oroan
Kvinna ·
03 dec, 2013
Någon här som har bokad bukplastik i februari?
BukplastikSortera efter
oroan
Kvinna ·
23 feb, 2014
perlan
Kvinna ·
23 feb, 2014
SÅ FINA NI ÄR TJEJER!!! Man är svullen länge,,,jag hade inte så mycket matlust,när jag hade gördelen på:(( ÄNDÅ ÄR DET SVÅRT ATT GÅ NER,,,,,jag är också likadan som du Oroan,,väger mig varje dag...köpte en våg som visar fettprocenten o vatten pro,,,so visar resultatet på ipaden ,,,kul!
Nu är det 2 dagar till min stora dag,,,,,lycka till tjejer med läkningen,,,kram på er!
oroan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Ja, nu är det snart din tur Perlan :-) Hur känner du nu inför det?; Visst är det en tjej till samma dag som du?
Gick du också upp i vikt första veckorna ? När släppte det på dig ?
Lycka till på tisdag om vi inte hörs mer innan :-)
Fast det hoppas jag ju att vi gör förstås :-)
Lycka till kram!!!
Ellinor
Kvinna ·
23 feb, 2014
Vackra buksystrar. Dag 12 efter op och idag har jag lagt in bilder på mage och magar. Känns helt fantastiskt att numera bara ha EN mage att förhålla sig till, i hela mitt liv har jag haft dem i degigt pluralis ;)
Blev sjukskriven ytterligare en vecka då jag fick en omoperation och förlorade så mycket blod. Ägnar den tiden till att planera vårens bröllop.. känns som en tämligen bra sysselsättning där mellan alla vilopauser.
Men Oroan. Jag ser bara din "innan" mage, var hittar jag din nya?
Norrländskan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Norrländskan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Ellinor
Kvinna ·
23 feb, 2014
Tack norrlandssyster (jodå, jag har mina rötter där uppe i norr jag med), och all lycka till dig i veckan. Jag står för dramatiken i denna februarimånad, tycker därmed att ni andra kan få slippa det 😉
perlan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Hej Oroan!!!!!!Jag är inte så nervös nu inför op,,det bara gilla läget-:)) jag var mer orolig förra veckan ,när Ellinor hade inre blödning,då kom paniken,men jag har inget att välja på denna gg,jag kan inte leva med sådan smärta,,,har ff ont när jag hostar, lägger mig o går upp,,inte tala om sexliv:((vid varje orgasm är det ett hälv.......te...gör så ont i magmusklerna ,,det gör ju ont på alla ,men inte efter 1 år,,,,,jag tror det gick 6 veckor innan jag kunde ta på mig jeansen igen,,jag såg ut likadand som du nu ( överkörd av spårvagnen)jag var nog blå ,grön o alla nyanser i 1 mån,,Det är Norrlänskan som op dagen efter,,,,,,NORLÄNSKAN,,jag hoppas att det blir av,,stackars dig !! hoppas att det är inget allvarligt med din sambo!!!! kram på er !hur länge stannar ni hemma? förra op var jag hemma 6veckor,,fast jag var inte sjukskiven ,bytat bort o så,,o denna gg ska jag vara hemma 5 v om allt som ska ,redan injobbade,,,
perlan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Ellinor!! så fin mage är också!!!! kram
Hippiegirl
Kvinna ·
23 feb, 2014
perlan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Norrlänskan !!jag hade nog gjort op ändå,,om det är inte jätte jätte alvarligt,,,,du har gått genom den psykiska delen,den tar ju också på krafterna🙁 Din snälla mamma hjälper dig!👍 styrke kramar
Norrländskan
Kvinna ·
23 feb, 2014
perlan
Kvinna ·
23 feb, 2014
jag har mått jättebra !! nästan för bra ha ha,,jag följe min man att handla,men inte burit gjejjer,,har varit uppe ganska mycket ,men denna gången ska jag bara ligga i sängen i 2 veckor,,,min tråd har ju gått upp typ dag 3 ell 4....dagar o fastnade någonstans,,så det blir intressant att höra hur det ligger till,,det något konstigt,annars brukar de säga att de känner inget om tråden går upp,,,men min gör ont, ffarande,,
vi få följa varandra Norrländskan,,,,,lycka till!!!
oroan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Åh,så fin du är Ellinor!!! Inte svullen alls ju! Du ska verkligen vara nöjd :-)
Kan ni inte se min bild? Kan det vara för att jag är silver medlem ? Kan ni inte bli det också nu?
Norrländskan, hoppas du får din operation trots att mannen är sjuk..... Känner du att det känns ok så bara kör!
Förra helgen satt jag ju här på söndagskvällen och var förkyld och visste inte alls om op skulle bli av eller ej... Samma sits som du, skitjobbigt!!!
Håller tummarna :-) Förresten 6 veckor sjukskrivning var bra. Jag jobbar tungt i äldreomsorgen och fick bara 4 ....lite orolig för hur det ska funka...
Huulda
Kvinna ·
23 feb, 2014
Hippiegirl
Kvinna ·
23 feb, 2014
Huulda
Kvinna ·
23 feb, 2014
oroan
Kvinna ·
23 feb, 2014
Klart att du får klaga din stackare :( Tycker synd om dig. Du, jag hade ringt kliniken och berättat allt! Det kan inte vara någon biverkning från läkemedel tror du? Vet att det ofta kan visa sig på det sättet du beskriver. Så ring nu dem i morgon och dra alltihop, sen får de lotsa dig vidare om de tycker att det är vårdcentralens sak.
Kanske vill de se dig, det vore väl det bästa?
Håller med dig att man känner sig känslig, liknande efter en förlossning. Allt känns så nytt och ovant...man vet inte hur något ska förväntas vara och hur man ska må i de olika stadierna!
Om det kan vara nån tröst så kan jag säga att jag fått nån sorts knutor inne i munnen, trodde det var skav efter nån slang jag haft i munnen vid operationen, men nu känns det också lite tjockt på nåt sätt i halsen. Tittat och det är rött och irriterat, hostat en del i kväll med...och det gör ont! Så det var dagens gnälldos från mig ;)
Hoppas att du vaknar piggare i morgon :)!Kram gumman :)
spoketlaban
Kvinna ·
24 feb, 2014
Jag tycker du skall ringa vårdcentralen och be att en distriktssköterska kolla på det.
Jag fick också min betald av landstinget och har kontaktat vc när jag behöver rådgivning.
spoketlaban
Kvinna ·
24 feb, 2014
Din mage ser kanon ut 🙂
Tack Hippigirl, så snäll du är :)!
Jag har ju värsta vågpippin...kan inte låta bli, tänkte inte väga mig idag för när jag vaknade så kände jag mig totalt uppsvullen och tänkte att nu är det nog riktigt illa ställt :(
Märkte det igår också, att då när jag stiger upp på morgonen då känner jag mig som sämst! Borde ju vara tvärtom, att man vätskar ur?? Då är jag toktörstig och känner mig svullen,lätt illamående och smått bakfull!
När jag varit uppe ett tag så?
blir det bättre och sen springer jag och kissar av mig lite. Märkligt...
Nåväl, jag vägde mig och vägde 67,0 att jämföra med 68,6 på morgonen innan jag åkte.
3,2 bort...innebär att jag dragit på mig 1,6 vätska då. Enigt ssk helt ok och normalt med minst 2 kilo.
Så det är väl bara att sitta lugnt i båten! Jag är livrädd att gå upp i fettvikt, vill balansera!
Hur har du ätit Hippigirl? Jag är hungrig hela tiden! Försöker dricka mycket för att dämpa. Kan det vara så att kroppen behöver mat helt enkelt?
Kan också vara magkatarren som ger suget...jag tål nog inte den där Naproxen jag fått att ta tillsammans med Alvedonen. Jag har struntat i den idag, ska se om jag klarar mig utan.
Hur länge körde du med dina värkabletter? Kanske lit fortfarande?
Tack för att du berättar om hur du har det nu! Det gör så mycket för en orolig själ som mig att få veta ;)
Kram :)