Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
oroan profilbild

oroan

Kvinna ·

03 dec, 2013

Någon här som har bokad bukplastik i februari?

Bukplastik
Har väntat på att det ska komma igång en tråd för oss som ska opereras i början på 2014, men nu gör jag slag i saken själv!
Finns det några här som har planerad bukis i jan-feb? Kanske lust att dela tankar, rädslor och frågor?
Jag gillar att babbla och skriva, tror dessutom att det är bra att ge varandra stöd då man känner sig både rädd och lite vilsen inför detta efterlängtade men lite läskiga...
Jag har bokad op på Art Clinic i Göteborg den 18 feb, kirurg Peter Zachrisson.
Drömmen om att bli av med min hemska mage har funnits i massor av år, men varken mod eller pengar har funnits....men nu bara SKA det bli av! Längtar men är hur rädd som helst, skräckblandad förtjusning ;)
Blir vi några så kör vi igång en Jan-feb tråd och hjälper varandra :)
742

Sortera efter

oroan

Kvinna ·

23 mar, 2014

perlan skrev:

Oroan!! hur länge ska du ha Gördelen???? för oss på Citadell..är det sammanlagt 6 v ..4 v dygnet runt ,5 v avvänjing..så olika det kan bli...

Jag ska ha min gördel natt och dag i 5 veckor och sedan dag i 5 veckor till. Jag får smått panik när jag inte har gördeln på ännu, man nästan ser hur det sväller upp i mitten nedan naveln, som en bulle. Så jag har ingen brådska att bli av med den I natt drömde jag att jag bara svällde mer och mer from nu och att hela resultatet blev förstört....vilken hemsk mardröm :(!

Jag är ärligt inte alls sugen på korrigering, tycker att detta har varit ganska jobbigt att vara såhär hjälplös och att inte kunna röra mig som jag ska, vill bara bli som vanligt igen!

Jag får ibland småont, stickningar, drar och spänner osv i buken när jag varit igång för mycket...undrar hur länge det ska vara så??

Gilla

oroan

Kvinna ·

23 mar, 2014

Issa1975 skrev:
Så fina resultat ni fått allihop! Jag är nöjd med min mage, den är platt men när jag mäter så har midjemåttet endast minskat 2 cm... Livrädd för att lägga på mig extra kg och när jag hår hemma småäter jag en del tyvärr:-/ Ang veronique gördeln.. Jag har, efter 3,5 veckor ff ont av den. Lägger abs-förband, såna där blå tjocka i sidorna för att stå ut. Första veckan hade jag sår efter den men det är bättre nu. Vissa nätter har jag istället sovit med en mjukare trosgördel för att avlasta det onda lite. En annan fråga. Detta med att bara lyfta ett kg. Håller ni hårt på det? Jag tycker det är jättesvårt! Har lyft betydligt mer än det, men känner inget direkt i magen. Blir orolig att det kan skada. Det har liksom blivit utan att jag tänker på det. Lyfter sadel när jag hjälper dottern i stallet tex, och den väger nog fem kg, mockar som vanligt och städar hemma nu som jag brukar med dammsugningen och så. Är det urdumt???? Blir så osäker nu:-/

Till mig sa de inte mer än ett kg i varje hand fram till 4 veckor. Jag har försökt att tänka på det, men visst har det blivit fel ibland. Dammsuga har jag gjort sen 3 veckor ungefär, men jag bär inga matkassar (mannen får handla) och undrar när är det ok igen?? När kan man börja cykla igen? Älskar att cykla! Nu menar jag bara vanlig vardagscykling, inte träning?

Du, jag har också panik över midjemåttet! Jag mäter bara 3 cm mindre än från början och tycker att det är så konstigt när han sytt in bukmusklerna 7 cm. Jag är inte hård och spänd där ovan navel, bara lös och fläskig :( Vill INTE gå upp i vikt, kan det vara det jag gjort?

Jag har ett skräckexempel på det från förr, en gammal jobbarkompis som gjort bukplastik efter att tvingat sig ner en massa i vikt. Efter op så la hon på sig en massa i vikt igen, nedre magen fortsatte att vara platt men GUD vilket traktordäck hon fick ovanför! Så fult! Ska inte ha det så!!!

Gilla

Norrländskan

Kvinna ·

23 mar, 2014

Tack alla snälla för era kommentarer! :) Detta med att lyfta...jag har lyft men försökt känna begränsningar... Till mig sa dom 5 kg. Jag började nog dammsuga och småstäda ganska fort...har gått bra. Fick ju sambon sjuk i samma veva som jag skulle op mig så det har inte funnits så mycket val. (Han är på lassa på v och får komma hem på permis på helgen än så länge) Jag ska ju börja jobba imorrn! Gahh...har ju blivit van att ha sovmorgon:D He he...men det ska nog gå bra!
Gilla

Norrländskan

Kvinna ·

23 mar, 2014

perlan skrev:
perlan skrev:
Så himla snygg mage!!!! Du kan vara väldigt nöjd!! Vi opererades samma dag,,o jag ser ut som en ballong fortfarande:(( svullen hela tiden,,,,så platt mage kommer jag aldrig att få. ,trots 3 operationer:(( Du är så fiiiiiiinnnn! Kram
Norrländskas !! Jag skrev de raderna till dig!!!!!!!!
Tack snälla du!! Har du inga bilder perlan? Jag är ju också hård och svullen än...hur länge är man det tror ni?
Gilla

Russinmagen

Kvinna ·

24 mar, 2014

Norrländskan och Catgirl vilka fina magar!

 
Issa - Har också en veronique gördel, en svart lite "sexigare" som går upp under brösten med hakar och dragkedja på ena sidan och knäppe mellan benen. Jag har ett shapinglinne under den för det känns mycket bekvämare och jag får inget skav. Imorgon är det 4 veckor sedan jag OPades och jag har de senaste två nätterna sovit bara med shapinglinnet och sen haft även gördeln på under dagen för som någon/några beskrev tidigare får jag jätte ont i höfterna (?) på natten om jag har den. Vet inte om den trycker på något sätt.
 
 
 
Jag blir också svullen vid navel-området eller straxt under. Efter en dag på jobbet så blir jag även svullen ända upp under brösten om jag är utan gördeln en liten stund på kvällen. Angående hur handikappad man är såhär pass långt så tycker jag inte det är så farligt. Känner mig helt ok smidig, orkar mer, inte direkt ont och förutom att jag kan bli bekväm ibland och gå lite lätt framåtlutad (av vana) så kan jag dölja det helt att jag gjort bukop.
 
Börjar bli lite nedstämd dock. Nu när man börjar bli som "vanligt" igen, svullnaden har gått ner en del så inser jag att mitt snitt ligger mycket högre än jag hoppats :( och jag kommer behöva ha typ "Mormors-trosor" för att ärret ska döljas. Ska inte ta ut något i förskott och jag kommer säkert bli nöjdare när svullnaden lagt sig helt, jag kunnat börja träna ordentligt igen osv osv. Men, det kommer inte bli så fint som jag tänkt från början ändå...
 
Ge mig lite positiva tankar! :(
 
Gilla

Mich

Kvinna ·

24 mar, 2014

Russinmagen  De kommer bli toppen ska du se :)

Jag har köpt massor av spetshipster, supertrendigt och coolt men går upp rätt högt men känns inte!

Om du inte prövat såna så gör det! Jag köpte på cubus för dom hade så härliga färger och inte dyra!

Kommer säkert täcka ärret och du kommer känna dej jättesnygg <3

Gilla

kulmagen

Kvinna ·

25 mar, 2014

Hej

NU får tyvärr jag också inflika mej i de som skrivit om snitt som inte läker. Har gått drygt 5 veckor sedan operation, och jag har mått väldigt bra hela tiden. Men nu sedan 10 dagar tillbaka har jag ca 1,5 cm av snittet på magen som varar, är rött o stenhårt.

Har kört utan tejp där , men det har inte hjälpt Tvättat med kolsaltlösning , och kompresser med alsolsprit för att torka ut. Men ingenting har hjälpt.

Så igår kontaktade jag min klinik för råd. De tyckte det var bäst att komma dit på återbesök, så idag sätter jag mej i bilen för att köra 26mil

fram o tillbaka. Men jag tycker det är bäst att de får titta på såret, innan det blir ännu värre. Man blir ju orolig över varför det kommer nu, det har ju sett så fint ut innan.

Jag återkommer imorgon med en uppdatering över vilka besked jag får idag.

Gilla

Miss Boob

Kvinna ·

25 mar, 2014

Det kanske är som för många andra att suturer är på väg ut och därför läker det inte som det ska. Hoppas allt ordnar sig för dig.
Gilla

oroan

Kvinna ·

25 mar, 2014

kulmagen skrev:

Hej

NU får tyvärr jag också inflika mej i de som skrivit om snitt som inte läker. Har gått drygt 5 veckor sedan operation, och jag har mått väldigt bra hela tiden. Men nu sedan 10 dagar tillbaka har jag ca 1,5 cm av snittet på magen som varar, är rött o stenhårt.

Har kört utan tejp där , men det har inte hjälpt Tvättat med kolsaltlösning , och kompresser med alsolsprit för att torka ut. Men ingenting har hjälpt.

Så igår kontaktade jag min klinik för råd. De tyckte det var bäst att komma dit på återbesök, så idag sätter jag mej i bilen för att köra 26mil

fram o tillbaka. Men jag tycker det är bäst att de får titta på såret, innan det blir ännu värre. Man blir ju orolig över varför det kommer nu, det har ju sett så fint ut innan.

Jag återkommer imorgon med en uppdatering över vilka besked jag får idag.

Tror också att det är suturer som tittar ut och orsakar irritationen. Jag fick ju det också och det blev riktigt fult, men så fort trådarna kom bort så började det läka. Det är bara en pyttesåsskorpa kvar nu, jag har haft den biten otejpad nu i 2 veckor.

Hoppas du får bra hjälp och råd idag :)

Gilla

Superdanasonic

Kvinna ·

25 mar, 2014

Idag har jag varit opad i en vecka. Tiden har trots allt gått fort! Man blir smidigare och smidigare för varje dag. Fast vissa dagar är lite utav "bakslagsdagar".Dom dagarna är lite mer tröga och lite mer smärta. Var på första återbesöket idag på Art Clinic. Måste verkligen säga att dom är fantastiska! Dom tar sig tid att svara på alla möjliga och omöjliga frågor. Ingen stress! Allt såg bra ut. Dom tog vartannat stygn i naveln. Dock så var en del utav snittet mörkt, inte riktigt svart men mörkt. Cirkulationen är lite dålig. Men dom var inte oroade, sånt var tydligen vanligt i början. Tydligen också pga att dom har dragit huden en lång bit. Jag skulle inte vara orolig. Att man var lite sladdrig i huden beror ju delvis på svullnad samt att huden inte har fäst sig tillbaka på musklerna. Det blir ju vätska där emellan. Ska dock tajtas upp inom sinom tid. Vette fan om jag tror på det ;)
Gilla

Leacn

Kvinna ·

25 mar, 2014

kulmagen skrev:

Hej

NU får tyvärr jag också inflika mej i de som skrivit om snitt som inte läker. Har gått drygt 5 veckor sedan operation, och jag har mått väldigt bra hela tiden. Men nu sedan 10 dagar tillbaka har jag ca 1,5 cm av snittet på magen som varar, är rött o stenhårt.

Har kört utan tejp där , men det har inte hjälpt Tvättat med kolsaltlösning , och kompresser med alsolsprit för att torka ut. Men ingenting har hjälpt.

Så igår kontaktade jag min klinik för råd. De tyckte det var bäst att komma dit på återbesök, så idag sätter jag mej i bilen för att köra 26mil

fram o tillbaka. Men jag tycker det är bäst att de får titta på såret, innan det blir ännu värre. Man blir ju orolig över varför det kommer nu, det har ju sett så fint ut innan.

Jag återkommer imorgon med en uppdatering över vilka besked jag får idag.

Hej, oooo vad kul att se nån lite äldre som jag här på forumet.

Hoppas det går bra för dig idag.

lycka till kram.

Gilla

oroan

Kvinna ·

25 mar, 2014

Superdanasonic skrev:
Idag har jag varit opad i en vecka. Tiden har trots allt gått fort! Man blir smidigare och smidigare för varje dag. Fast vissa dagar är lite utav "bakslagsdagar".Dom dagarna är lite mer tröga och lite mer smärta. Var på första återbesöket idag på Art Clinic. Måste verkligen säga att dom är fantastiska! Dom tar sig tid att svara på alla möjliga och omöjliga frågor. Ingen stress! Allt såg bra ut. Dom tog vartannat stygn i naveln. Dock så var en del utav snittet mörkt, inte riktigt svart men mörkt. Cirkulationen är lite dålig. Men dom var inte oroade, sånt var tydligen vanligt i början. Tydligen också pga att dom har dragit huden en lång bit. Jag skulle inte vara orolig. Att man var lite sladdrig i huden beror ju delvis på svullnad samt att huden inte har fäst sig tillbaka på musklerna. Det blir ju vätska där emellan. Ska dock tajtas upp inom sinom tid. Vette fan om jag tror på det ;)

Mitt snitt var jättemörkt framtill på första kontrollen med, och dåligt läkt så jag fick lufta utan gördel i 3 nätter. Det gjorde susen och till nästa kontroll hade det blivit mycket bättre.

Jag pratade också med en sköterska på Art C idag! Jag frågade också om det där lösa och hon sa att det är vätska i vävnaderna precis som de sa till dig! Hon sa att många blir ju så besvikna när de tror att man ska se jättefin ut direkt, för många tar det tid och man ska inte jämföra sig med andra(som jag så himla lätt gör). Inte alls ovanligt att man svullnar upp mer när man är igång mer än då i början, inget att oroa sig för.

Om man är jättesvullen på kvällen kan man lägga sig i soffa med lite tyngd på magen, en trave böcker tex (ha ha...vilken syn va ;))

Och sen var det ok att cykla igen:)! DET gillar jag!

Gilla

Huulda

Kvinna ·

25 mar, 2014

Varit tillbaka på jobbet i 2 dagar nu. Måste säga att jag trodde jag var friskare än jag är. Jobbade kväll igår och när jag kom hem var jag fruktansvärt svullen, svullnaden gick inte ner över natten heller som det brukar göra. Har även haft en punkt bredvid naveln som svider och bränner. Så känns inte helt 100 att jobba men känner inte heller att jag vill sjukskriva mig mer. Det bästa med att komma tillbaka var jobbkläderna! Har alltid gömt mig i bussaronger eller för stora herrpiké t-shirts. Nu har jag haft på mig en dam t-shirt i M. Det är lycka! Alla på jobbet var förvånade över vilken stor skillnad det är på mig. Fått så mkt fina komplimanger av både kollegor, chefer och mina tanter jag tar hand om. Vill inte skrämma någon med hur det är att börja jobba igen. Jag jobbar på en väldigt fysiskt tung avdelning och jag är jättedålig på att ta det lugnt på jobbet. Springer mest runt som en galning.
Gilla

Huulda

Kvinna ·

25 mar, 2014

Catgirl och Norrländskan, ni är båda skitsnygga! Verkligen!
Gilla

Mich

Kvinna ·

25 mar, 2014

Va roligt att de går så bra Huulda :) Duktig tjej!

Jag svullnar faktiskt som värst när jag sitter ner på jobbet, mycke bättre att röra på sej! 

Gilla

oroan

Kvinna ·

25 mar, 2014

Tänkt på dig Huulda! Jobbigt att svullna så, hade du gördel och det blev så ändå? SÅ roligt med komplimanger, bara slicka i dig...det är vi bannemig värda...det har f*n inte varit enbart en dans på rosor den här resan :)

Gilla

Russinmagen

Kvinna ·

25 mar, 2014

Kulmagen - Hoppas det gått bra idag!

Superdanasonic - Tiden rusar iväg! Jag ligger på vecka 4 idag och det händer så himla mycket. Bara för en vecka sen när jag såg snittet viste jag inte hur det skulle sluta, än är det långt kvar men bara på 1 vecka har det blivit så mycket finare.

Hur gör ni med era navlar? Jag använder fortfarande en sån där silikonsalva och kompress. Naveln ser fin ut och verkar läka bra. Ska man köra med salva/kompress länge eller kan man börja tejpa den nu?

Gilla

Superdanasonic

Kvinna ·

26 mar, 2014

Idag har det bränt/svidit något superjäkligt i ena hålet där dränaget satt. Någon som har haft det så? Visst, det bränner lite titt som tätt i magen. Men idag trodde jag nästan att det skulle börja brinna!
Gilla

Russinmagen

Kvinna ·

26 mar, 2014

Super - Det gjorde typ lika på mig också. Tyckte det kunde vara i bägge ändar av snittet till och från de första 3 veckorna. Nu har jag inte känt så på ett tag :)

Gilla

Norrländskan

Kvinna ·

26 mar, 2014

Tack Huulda och Russinmagen för era snälla komplimanger!! <3
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem