tessan83
Kvinna ·
08 feb, 2017
Misslyckad fettsugning - gropar!
FettsugningHej! Jag har fettsugit magen för nästan 10 år sedan. Läkaren tog för mkt och det blev gropigt. Har sedan dess testat fetttransplantation 4 ggr. Det har blivit lite bättre men inte mkt. Jag har även testat jämna ut magen med: fettfrysning 2ggr, Co2 injektioner 10ggr och LPG massage 10 ggr - hjälpte inte! Någon som har samma dilemma och hittat en lösning? Tankar jag har på saker att testa är: - Fylla med macrolane - Mesoterapi så huden stramas upp (när jag drar i huden försvinner groparna) - Tatuera över området så groparna inte märks - Dermal piercing Där små stenar poppar upp så nivåskillnaderna inte syns så mkt. Vad tror ni? Tankar?
Sortera efter
Belli1
Kvinna ·
08 feb, 2017
trill
Kvinna ·
08 feb, 2017
tessan83
Kvinna ·
09 feb, 2017
tessan83
Kvinna ·
09 feb, 2017
Att fylla med macrolane lär inte vara bra och jag tror knappt macrolane förekommer längre! När det gäller korrektioner av gropiga fettsugningar så rekommenderas fettransplantation men det har du redan testat 4 ggr, men frågan är om de kirurger du varit hos har varit tillräckligt skickliga. Jag har ett liknande problem, fast det gäller fettsugning av höfterna där kirurgen tog dels alldeles för mycket och dels på fel ställe, och jag kommer inte låta någon av de svenska kirurgerna åtgärda detta pga att de kan för lite. Jag har varit på konsultation i Los Angeles, hos dr Cat Begovic, se hennes hemsida www.beautybydrcat.com Hon har även snapchat där hon dagligen lägger ut videor på hur hon opererar. Hon sysslar väldigt mycket med just korrigeringar av misslyckade fettsugningar. Dyrt ja, men chansen att det blir bättre är nog större än hos någon av de svenska kirurgerna. I USA är de mkt mer vana vid fettransplantation och gör det oftare, varför de också blir skickligare på det. Finns flera i USA som verkar bra (jag har researchat en hel del på detta, pga min egen situation).
trill
Kvinna ·
09 feb, 2017
mbc
Kvinna ·
21 feb, 2017
Linnea
Kvinna ·
21 feb, 2017
trill
Kvinna ·
22 feb, 2017
Jag har varit på konsultation hos en plastikkirurg och vi diskuterade om utifall fettransplantation skulle kunna hjälpa för att jämna till men han trodde inte att det skulle bli bra så han avrådde mig från det. Känns ju lovande!
trill
Kvinna ·
22 feb, 2017
Linnea
Kvinna ·
22 feb, 2017
Lool
Kvinna ·
14 dec, 2017
En sak till! Jag vet inte om laserfettsugning i större utsträckning leder till gropar än andra metoder, tror det handlar mer om hur noggrant kirurgen fettsuger. Men däremot har jag både läst och hört från säker källa att laserfettsugning och även den fettsugningstyp som sker med radiovågor (vet ej vad det heter) tydligen skapar mer ärrvävnad än traditionell fettsugning, och att OM man skulle behöva fettransplantera efteråt så är det svårare att göra det på ett område som fettsugits med laser. Pga ärrvävnaden som blir under huden gör det svårare för fettet att "fastna". Detta fick jag höra på konsultationen hos dr Cat Begovic i Los Angeles, www.beautubydrcat.com , och hon verkar pålitlig.
Såvitt jag fattat det, genom de konsultationer jag gått på, så verkar det som att "traditionell" fettsugnin och/eller den som är vattenassisterad, är de metoder som brukar generera minst ärrbildning (all fettsugning ger ärrbildning under huden men dessa ger tydligen minst).
trill
Kvinna ·
22 jan, 2018
Vill jättegärna veta om du varit eller har planerat in datum hos Cat ännu? :)
Lool
Kvinna ·
12 jul, 2018
Vill jättegärna veta om du varit eller har planerat in datum hos Cat ännu? :)
Jag har varit där på konsultation och verkar jättebra på fettransplantation, men jag kommer inte ha råd med kalaset. $ 23.000 dvs ca 220.000 kr, för EN omgång. Och endast en omgång kommer inte räcka, det behövs minst 2 gånger för min del.. Så jag håller på och letar vidare här i Sverige.