Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
sanniban profilbild

sanniban

Kvinna ·

08 jun, 2024

Motiva mindre än mentor

Bröstförstoring

Hej, Jag var nyligen på konsultation hos Örjan Gribbe på plastikkirurgen. Jag kollade på både mentor och motiva implantat och bestämde mig för att mentors 450 är en bra storlek, men jag vill ha motiva. Örjan sa då att de blir motivas 500 för att motivas implantat är mindre mentors. Har försökt hitta information om detta men hittar väldigt lite. Min tanke är att 450 cc är 450 cc. Någon annan som vet mer eller har mer information?

2

Sortera efter

Fjalar

Kvinna ·

09 jun, 2024

Kanske din kirurg menar att bredden på Mentors 450cc motsvarar bredden på Motivas 500cc? Kika i tabellerna för resp märke och jämför bredd och cc :) Varför vill du hellre ha Motiva?
Gilla

MiaBella

Kvinna ·

10 jun, 2024

Han sa samma sak till mig fast för mig var det 500 Mentor och 550 med Motiva. Jag vet inte riktigt men litar samtidigt på hans omdöme :/ Efter så många operationer som han har gjort tycker jag att han borde veta men tycker också att 300cc borde vara 300cc
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem