Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
jjjblondie profilbild

jjjblondie

Kvinna ·

11 feb, 2015

Motiva ergonomix nytt märke

Bröstförstoring

Någon som läst om detta märke på implantat ? Är de mjukare och naturligare än perthese ? Någon som vet eller har satt i själv? Eller är de någon som fått info på konsultation? Nyfiken

45

Sortera efter

Proformatuttar

Kvinna ·

11 feb, 2015

Aldrig hört talas om! Vilken klinik använder de? Är de godkända i både Sverige och USA?

Jag skulle köra på ett mer välkänt märke...  man vill ju inte bli "försökskanin".

Men o andra sidan kanske det är mycket bättre än de gamla... Vad vet du om dessa?

Gilla

jjjblondie

Kvinna ·

11 feb, 2015

Såg att Ylva fogel hade gjort sin bröstoperation Hos Johan Nordqvist på bellakliniken, Då de hade använt detta märket http://www.motivaimplants.com/latest-innovations
Gilla

Rosett

Kvinna ·

11 feb, 2015

Jag har motiva implantat. Opad på bellakliniken. Motiva är maxfyllda och således inte mjukare än perthese. De ska tydligen bibehålla fyllnaden upptill bättre... Enligt den infom jag hittat i andra länder. Är tydligen utvecklade för aktiva personer eller nått sånt. Som ovan nämnt, kolla in deras hemsida. Mina är bara strax över 2v nya så kan inte svara på mycket mer än så :) Det står även där vad de har för garantier, olika implantat osv. Mina heter iof matrix, de du nämner har jag inte hört om och finns inte med i den broshyren jag fick med.
Gilla

maja2

Kvinna ·

11 feb, 2015

Just den modellen är liksom de andra i serien maxfyllda. De är inte alls i likhet med phertese. Jag kände på dem och de har ett fastare hölje och ska formas efter kroppens rörelser. De ska mer likna ett anatomiskt implantat som dock ej kan rotera. när du står upp så åker mer ner i underpolen av bröstet. men när du ligger faller de tillbaka. De ska mer efterlikna ett normalt bröst. Men de är absolut fastare än phertese.

Gilla

jjjblondie

Kvinna ·

12 feb, 2015

Tänker ser bysten mer naturligare ut med de än med perthese t.ex?
Gilla

Anonym användare

12 feb, 2015

Jag skulle nog säga att det inte ser naturligare ut med de än Perthese. Jag tycker iaf att ju mer maxfyllda implantat man väljer desto rundare är de också i formen och riktiga bröst är ju inte så runda upptill. Sen kan jag tänka mig att de känns något fastare än naturliga bröst. Men Rosett har ju Motiva implantat så hon kanske kan svara på din fråga bättre än mig 🙂

Gilla

Rosett

Kvinna ·

12 feb, 2015

Mina är som sagt bara 17 dagar men jag har ändå för stora implantat för att de ska kunna se naturliga ut.. men om du hittar min tråd om motiva matrix implantat så fanns det en tjej där som också hade dessa, pröva att fråga henne. :) jag älskar mitt val av implantat hitills iaf.
Gilla

jjjblondie

Kvinna ·

12 feb, 2015

Tack för era svar hade hoppats att de fanns mer svensk info Att tillgå ;p men ja tänker eftersom de ska vara Mer som ett vanligt bröst som ska följa med Så borde de ju se mer naturligare ut än perthese
Gilla

Rosett

Kvinna ·

12 feb, 2015

Juste, att tillägga så sitter det som nått chip i implantaten som går att scana av utifrån kroppen för att få fram serienr, datum de tillverkats, garantier, typ av implantat osv. Hur det funkar/med vad man läser av vet jag inte. Men vet inte om de här finns i andra implantat så kan väl va kul fakta om inte annat :) Går att läsa lite om här http://m.nydailynews.com/life-style/health/new-breast-implants-equipped-microchip-article-1.1491581#bmb=1
Gilla

Proformatuttar

Kvinna ·

13 feb, 2015

Rosett skrev:
Juste, att tillägga så sitter det som nått chip i implantaten som går att scana av utifrån kroppen för att få fram serienr, datum de tillverkats, garantier, typ av implantat osv. Hur det funkar/med vad man läser av vet jag inte. Men vet inte om de här finns i andra implantat så kan väl va kul fakta om inte annat :) Går att läsa lite om här http://m.nydailynews.com/life-style/health/new-breast-implants-equipped-microchip-article-1.1491581#bmb=1

haha, GUD så osexigt!😀Men kan säkert vara till nytta i vissa fall, man vill ju inte gärna plocka ut implantaten för att ta reda på den infon. Så det underlättar ju en del i sådana fall!🤭

