Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Solar2025 profilbild

Solar2025

Kvinna ·

06 apr, 2026

Missvisande information från kliniken?

Bröstförstoring inkl bröstlyft

Lite uppföljning på inlägget jag skrev för några dagar sen...

Jag gjorde bröstförstoring och bröstlyft den 27/11-2025. På slutkontrollen den 25/3 sa läkaren att jag har en mild kapselkontraktur (andra graden) som kräver en reoperationen och att jag även behöver göra ett nytt bröstlyft då implantaten tyngt ner huden då min hud är så slapp i sig själv. Att göra reoperation för kapselkontrakturen är kostnadsfritt då det ligger inom ramen för deras garanti. Nytt bröstlyft kostar 35 000 kronor (inom garantin). Jag valde på plats boka tid för reoperation men inget bröstlyft. Efter läkarens förslag bokade jag tid till den 7/4. Den 4/4 ringde jag klinken eftersom jag kände mig osäker inför reoperationen och vill vänta om det är möjligt. Jag kände att allt gått så snabbt från bokning till ingrepp och jag behöver mer betänketid innan jag bokar ny tid. Personen jag pratade med sa att det inte var någon fara. De tar inte avbokningsavgift och jag kan när som helst boka ny tid inom ett år (tiden för garantin).

Den 6/4 fick jag ett mejl från kliniken att det inte är möjligt att boka ny tid och att min möjlighet att nyttja garantin är förbrukad eftersom jag avbokade med kort varsel. Jag frågade om detta alltså innebar att jag inte haft någon möjlighet att avboka överhuvudtaget eftersom bokningen skedde så pass kort tid innan operationen.

De svarade att det stämde, men kunde göra ett undantag och boka in mig för ny reoperation den 16/4. Eftersom jag även anser även detta är väldigt kort varsel så tackade jag nej till detta. Jag förklarade att jag anser att det borde vara praxis för dem att informera vid bokning att om jag måste nyttja den bokade tiden för att garantin ska gälla. Och att jag anser detta handlande som bristande i patienternas rätt att göra medvetna val. Jag skrev också att enligt samtalet den 4/4 så har jag möjlighet att omboka när helst jag vill inom tiden för garantin, vilket tydligen nu ändrats, vilket känns mycket oprofessionellt. Sen dess har jag inte hört från kliniken.

Jag vet inte vem som har rätt eller fel, men jag har alltså inte möjlighet att åtgärda problemet utan att bekosta reoperationen själv, på grund av vad jag upplever som bristande och motstridig information från klinikens sida. Känner mig helt negligerad och tappat allt förtroende för kliniken. Vill gärna höra någon annans åsikt! ❤️

6

Sortera efter

FineLeave

Kvinna ·

06 apr, 2026

Vad är det för klinik och vad heter kirurgen?

Gilla

Solar2025

Kvinna

·

06 apr, 2026

Estetikcentrum, Ali Bagher

Gilla

Anonym användare

07 apr, 2026

Hej!

Jag börjar tyvärr tappa all respekt för den här professionen. Det känns som att de många gånger är väldigt måna om att få personer att göra ingrepp men sen så fort ingreppen är gjorde kan de inte stå för ev dåliga resultat eller bemöta sina patienter med den respekt som sig bör.

Jag tycker det är rätt sjukt egentligen att man inte ska räkna med väldigt bra bröst ex när man betalar så mycket pengar för en operation. Men man har nästan ingen garanti alls för att resultatet ska bli bra trots att man betalat för en konsultation och rådfrågat den som ska vara expert.

I min värld borde det vara som så att om man går till en kirurg och beskriver vad man önskar så ska han eller hon ge förslag på vad som är görbart och förklara vilket resultat man kan förvänta sig. Och om man följer läkarens rekommendation ska det fasiken vara garanti på ett så pass liknande resultat som utlovat också.

Tycker allt för ofta jag läser om kirurger som opererar och sen inte tar ansvar för resultatet och får patienten att känna sig jobbig och dum i ett redan väldigt utsatt läge. Usch.

Med det sagt har jag tyvärr inget att säga som kan hjälpa dig. Men kan man inte vända sig till typ reklamationsnämnden eller något. såhär ska det ju inte kunna få gå till. Någonstans köper man ju ändå en vara och en tjänst…

Jag är så ledsen för din skull. Hoppas det löser sig ❤️

Gilla

Solar2025

Kvinna

·

08 apr, 2026

Kan man inte vända sig till ivo? Eller de tar inte sånt? Om jag får fråga,har du själv blivit opererad och i så fall var?

Gilla

Anonym användare

09 apr, 2026

Kan man inte vända sig till ivo? Eller de tar inte sånt? Om jag får fråga,har du själv blivit opererad och i så fall var?

Jag har blivit opererad men har hittills blivit väl bemött.

Men jag läser och hör om så många personer som inte blir det.

Jag tror att så länge allt går bra är alla nöjda men när det är något som blivit dåligt eller börjar krångla - då visar klinikerna/kirurgerna var de står i sitt patientbemötande.

Jag förstår också att alla mynt har två sidor och jag pratar inte om de fallen där patienten uppenbarligen inte följt de rekommendationer som angivits eller valt att inte lyssna på kirurgens rekommendationer inför en operation osv.

Det är kanske IVO man får gå till men jag vet inte om de bara utredreder själva händelsen och kan ge reprimand till kirurgen/kliniken, jag tänker ju också på ersättning/omopp för patienten vid bristande resultat. Men jag har ingen aning tyvärr!

Skönt att det verkar lösa sig för dig. Bra att du stod på dig och jag hoppas du får ett bra resultat som du blir nöjd med!

Gilla

Solar2025

Kvinna ·

08 apr, 2026

Jag har nu haft en milt aggressiv diskussion med kliniken via mejl. Till slut gav de med sig och jag har rätt att boka kostnadsfri korrigering när som helst inom ett år. Men de medgav inte att de hade gjort fel och jag fick ingen ursäkt, det var verkligen på nåder. Kändes som att de inte hade fler motargument och ville bara att jag skulle bli tyst. Känns ändå bra att få rätt. Trots det tvekar jag på om jag vill gå dit igen. De har förlorat mitt förtroende och jag känner mig varken trygg eller sedd. Känns som att pengarna styr över patienternas upplevelse. Kommer iaf konsultera med någon annan och sen får jag se hur jag väljer att göra.

Gilla

Lojema

Kvinna

·

09 apr, 2026

Gud så tragiskt att du bemöts på det här sättet. Jag förstår verkligen att du tvekar efter den behandlingen. Kanske du kan vända dig till en annan klinik och få ett till utlåtande?

Gilla

Solar2025

Kvinna

·

10 apr, 2026

Gud så tragiskt att du bemöts på det här sättet. Jag förstår verkligen att du tvekar efter den behandlingen. Kanske du kan vända dig till en annan klinik och få ett till utlåtande?

Ja men det kommer jag göra. Men jag kommer vänta några månader för att se om de droppar mer av sig själv. Det har trots allt bara gått fyra månader. Sen kommer jag att massera dem, det kan hjälpa mot mild kapselkontraktur. Men senare, kanske efter sommaren, ska jag konsultera med någon annan. Orkar inte ta tag i det nu heller med tanke på allt som hänt.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem