Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Limerixx

Limerixx

Man ·

Minilyft och förstoring=snygg form?

Bröstförstoring

Hej alla :)

Ska imorgon iväg på konsultation på KKAB i Jönköping. Ivan Letterfors har sagt att jag kommer behöva ett minilyft också. Min fråga är: Är det svårt att få fin form på brösten om man tvingas göra ett lyft. Hade tänkt mig runda implantat med hög profil, dock så vet jag inte stl än, det återstår att se imorgon.

Men ni som hat varit tvungna att lyfta i samband med bröstförstoringen: Är ni nöjda över formen och stl på era bröst?

Tacksam för svar.

6

Sortera efter

villha

villha

Kvinna ·

vad är det för skillnad på minilyft och vanlig lyft??

Gilla
Limerixx

Limerixx

Man ·

Vid ett minilyft får du inget ärr under brösten, ett sk ankarärr, utan du får ett runt vårtgården samt ett vertikalt under vårtgården. Har jag fått det förklarat för mig iaf :)

Gilla
TerryP

TerryP

Kvinna ·

Jag ska göra minilyft med ankarärr. Min kirurg kallar det minilyft eftersom han inte kommer att ta bort ngn egen vävnad utan främst flytta upp bröstvårtan. dessutom sa att att ärret i bröstvecket blir mindre än vid ett större lyft. Han ville inte göra lyft enbart kring vårtgården, vilket är ett annat alternativ, eftersom han inte tyckte att det brukade bli ett fint resultat.

Gilla
Grubbelfia_2012

Grubbelfia_2012

Kvinna ·

Vad jag har hört så håller inte "lollipop" lyften lika bra... Men det är vad jag hört ;))
Gilla
villha

villha

Kvinna ·

jaha då förstår ja! Tack=) för mig blir det vanligt hederligt lyft=)

Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Jag skulle säga att det beror på hur kraftigt lyft man behöver. Jag hade aldrig godtagit ett fullt ankarlyft om det enda jag var ute efter var en liten flytt av vårtgården. Jag hade absolut satsat på ett vårtgårdslyft i det läget.

Hängiga bröst kan delas upp i tre olika grupper, en ungefärlig beskrivning:

  1. Bröstvårtan ligger i samma höjd som vecket under bröstet. Det är då ofta tillräckligt att enbart ta bort lite hud runt vårtgården, sk vårtgårdslyft eller donut-lyft. Tänk att hud som en donut (bred ring) skärs bort, och kvarvarande hud sys ihop med s k "pungsutur" (tänk tobakspung). Det blir rynkigt till en början, men slätas ut med tiden och blir ofta ett mycket diskret ärr, då det ligger precis vid kanten mellan vårtgårdens färg och hudens färg.
  2. Bröstvårtan ligger under bröstvecket och då krävs det även att hud tas bort, mellan vårtgården och bröstvecket - man klarar detta med ett litet lyftm ofta kallat lollipop-lyft, med tanke på ärrens utseende (lollipop = slickepinne). Ärret går runt vårtgården och lodrättnerfrån vårtgården till bröstvecket. (Det är detta som ni kallar minilyft)
  3. Bröstvårtan ligger under bröstvecket och pekar nedåt. Idessafall måste även hud i bröstvecket avlägsnas. Man får då ett ärr omkring vårtgården, ned till bröstvecket samt inåt och utåt i bröstvecket. (Ankarlyft)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem