Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Katitzi profilbild

Katitzi

Kvinna ·

25 mar, 2012

Misslyckade bröst behöver tips inför korrigering om en vecka!

Bröstförstoring

Min operation blev ju såklart misslyckad och jag trivs nu mindre med mina bröst än vad jag gjorde innan operationen... Det har nu gått ca ett år och jag ska tillbaka och korra om en vecka och behöver nu era tips! Har lagt in lite bilder på hur hemska dom/det är..!😢

Mitt vänstra bröst är jag nöjd med. Det har bara lite naturligt häng och ser ok ut i formen även om jag har nästan lite DB från sidan, men det är inget som stör mig. Däremot mitt vänstra bröst ser inte klokt ut. Till och börja med så har det hamnat på snedden, alltså fickan har läkt fel så bröstet vil glida ner mot armhålan. Detta gör ju att klyftan heller inte ser bra ut md bh ens. Jag hade lite mer hud och större vårtgård på det vänstra bröstet vilket har gjort att det nu efter op blivit hängigt och vårtgården är större än den högra. Alltså jag har helt osymetriska bröst därett av som är ok och ett ser inte klokt ut! 🙁

Korrigeringen ska jag göra för att flytta in det vänstra bröstet mot mitten. Min kirurg tycker att förutom att bröstet hamnat lite snett och vårtgårdarna är "aningen" osymetriska så ser det bra utm han verkar inte ens se hänget jag pratade om på konsultationen. Jag håller inte med alls och har bestämt mig för att göra ett lyft på mitt vänstra bröst samtidigt som korren, och även en vårtgårdsförminskning för att göra brösten mer symetriska och de iaf kan se bra ut i bh...

Jag har nu funderat ett tag över att göra ankarlyft eller bara ett vårtgårdslyft i samband med vårtgårdsförminskningen. Jag är LIVRÄDD för ärren från ett ankarlyft även om jag konstaterat att det är det som kommer att krävas för att "få upp" bröstet som jag vill. Så det är nog det som kommer att bli..

Nu undrar jag om jag ska förminska den högra bröstvårtan också? Jag tänker både att det kan vara skönt att ha ett bröst som åtminstone är så "orört" och naturigt som möjligt, samtidigt som jag tänker att det kanske kan se bättre ut om det är ärr runt vårtgården på det andra bröstet också. Samtidigt kan jag ju lyfta det lite också..?

Hur små kan man egentligen göra vårtgårdarna och är det sämra ju mindre man gör dom?

Finns det nsckdelar med vårtgårdslyft? Läste nånstans om att det kan tölja sig och vårtgårdrna kan bli ovala till formen?

Jag vet verkligen inte hur jag ska göra och oroar mig för ärren efter ankarlyftet.. Ni som har gjort det har ni lärt er att tycka om dem? Eller är det det enda man kan tänka på när man ser dem?

Finns det någon mer som bara har på ena? 😢

Vad tycker ni, hur kan man göra? Jag behöver verkligen hjälp och tips då jag fastnat och måste bestämma mig på mindre än en vecka...

14

Sortera efter

citadellboobisar

Kvinna ·

26 mar, 2012

lyft behöver du för att få dem runda och slippa hänget....vilket lyft beror lite på om du kommer till att byta implantaten med..??

jag har ankarärr...tycker det e helt ok..i början gillade jag det inte alls..egentligen gillar jag det inte ännu, men accepterr det...utan ankarärret hade jag inte kunnat få de bröst som jag var ute efter..så jag gillar läget :D

ang ärren..ja de finns ju där..men beroende på ens läkförmåga så blir de mer eller mindre synliga..jag har as kass läkhud och du kan själv se på mina bilder..ärren syns, men kan lätt dölja dem i bikini osv vidare..endast min kille som ser mina ärr...ingen annan ju! .D

Gilla

geléhallon

Kvinna ·

26 mar, 2012

Tycker inte de ser så hemska ut faktiskt. Ett kort taget sett uppifrån, typ från din egen utsikt blir nog inte bra på någon tror jag. Sen har jag fått lära mig att just att få brösten att sitta tätt i hop så man får en snygg klyfta inte är så lätt, beror mest på ens egna förutsättningar. Form på bröstkorg m.m. Vill du ändra på dem rejält så är det nog ankarlyft som gäller, för att ändra formen så mycket som du vill. Vårtgårdarna (inte bröstvårtorna va) kan man väl göra hur små man vill, dock gillar jag själv lite större på större bröst. De kan bli lite ovala med tiden, men det tar ju några år, i takt med att hela bröstet sakta åldras och töjer ut sig. Ärren är inget som stör mig alls faktiskt, och jag tycker nog att du ska lyfta båda och göra dem så hårda och tajta som möjligt om du ändå ska lyfta. Lycka till.
Gilla