Gilla

Rosett

Kvinna ·

13 feb, 2015

Hahah! Men jag tänker mer att man borde väl veta iaf på ett ungefär vad man stoppat in i kroppen. Aja. Det är inte alla som går runt med chip inne i sig, nått å skryta om på fester. ;) haha
Gilla

Marina

Kvinna ·

12 mar, 2015

Jag har just pratat med en herre som ska skriva kontrakt nästa vecka för att inneha agenturen i Sverige för Motiva Matrix. När det är klart ska jag träffa honom och få broschyrer som jag ska lägga upp på POF och jag hoppas få ett provimplantat också.

Tydligen ska dessa implantat var mer formstabila än det mesta utan att vara hårdare - han ville tycka att de var mycket mjuka och framför allt eftergivligfa; de kan dras ut till tio ggr sin egen längd utan att gelémolekylerna brister. Tydligen är det mycket samma utvecklare som tagit fram Allergan en gång i tiden och de ligger dessutom grannar oi Costa Rica, där implantaten tillverkas - om jag inte missförstod något, mobillinjen var inte optimal.

Fortfarande om jag inte hörde fel, så finns de i standardstorlekar upp till över 1000 cc, tyckte han sa 1200. 1000 cc kan i vart fall Bellakliniken läga in genom armhålan, eftersom implantaten är både mjuka och formbara. Han sade et 3 cm snitt, men det uitgår jag ifrån är en upplevelse/uppskattning och inte exakt mätt - dock skulle jag inte själv ha lyckats få igenom mina Allergan (nästan 500 cc), soft touch slät yta som jag har liggande i lådan genom ett så litet hål. 

F n är det bara Bellakliniken i Sverige som har dem, men han beskrev dem som ett stort steg i utvekclingen och en ny generation av implantat. Givetvis talar han i egen sak, men nyfiken blir man ju.

 

Alla deras implantat har dessutom ett mikrochip så att man med deras egen scanner kan läsa av utanpå bröstet ecxxakt vad man har förimplantat - bra för den som planerar en andra op, men har dålig koll på vad man egentligen har för något sen innan... och en minst lika bra garanti som de bästa idag på marknaden skulle de ha med, mot ruptur.

Gilla

Rosett

Kvinna ·

13 mar, 2015

Kul! :)

Mina ärr är ca 5 cm mätt. 

Gilla

Catarina91

Kvinna ·

20 mar, 2015

Kommer skaffa de, spännande med slutresultat
Gilla

ave

Kvinna ·

30 mar, 2015

Någon här som fått känna på ergonomix el true tissue? Verkar ju va lite hype detta?
Gilla

Anonym användare

18 maj, 2015

Jag överväger Motiva ergonomix hp på förslag från Patrik, han berättade även att perthese inte tillverkas längre och att motiva ska ersätta dem (så jag blev aldrig erbjuden perthese). Jag hade egentligen behövt coh 1 för att få den skidbacken jag vill men han rekommendera istället motiva som har mindre veckningsrisk. Har op den 4/9 så har lite tid att fundera på detta, men överväger att ta motiva då jag är orolig mentor runda coh 2 mp kommer bli för runda upptill för min smak..
Gilla

Lilla-A

Kvinna ·

22 maj, 2015

Åh! Följer! Jag har hela tiden varit inne på mentor coh1, mp, just för ett så mjukt & gosigt & naturligt resultat som möjligt. Men är rädd för risken för rippling. Ska på konsultation hos Patrik om 1 vecka, hoppas på att få klämma & känna på båda sorterna! :)
Gilla

Sommar2015

Kvinna ·

22 maj, 2015

Jag var hos citadellkliniken idag på slutkontroll. Då jag funderat på större, gjorde jag samtidigt en ny konsultation med Peter. Han föreslog då motiva. Fast då ville han inte lägga genom armhålan utan underifrån. Jag har Mentor coh 1 idag, och vill absolut inte ha mjukare, vilket han sa att Motiva inte skulle vara. Citadell kunde lägga in det implantatet i nånting på 1000 iaf.
Gilla

Jessica.v

Kvinna ·

23 maj, 2015

kolla gärna i min tråd om just detta implantatet. verkar som att folk säger så olika...? till mig/i min tråd säger dom att dessa implantat är de mest naturliga och känns mjukast

Gilla

MillionVoices

Kvinna ·

23 maj, 2015

Följer
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem