Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anna1995 profilbild

Anna1995

Kvinna ·

09 jul, 2020

Mina tankar och tips - två dagar gamla bröst!

Bröstförstoring

Hej, Nu har det gått två dagar och jag mår Så bra om man tänker på att jag för två dagar sedan de köttat under min hud. Går endast på Alvedon förutom en tramadol precis när jag kom hem från kliniken. Ett tips. På kliniken missade dem att visa gympan och att man skulle försöka röra på sig men jag och min rumskompis gjorde det ändå. Vilket ledde till så mycket smidigare i kroppen och jag upplevde som att allt kändes mycket enklare. Läkarna var väldigt impade på oss och hur pass bra vi mådde. Och jag tror att det har mycket att göra med just det, stretchningen. Tänkte bara tipsa om en sak inför de som ska opereras, en sak jag inte visste om. När jag vaknade upp från narkosen så skakade jag något OERHÖRT mycket. Mina ben var två centimeter ovanför madrassen och jag trodde att tänderna skulle skaka av. Detta var väldigt jobbigt just efter uppvaket då hela kroppen spändes. Jag hade ingen aning om vad som hände och blev väldigt rädd. Det är tydligen en avtändning och ganska normalt. Somsagt, det går över! Det kommer att komma bilder i mitt galleri så småningom! Idag är de väldigt svullna men har inte så ont bara väldigt spänt , är så nöjd än så Länge. Lite rädd för infektion och allt sånt bara.. Kom gärna med tankar och frågor :)!

17

Sortera efter

Anonym användare

09 jul, 2020

Tack för tipsen! Har du information om dessa stretchövningar? Jag vill rehaba mig själv från början och blir glad att läsa detta. Jag har tänkt undvika starka värkmediciner som ger obehagliga biverkningar. :)
Gilla

Anna1995

Kvinna ·

09 jul, 2020

Rosemihiya skrev:

Tack för tipsen! Har du information om dessa stretchövningar?
Jag vill rehaba mig själv från början och blir glad att läsa detta. Jag har tänkt undvika starka värkmediciner som ger obehagliga biverkningar. :)

Jag kände likadant. På kliniken åt jag inget starkt förutom Alvedon. Och självklart allt som hlrde till operationen och det man fick direkt efter. Men inget på hela dagen och morgonen förutom Alvedon. Övningar man ska göra (enligt min klinik) stå i en dörröppning och sätt händerna på karmen och luta dig fram så att det stretchar. Ta händerna bakom ryggen ovanför rumpan och knyt dem och för dem uppåt längst ryggraden. Sen egentligen bara vanliga stretchövningar men inga tunga lyft och snabba ryckningar. INGET kan gå Sönder genom strecthning, det förebygger och hjälper för mot Smärtan :)
Gilla

Anna1995

Kvinna ·

09 jul, 2020

Rosemihiya skrev:

Tack för tipsen! Har du information om dessa stretchövningar?
Jag vill rehaba mig själv från början och blir glad att läsa detta. Jag har tänkt undvika starka värkmediciner som ger obehagliga biverkningar. :)

Gilla

Snorkfrøken3

Kvinna ·

09 jul, 2020

Tusen takk for fine tips :) Blir tøy og bøy før jeg skal opereres nå :D
Gilla

Hannaan

Kvinna ·

13 aug, 2020

Rosemihiya skrev:

Tack för tipsen! Har du information om dessa stretchövningar?
Jag vill rehaba mig själv från början och blir glad att läsa detta. Jag har tänkt undvika starka värkmediciner som ger obehagliga biverkningar. :)

Rosemihiya, jag vet inte om de sa ngt till dig ang stretch men jag frågade sköterskan på Nordiska och hon sa att jag inte skulle stretcha med anatomiska alls... Kan vara värt att dubbelkolla!
Gilla

Anonym användare

13 aug, 2020

Hannaan, jag frågade också om stretch och hon sa att jag inte skulle göra något. Men lite rörlighet har jag varit tvungen att göra med överkroppen Och armarna efter hand, för att inte stelna till. Hoppas det är ok iaf. Armarna känns ju som fastlimmade i kroppen om man inte rör sig. Men Jag har inte stretchat bröstmuskeln rakt av. Är riktigt försiktig. :)
Gilla