Katitzi

Kvinna ·

26 mar, 2012

Citadellboobisar: Byta implantat? Jag tror att egentligen en ännu högre profil skulle va snyggare men å andra sidan så skulle ja va tvungen att gå upp i storlek då för jag har så bred bröstkorg så det är svårt att fylla ut den för mig. Jag vill inte gå upp i storlek alls då jag redan nu tycker dessa är stora. om det va det du menade?

geléhallon: Nej uppifrån känns det inte alls bra men jag hatar att se dom i spegeln.. från vilken vinkel det än är. Jag antar att mina förutsättningar inte ger bästa klyftan men bättre än jag har nu eftersom det vänstra drar sig åt vänster. Det va lite så jag med tänkte att lyfta det högra också så jag kan lyfta det vänstra så mkt som möjligt medans ja väl opererar mig. Är bara oroig att det ska kännas konstigt att skära runt bröstvårtan.. Känns som man kommer sakna sina "normala" vårtgårdar utan ärr..?

Gilla

bewi

Kvinna ·

26 mar, 2012

Hej jag skulle lyfta båda brösten med ankarlyft. Tror inte det räcker med enbart vårtgårdslyft, har hört att vårtgårdarna lätt töjer ut sig igen för att det är annan slags hud.. Skönt att du ska få det korrat!! Kommer bli bra och va inte rädd för ärren, dom läker ju och sen kan du använda crèmer för att få dom ännu mindre synliga :)
Gilla

Katitzi

Kvinna ·

26 mar, 2012

bewi skrev:
Hej jag skulle lyfta båda brösten med ankarlyft. Tror inte det räcker med enbart vårtgårdslyft, har hört att vårtgårdarna lätt töjer ut sig igen för att det är annan slags hud.. Skönt att du ska få det korrat!! Kommer bli bra och va inte rädd för ärren, dom läker ju och sen kan du använda crèmer för att få dom ännu mindre synliga :)
Jag hade så gärna velat slippa ankarlyft på båda. Tror du jag behöver det även om det i nye hänger så mjt nu? Men det kan va så som du säger pch jag kan tycka att även det högra som bata har lite naturligt häng nu är påväg ner. Kanske tillome skulle se bättre ut med ankalyft på båda än bara på ena? Jag ska betala 5000:- för mitt lyft på ett bröst oavsett om jag gör lyft i vårtgården eller ankarlyft. Känns som att 10 000:- är mycket för mig just nu om det då kostar det dubbla men det kanske är billigare än att göra ett nytt lyft senare.
Gilla

Opticruise

Kvinna ·

26 mar, 2012

Hade du hängiga bröst före open eller??

Tycker det är ett helt normalt resultat isf..

Skulle hellre göra ett ankarlyft och ta ärren för att få den snygga formen än något annat, ett vårtgårdslyft är sällan hållbart i längden..

Ser ut som att det blir svårt att få ihop brösten mer. hade varit intressant att se en förebild.

Gilla

Katitzi

Kvinna ·

26 mar, 2012

Opticruise skrev:

Hade du hängiga bröst före open eller??

Tycker det är ett helt normalt resultat isf..

Skulle hellre göra ett ankarlyft och ta ärren för att få den snygga formen än något annat, ett vårtgårdslyft är sällan hållbart i längden..

Ser ut som att det blir svårt att få ihop brösten mer. hade varit intressant att se en förebild.

Jag hade extra hud på det vänstra bröstet och det var väl lite åt det hängiga hållet. Men INTE som det är nu! Jag hade ju förväntat mig lite häng på det bröstet men som det är nu så känns det inte ens som en del av min kropp. Måste typ gå och hålla i det om jag går utan bh och böjer jag mig fram kan jag nästan vända implantatet. Någon förebild har jag inte. Har tjatat på min kirurg i ett helt år nu har även ringt just i det syftet men det verkar vara omöjligt att skicka iväg en bild! Han kommer förmodligen inte vilja göra ankarlyft på båda utan bara ena men jag ska nog mejla och fråga i veckan.
Gilla

bewi

Kvinna ·

26 mar, 2012

Jag tror nog att du behöver göra lyft på båda för att få ett jämt resultat. Pratade ni om lyft innan op? För annars borde väll kirurgen stå för lyftet. Tycker inte du ska behöva betala för hans misstag isf. Enligt mig är det där inte ett godtagbart resultat efter en förstoring, men det är ju min åsikt. Men vad jag hört brukar Gunnar vara givmild med korrar så tycker absolut du ska ta upp lyft på båda och att du förväntar dig att det ska ingå då resultatet inte är godtagbart! Jag förstår dig helt, är själv inte helt nöjd med mitt resultat, men när jag ser dina bilder har inte jag så konstigt utseende på mina så stå på dig du har def rätt till korr!! Om du behöver betala eller inte handlar väll om vad ni kom överens om innan op. Men lyft på båda är mitt råd iaf. Lycka till!!!
Gilla

Katitzi

Kvinna ·

27 mar, 2012

Ja jag har tänkt lite på det nu och att göra på båda verkar smart. Så jag får upp dom ordentligt så jag kan vara nöjd åtminstone med BH. Och de kommer att vara jämna.

Nej vi pratade aldrig om lyft så jag håller med lyftet på bröstet borde vara gratis. Men korkad som jag är så frågade jag ju vad det skulle kosta extra och då fick jag "ett billigt pris" 5000. Tyckte det lät bra. Men om jag nu ska göra på båda tycker jag endå att priset kan vara det samma.

När jag nu ska lyfta så vil jag helst inte ha något veck kvar alls, går det? Det borde ju gå att lyfta ordentligt så det inte blir något veck för än om ett par år? Då skulle jag bli sjukt nöjd!

Gilla

Katitzi

Kvinna ·

28 mar, 2012

Är det någon som vet om det går att lyfta såpass mkt så att vecket försvinner helt, alltså så man inte har något hängveck kvar?
Gilla

bewi

Kvinna ·

30 mar, 2012

Hej igen! Har inga större erfarenheter av lyft eftersom jag själv inte gjort det. Men visst ska man kunna lyfta så det inte blir veck. Det är ju därför man gör lyft oftast, för att lyfta upp brösten och ta bort hänget. Ang betalningen för lyft tycker jag du ska stå på dig att isf få lyft på båda brösten för 5000. Det brukar väll ligga runt 5-7000 för narkosen så det kanske kan va det du betalar för och inte själva ingreppet?? Hoppas verkligen det löser sig för dig!!
Gilla

Katitzi

Kvinna ·

31 mar, 2012

De skulle tillkomma 10 000 om jag ville lyfta det andra också så 15 000 sammanlagt..... Det känns mkt tycker jag..
Gilla

bewi

Kvinna ·

31 mar, 2012

Det tycker jag inte är okej. Jag och min kirurg pratade om eventuellt lyft innan op men han ville prova utan lyft först och sen om det behövdes lyft skulle jag isf betala mellanskillnaden mellan enbart förstoring och förstoring + lyft vilket är 13000. Det tycker jag känndes/känns helt okej eftersom han va öppen med att det kanske behövs lyft för att få upp dom som jag ville. Men det känns ju inte ok att du ska behöva betala för din kirurgs misstag.. Tycker du ska ta och skicka ett mail och förklara hur det känns och påminna honom om vad ni pratade om innan op på konsultationen, samt isf föreslå ett pris som känns mer rimligt. Kanske att du betalar för söcning men han står för lyft. Håller tummarna för dig!!!
Gilla

Katitzi

Kvinna ·

31 mar, 2012

Nja lyftet på mitt "fula" bröst ska jag betala 5000 för vilket han egentligen borde stå får som du sa eftersom han borde ha rekommenderat den innan operationen. Men jag har ju redan accepterat att beta 5000 för det. Lyfter på det andra bröstet som eg är ganska ok ska jag betala 10 000 alltså skillnaden mellan förstoring+ lyft och förstoring. Men med både 10 och 5 känns det mycket, dessutom blir det ingen narkos utan bara lokalbedövning!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem