Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
I23

I23

Kvinna ·

Motion och träning efter bröstförstoring

Bröstförstoring

Finns förmodligen flera sånna här trådar redan men startar en ny då jag gärna vill ha lite tips! Förstår att man kanske inte har sån lust att röra på sig den första veckan om man har väldigt ont. Men jag får lite panik över tanken på att vara sängliggande haha ... Tänker att man iaf kan ta kortare promenader? Måste ju vara bra att röra på sig lite iaf :)

4

Sortera efter

Smillatjejen

Smillatjejen

Kvinna ·

Ja, jag tog en promenad efter ca 4 dgr.. men det var runt kvarteret och väldigt sakta :) Så man får ta det lugnt helt enkelt. Du får förbereda dig på att hålla dig ganska still då du har ont och ska hålla implantaten stilla för maximal läkning.
Gilla
I23

I23

Kvinna ·

Inne på dag 4 nu och tog en promenad på ca 1 km och det kändes bra :) har haft väldigt ont men känner mig väldigt rastlös så har varit uppe och rört mig så mycket jag kan inomhus.
Gilla
Jenjen

Jenjen

Kvinna ·

Jag var ute på promenad redan dagen efter. Det går inte fort och jag blev andfådd av minsta lilla samt blev yr av tabletterna men det gick iaf. Det är bra att röra på sig.
Gilla
I23

I23

Kvinna ·

Nu när man känner sig piggare och orkar lite mer så känns det bara skönt att röra på sig och stelheten i övriga kroppen känns mindre! Så länge det inte gör ont i ärren eller mer ont i brösten borde det väl inte vara farligt?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem