
Rosenknopp
Kvinna ·
muskelpåverkan trots framför?
Som rubriken lyder...Kan man ha muskelpåverkan fortfarande? Jag har förvisso alldeles nyligen flyttat fram implantaten och har varit lite öm i musklerna. Det känns 1000 gånger bättre än tidigare och brösten känns mer som en del av mig. Nu idag prövade jag spänna bröstmusklerna (ännu lite ömt) och jo men visst fortfarande "överreagerar" musklerna och liksom ploppar lite. Skillnaden från innan är att hela bröstet följer med när jag spänner nu istället för att det klövs (mfd) som tidigare. Det här gäller på båda sidorna. Det gör inte ont eller liknande mer än att jag fortfarande är som sagt öm framförallt i det högra bröstet. Men varför reagerar musklerna fortfarande så starkt???? Ni som flyttat fram hur blev det för er? Kommer det att bli bättre?
Sortera efter

Mullemulle
Kvinna ·

Rosenknopp
Kvinna ·
Jo de flyttade ju sig även innan op det är bara det att muskeln liksom överreagerar. Det var det som hände mig efter op. Jag är nog en av de där riktigt lata typerna som aldrig tränar mer än lite promenixer med hunden på sin höjd. Efter min första op så såg jag ut som när en bodybuilder typ leker med sina muskler så de hoppar högt upp och ner. Musklerna blev kan man säga överaktiva?? Det borde kanske ge med sig med tiden men frågan är när och hur? Mina framför är inte mer än 9 dagar gamla så förhoppningsvis ger det med sig. Jag blev bara så fundersam av att se den här effekten idag även om det nu inte ser sjukt ut längre så var muskelpåverkan ändå markant stark. Jag kan lyfta mitt bröst uppåt (som när du pushar upp dem i en bh) flera centimeter och det är därför jag reagerar 😇

Rosenknopp
Kvinna ·

geléhallon
Kvinna ·

Rosenknopp
Kvinna ·
Men är det inte så att bröstet naturligt flyttar sig lite när man spänner bröstmuskeln, att ett bröst som aldrig opererats också flyttar sig? Så har jag hört, men glömde kolla innan op, det är bara efter op som man börjar titta och upptäcker det, fast att det egentligen alltid varit så.
Vet inte om det var det du menade, det kanske var någon annan påverkan du menade, du skrev ploppar, det kanske var något mer än att detbaraflyttade sig utåt?