
gräddtårtan
Kvinna ·
28 jan, 2017
Misslyckad op hos Per Windh
Näsoperation - NäsplastikHej allihopa! Jag har för två månader sedan opererat näsan hos Per Windh och tyvärr blev det inte särskilt bra.. Är det några fler där ute som blivit opererade av honom där resultatet inte blev särskilt bra? Skulle kännas bra att få kontakt med andra i samma situation för att höra hur det slutade och vad man kan förvänta sig. Jag skickar gärna bilder och diskuterar. Skicka gärna PM! Ha det fint allesammans!
Sortera efter
vavavom
Kvinna ·
29 jan, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
29 jan, 2017
vavavom
Kvinna ·
30 jan, 2017
operation
Kvinna ·
31 jan, 2017
Han har säkert gjort ett bra jobb på dig, men det kan jag inte säga att han gjorde på mig.. Övre delen av näsan går spikrakt nedåt, sedan ändrar den form plötsligt och blir konvex som en näbb. Ser jättehemskt ut då denna form är totalt onaturlig. Övre delen av näsan har dessutom knölar, en på högra sidan och en mitt över näsbenet längst upp på näsan. Man kan känna en relativt "vass" kant innuti denna knöl. Än så länge syns inte knölarna särskilt mycket, man får titta ganska noga för att se dem, men det ändras kanske när svullnaden lägger sig ytterligare.
Som en extra punkt, som jag egentligen inte bryr mig särskilt mycket om så länge det blir ett bra resultat i övrigt, är att han var nåt fruktansvärt nonchalant och näst intill otrevlig innan operationen. Jag satt och grät under 30 minuter innan operationen och hade smått panik för att jag funderade på om jag verkligen skulle genomföra en operation med en så nonchalant läkare eller inte, och tyvärr så genomförde jag det trots hur jag kände.
Nu är frågan om man vågar korrigera näsan hos någon annan eller om man ska leva med det. Det verkar som att många blir missnöjda med sina korrigeringar, så det känns lite som pest eller kolera. Leva med denna näsa eller riskera att det till och med blir värre. Jag har iallafall 10 månader till att klura på gott eller ont.
MalmöJag
Kvinna ·
01 feb, 2017
Marina
Kvinna ·
02 feb, 2017
Så uppfattar även jag Gräddtårtans mening, som lugnande.
Men Per måtte ha haft en dålig dag om ni upplevt honom som otrevlig - eller så är det kanske personkemi, alla uppfattar ju inte ett beteende på samma sätt. Mot mig har genomgående varit vänlig, empatisk och engagerad (och det var knapast för att jag har POF, POF var nystartat då och jag nämnde inget om det). Möjligen kan han inte ha all tid i världen och behöva speeda på lite, men aldrig ovänlig. Faktiskt är han sig väldigt lik i TV-serien som gått, möjligen är han något personligare och "skojfriskare" i verkligheten, fast det tror jag bara är av respekt mot personen som filmas.
Men har du påtalat efteråt hur du upplevde honom och bett att få komma på ett återbesök? Om jag inte har fel, tror jag nämligen att han kommer att lyssna på dig och avsätta tid.
Lägg förresten gärna före/efterbilder på näsan även på din profilsida.
vavavom
Kvinna ·
02 feb, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
02 feb, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
02 feb, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
03 feb, 2017
operation
Kvinna ·
03 feb, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
03 feb, 2017
operation
Kvinna ·
03 feb, 2017
Nej det är verkligen inget kul alls. Är en himla psykisk påfrestning. Jag hade nog inte kunnat föreställa mig hur jobbigt det skulle vara innan operationen.
Får man fråga om du gjorde en korrigering eller hur slutade det för din del?
vavavom
Kvinna ·
03 feb, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
04 feb, 2017
Marina
Kvinna ·
04 feb, 2017
gräddtårtan
Kvinna ·
05 feb, 2017