Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Hlk profilbild

Hlk

Kvinna ·

14 jan, 2026

Muskelpåverkan animering korrigering

Andra bröstoperationer

Hej alla!

För ca 4 år sedan gjorde jag en bröstförstoring på Bella kliniken hos Johan Nordquist. Fick jättemycket muskelpåverkan direkt men fick höra att jag måste ha tålamod och att det skulle rätta till sig.


Efter ca 2 år utan någon förbättring gjorde Johan en korrigering ( skar av muskeln?) gjorde vansinnigt ont och det blev värre.


Gick tillbaka till Bella kliniken och Johan var trevlig och hjälpsam och trodde att han skulle kunna fixa till det.

Men då upptäckte jag att det var massa skriverier om Bella kliniken och särskilt om Johan, så jag fegade ur.


Mådde så dåligt över detta och kunde inte ens visa dom för min man för det ser helt sjukt ut och jag skäms.

Jag ville så gärna se normal ut igen, så jag tänkte hitta en seriös klinik som verkligen kunde hjälpa mig och helst en kvinnlig kirurg.


Gick på konsultation på elite clinic i Göteborg, fick ett bra intryck och tog bort implantaten och gjorde ett lyft, äntligen skulle jag få bort det och jag var så glad.


Men muskelpåverkan har kvarstått och ännu tydligare.

När jag frågade Carolina om detta sa hon att det finns ett muskelminne som skulle släppa och sedan det skulle det bli bra.


Efter 6 månader utan förbättring mejlade jag henne och beskrev att det inte var någon skillnad.

Hennes svar var då kort och kallt att det inte fanns något man kunde något åt det.

Hon föreslog inte ens att jag skulle komma så hon kunde undersöka mig.

Upplever att hon totalt struntar i mig

som hennes patient.


Mår så dåligt över detta och kan inte ens visa dom för min man för det ser helt sjukt ut och jag skäms.

Så nu står jag här med 60 papp i lån och ännu fulare bröst som jag måste gömma i bylsiga tröjor.

Hade jag gjort det hos Johan hade det kostat mig betydligt mindre och jag tror att han hade varit mer mån om resultatet, jag ångrar mig så att jag inte gick till honom.


Jag vet verkligen inte vad jag ska göra.

Har någon erfarenhet av liknande situation?


Känner mig helt förtvivlad och har ingen möjlighet att ta ett ytterligare lån för att söka hjälp någon annanstans.

Hoppas att någon kan ge mig råd ❤️

Sortera efter

linda1988 profilbild

linda1988

Kvinna ·

14 jan, 2026

Vad tufft det låter ❤️❤️ har tyvärr inget bra råd men skickar styrkekramar!! Även fast du inte har råd med operation just nu hade det kanske känts bra att gå på konsultation hos någon riktigt erfaren plastikkirurg med inriktning på bröst? Bara för att få höra vad det finns för möjligheter?
Gilla
NewYearNewBoobs profilbild

NewYearNewBoobs

Kvinna ·

15 jan, 2026

Det låter fruktansvärt jobbigt för dig ! Men kan inte låta bli att undra hur det ser ut - det kanske inte alls ser så illa ut som du tänker? Man har en benägenhet att racka ner på sig själv, menar jag.
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

17 jan, 2026

Det här ringer alla sorters minnesklockor hos mig. Genom min resa envisades jag lite längre än du med att behålla implantat, eftersom merparten av min egen vävnad då hade dött i en infektion efter det första ingreppet, men i princip kan jag relatera till det du berättar. Vad en kirurg sade till mig, när jag gick från bakomplacering till framförplacering, var att tidigare kirurg hade gått ganska aggressivt fram i försöken att få muskeln att inte dra med sig implantatet (dvs skurit den på flera ställen), och när muskelfibrerna sedan försökte läka, så infiltrerade de vävnad som inte borde vara muskel. (Jag undrar om något liknande kan ha hänt dig på en lägre nivå, då de korrigerat en gång, inte tre, och förhoppningsvis kan mer om detta idag än för 30 år sen). Den nye kirurgen fick därmed svårt att avgöra var gränsen gick för att vara "framför" muskeln. Han försökte bränna av muskeltrådar medan han jobbade med framflytten, så att de inte skulle kunna fortsätta dra i vävnaden, men det var ett otacksamt, oväntat och omfattande jobb, så visst blev det mycket bättre (för min situation var ungefär lika illa som du beskriver din) men inte bra, så han kan ju knappast ha lyckats bränna av alla trådar. 😷 Idag har jag också tagit ut implantaten sen typ 14 år, och transplanterat fett istället, och även om jag fortfarande får en märkligare effekt på brösten när jag spänner dem än någon med "orörda" bröst, så är det på en nivå jag kan leva med. Jag upplevde nog ändå också att det blev lite bättre av sig själv, eller jämnade till sig i varje fall när brösten inte var under anspänning, och jag tror att muskelfibrer som bara sitter fast i ETT fäste, faktiskt till slut till stor del förtvinar, för de utför ju inget "jobb". Så en liten ljuspunkt är det kan bli bättre med tiden. 💡Jag är rädd att det kanske inte blir hundraprocentigt återställt, men vi ser fram emot att höra hur det går för dig.💪 Kanske är också kirurg nr två mer benägen att ta emot dig när den tid har gått då hon tänker att det inte kan bli så mycket bättre av sig själv längre. Det är inte helt ovanligt att kirurger "duckar" lite, så länge de tycker att det ändå måste gå längre tid innan man kan bedöma. Då är man inte överst på prio-listan... Men jag hoppas du får en slutbedömning efter något år i alla fall.🙏
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem