Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
FrökenA profilbild

FrökenA

Kvinna ·

20 apr, 2015

Motmedel Juvaderm?? Panik!!

Injektionsbehandlingar

Hej! Jag har juvaderm i läpparna och senast blev det alldeles för mkt! Har panik och måste ta bort det, kan inte visa mig ute så här :( Jag vet att det finns motmedel mot Juvaderm/Restylane, men vet någon här om det finns i Karlstad? Eller i närheten? Örebro kanske? Om inte, någon annanstans? Om jag så ska få åka till Kina så ska det bort! (Vet ni någon nära Karlstad så är det dock önskvärt haha!!) Tacksam för alla svar!

6

Sortera efter

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

kiwi2013

Kvinna ·

20 apr, 2015

Tror dessvärre inte att det finns något som kan motverka effekten. Det är ett protein som binder sig i ens egen vävnad.
Gilla

iwantboobies

Kvinna ·

20 apr, 2015

Om du nyligen har gjort dem så ska du inte stressa över att de ser stora ut, de lägger sig efter någon dag. Juvaderm går också ut från läpparna väldigt snabbt. Var tvungen att fylla på var tredje månad när jag gjorde mina och jag la in 1 ml varje gång. Kroppen förbränner det snabbt. Du kan massera dem med så går det snabbare har jag hört?

Gilla

kerstin

Kvinna ·

20 apr, 2015

jodå finns ett motmedel / enzymer mot dom alla...jag har flertalet ggr använt det hos min kirurg när det blivit fööör mkt alla ggr olika fillers så dom finns. kanske inte alla har dom däremot...hoppas du finner en som kan hjälpa dig :)

Gilla

Infinityy

Kvinna ·

20 apr, 2015

Om du precis har gjort dom så är det kanske svullet. jag känner mig som en anka precis efteråt hah. Men nån dag senare när svullnaden gått ner känns det mycket bättre.

Gilla

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem