt framhäva o få dom väldigt stora o går lätt gömma.
Får sällan stirrande blickar och de smälter ihop bra med resten av kroppen :)
Gilla

ollie
Kvinna ·
Vad skönt att höra Malin. Tycker du har väldigt fina bröst och gillar din storlek. Men bilden i tröjan tycker jag de ser lite stora ut, alltså inget illa Nemet alls. Det är snyggt! Men jag tänker liksom att om det vore jag, hade jag varit bekväm i den storleken då och då tänker jag att ja hemma hade jag det men på jobbet eller så, så skulle jag nog lämna mig lite obekväm. Det är väl mest kanske för jag tänker att alla hade sett att de är mkt större än nu o jag jobbar bara med kärringar som lägger märke till allt. Egentligen är väl det skitsamma vad de tänker men jag jobbar med barn o deras föräldrar också. Vill inte få igång något snack.
Jaja jag tror jag släpper det här nu för det känns som att jag kommer att vela in i det sista ändå:-)
Gilla

Malin88
Kvinna ·
Ollie: tack så mkt:)
Den bilden med polotröjan känns lite missvisande. De ser väldigt stora ut där men så stora ser de inte ut annars. De va i början av op o va smalare så kanske är därför. Jag har mkt bilder med kläder på min privata blogg om du vill se hur de ser ut i kläder :) bara pma isf. Men storleken är alltid svårt att bestämma för man vet inte hur det blir på en själv.
Gilla