Mango1

Kvinna ·

22 aug, 2020

Hur känns kroppen nu?
Gilla

Buffalobill

Kvinna ·

23 aug, 2020

Jättebra tråd! Följer. Fortsätt gärna uppdatera hur det går. Hoppas läkning fortsätter gå bra! :) Går det bra att ta sig upp o ner ut sängen, promenera omkring och så? (Läst en del som upplevt sig väldigt sängliggandes och orörliga första tiden.) Hur är det med trötthet? Orkar man bara glo på serie/sova?
Gilla

Nickole

Kvinna ·

24 aug, 2020

Vad kul att allt har gått bra! Då vet man varför om man skulle skaka efter uppvaket. Haha fy vad läskigt att inte veta varför! :) Tack för tipset.
Gilla

Anna1995

Kvinna ·

25 aug, 2020

Nu har det gått ungefär 6 veckor och allt känns superbra. Jag kände mig aldrig ”helt handikappad”. Jag var aldrig så trött så att det enda jag orkade var tv och soffa. Blev så rastlös och ville upp och fixa och dona, men sambon beordrade mig att ta de lugnt haha! Det kan dock bero på att jag är ytterst lite tramadol som gjorde att tröttheten inte kom så påtagligt. Men där och då beskrev jag det som känslan efter ett rejält benpass, de man känner i låten när man går i trappor dagen efter. Så kände jag i brösten! Då kanske ni förstår vilken grad smärtan va på? Inte så farlig alltså! :)
Gilla

Buffalobill

Kvinna ·

25 aug, 2020

Gott och höra! Jag fattar vad du menar, helt klart påtaglig smärta (som förstärks ibland och vissa ställningar) men ändå helt hanterbart. Inte så att man känner sig sjuk. Har du varit på återbesök, gick det bra? :)
Gilla

Buffalobill

Kvinna ·

25 aug, 2020

Glömde fråga - hur länge var du ledig ock stannade hemma?
Gilla

Chloe11

Kvinna ·

26 aug, 2020

Jag opererades för 2 dagar sedan och mår också jättebra. Kan promenera, duscha och röra armarna fritt. Men jag fick ingen information alls om övningar? Hur ser era bröst ut efter 2a dagen? Jag vet att dom kommer se bättre ut men just nu ser dom rent ut av för jävliga ut. Spetsiga och inte alls runda. Väldigt svullna upptill och typ en skidbacke ner till bröstvårtan. Någon mer som har samma problem?
Gilla

Mango1

Kvinna ·

26 aug, 2020

Så skönt och stärkande att höra om folk som mår relativt bra efter op! Kan du duscha helt själv och så redan alltså?!
Gilla

Chloe11

Kvinna ·

27 aug, 2020

Mango1 skrev:

Så skönt och stärkande att höra om folk som mår relativt bra efter op! Kan du duscha helt själv och så redan alltså?!

Ja kan duscha och allt redan nu 3 dagar efter. Smärtan är inga problem bara min svullnad inte är så rolig. Men vad jag läst är det helt normalt.
Gilla

Anna1995

Kvinna ·

27 aug, 2020

Buffalobill skrev:

Glömde fråga - hur länge var du ledig ock stannade hemma?

Syftad du på mig? Jag har återbesök efter tre månader, så ungefär en månad kvar (?). Hade första återbesöket med stygn osv över telefon så fick ta bort dem själv, gick superbra :) Jag hade semester efter i tre veckor men hade lätt kunnat gå till jobbet efter en vecka. Men skulle nog rekommendera 2 veckor, beroende på person till person för man vet ju aldrig :)
Gilla

Anna1995

Kvinna ·

27 aug, 2020

Chloe11 skrev:

Jag opererades för 2 dagar sedan och mår också jättebra. Kan promenera, duscha och röra armarna fritt. Men jag fick ingen information alls om övningar?
Hur ser era bröst ut efter 2a dagen? Jag vet att dom kommer se bättre ut men just nu ser dom rent ut av för jävliga ut. Spetsiga och inte alls runda. Väldigt svullna upptill och typ en skidbacke ner till bröstvårtan. Någon mer som har samma problem?

Åh härligt att höra positiva historier :) mina var väldigt svullna och högt upp men nu efter två månader är det stor skillnad. Tycker t.om det var my let skillnad efter en vecka :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem