oroan
Kvinna ·
03 dec, 2013
Någon här som har bokad bukplastik i februari?
BukplastikSortera efter
elizela79
Kvinna ·
16 feb, 2014
perlan
Kvinna ·
16 feb, 2014
Tack Elizella!!!op hos Peter,,,,han vet inte heller varför det har delat sig,,men gjorde efter några dagar,,fast jag varit försiktigt,,har fått en magbråck där,,huden var helt indragen, så jag har ont ffarande när jag hostar,o när jag lägger mig os v,,2 gg var korrigering av ena höften o piercinghål....Men kliniken o personalen är fantastiska,,,ingen dränage,skönt,,,,när ska operera dig???Lycka till👍
oroan
Kvinna ·
16 feb, 2014
Så kul att se nya ansikten här inne! Härligt med många att följa o peppa!
Tänker så på dig nu Athena, hoppas att du skuttar ur sängen pigg som en liten älva i morgon! Och hör av dig så vi vet, kommer att ha dig i tankarna hela dagen ju :)!
Själv har jag farit runt som en skållad råtta och dammsugit och plockat i kväll, pallar inte ligga o vila i soffan och bara bli nervös...Lika bra att ha det lite i ordning OM det nu blir operation på tisdag.
Jag ska ringa kliniken i morgon förmiddag och meddela läget här, så får vi väl se vad de säger. Jag accepterar om de skjuter på det...vad har jag för val?? Men hoppas få tid så snabbt som möjligt då...
Så olika det är med olika kliniker med den här descutanen ! Jag ska duscha 3 gånger , morgon o kväll dagen innan och en gång på operationsdagens morgon. Jag har jättekänslig hud i ansiktet, ska man verkligen behöva ta där med? I papperna jag fått från Art Clinic står det hela kroppen och håret. Tror att jag ska fråga sköterskan i morgon när jag ringer om läget!
Borde nog gå och lägga mig nu, usch jag känner mig så orolig i hela kroppen :( Måste försöka tänka mig det som nåt spännande och något som ger något positivt tillbaka i många år framöver hoppas jag...känns som att man ska hoppa fallskärm eller nåt sånt :D!
God natt alla :)
Athena
Kvinna ·
17 feb, 2014
Halloj! Hoppade inte upp ur sängen som en älva direkt, men d var d ju många år sedan jag gjorde, haha. Febern borta å jag är bara lite lätt snorig. Nyduschad, och torr som fnöske, hel utan olja eller lotion åker jag om ca 15 min. Har lite fjärilar i magen och hoppas att allt går bra. Att jag är frisk nog för op och att resultatet blir som jag förväntar mig.. ;)
Hörs senare! =)
Mich
Kvinna ·
17 feb, 2014
Men va härligt Athena!! Jag tror säkert du blir opererad nu :)
Tänker på dej!
oroan
Kvinna ·
17 feb, 2014
Härligt Athena! Då är du väl på gång nu kan jag tänka:))! Bara längtar efter att få höra hur det gått!!!
Fick precis besked från kliniken (sköterskan hade pratat med min kirurg) att vi kör i morgon som planerat här med!!! Men min man skulle vänta innan han kör hem för de vill godkänna mig på plats och narkos ska säga sitt också ju!
SPÄNNANDE!!!!! Lycka till Athena <3
Mich
Kvinna ·
17 feb, 2014
De går säkert bra Oroan, dom kan ju såklart inte lova på telefon men du känner säkert själv hur du mår!
Heja er och jag blir jätteglad för eran skull att/om inte sjukdom sätter stopp!
Lycka till <3
Limpo
Kvinna ·
17 feb, 2014
Lycka till i dag Athena!!!
perlan
Kvinna ·
17 feb, 2014
Hej Oroan!! så bra att det blir av opetationen,,👍 Nu längtar jag att höra av dig efter op att allt har gått toppen o att du mår bra😀 kram
Kaprifol45
Kvinna ·
17 feb, 2014
Limpo
Kvinna ·
17 feb, 2014
Jag ska inte opereras förrens i april men det än redan nu det enda som jag tänker på. ;) Jag vaknar flera gånger per natt av olika operationsdrömmar, både bra och dåliga. 😕
Önskar att tiden fram tills april bara susar förbi. ;)
oroan
Kvinna ·
17 feb, 2014
Jadu, Limpo jag har varit precis likadan som du...det är läskiga tankar som dyker upp av och till både när man är vaken och drömmer. Jag är en orolig typ på många sätt, men jag har helt enkelt bestämt mig för att driva denna önskan om att bli av med min hängmage HUR JÄVLA dåligt jag än mår av det både före och innan! Det är mitt eget val och jag tar smällen själv med.
Sannolikheten att jag ska kola av helt är väl förhoppningsvis ganska liten så varför ens kalkylera med det även om känslan swischar förbi då och då...Nä, man kan dö av mycket...råka få en takpanna i skallen en blåsig dag om det vill sig illa, eller hur ;)?
Konstigt nog så är jag just nu inte speciellt nervös, tänker att det blir som det blir och att det finns en mening med allt :)
Har duschat med descutan och jag gnodde in ansiktet med (frågade sköterskan och hon sa heeela kroppen +hår), det starmar och småfjällar...jag har fruktansvärt torr hud...och händerna ser redan nu ut som krokodilskinn. Undrar hur jag ser ut efter 3 duschar?? Ingen skönhetsupplevelse precis, skit samma...jag känner ingen där tackolov, får smyga ut i bilen i morgon ha ha :D Håret blev inte så farligt som jag trodde, positivt! Men gud så illa medlet smakade :( Råkade få lite i munnen...det var ju skum överallt liksom...
Tack alla för era hälsningar!!!! Det värmer så gott och hoppas att ni är med mig i tankarna i morgon så lovar jag höra av mig såfort jag är i skick till det igen:)
Tänker så på Athena nu......
Hippiegirl
Kvinna ·
17 feb, 2014
Limpo
Kvinna ·
17 feb, 2014
Jag är också en orolig själ men jag är inte så orolig för att kolavippen under operationen eller för att nåt ska gå fel. Är nog mer orolig för tiden efteråt, har ju 2 små barn hemma. Men maken kommer såklart att göra det mesta.
Funderar mest på dränaget som jag ju måste ha hemma ett par dagar och så alla stygn. Mina små är väldigt mammiga och älskar att mysa och gosa i famnen. Det kommer såklart att gå bra när vi väl är där, det var jag. Men ändå så oroar jag mig.
Vet ni förresten om man kan ta bort dränaget och stygnen nån annanstans än på kliniken? Tänkte på vårdcentralen, jag har 15 mil till Uppsala där jag ska opereras.
Det är klart att vi tänker på dig i morgon, oroan. Det ska bli spännande att höra sen hur det gått och hur du mår! :)
oroan
Kvinna ·
17 feb, 2014
Tack Hippigirl :) Jag läste om det där med att vara extra noga runt näsan, så där filade jag på lite extra med svampen :D! Vilken tid var du på kliniken , och hur lång tid var det till du var inne redo för op?
Jag ska vara där vid sju, halv åtta sa sköterskan idag. Är jag först kanske ?, undrade jag...men så var det icke. En före. Men det kan ju vara ett mindre ingrepp. Det stod i papperna att en stor bukplastik med liposkulptur kan ta 4 timmar...jisses...då kanske jag inte är ordentligt vaken förrän framåt kvällen?? Om jag nu får göra detta i morgon alltså...
SÅ konstig känsla...lite släkting med känslan av att när jag skulle åka iväg till sjukhuset för att sätta igång en förlossning som inte ville komma igång av sig själv...eller som jag kan tänka att det känns inför ett bungyjump ;) Lets go!
Huulda
Kvinna ·
17 feb, 2014
Limpo
Kvinna ·
17 feb, 2014
Tack för ett bra svar! Våra små kottar är 1,5 och 3,5 år nu och den äldsta kan jag prata med så att han förstår. Han gör även en del själv såsom, toalettbesök (ropar när han är färdig), klä på sig osv. Det är nog mest 1,5 åringen som det kommer att bli mest knöligt med.
Men jag får försöka att komma på såna smarta lösningar som du har gjort. :) Jag vet redan nu att jag kommer att få sova på soffan för båda barnen kommer ofta in till oss på nätterna. Vi brukar inte ens vakna av dem utan de kryper bara upp och lägger sig, hihi.
Jaha, det hade jag ingen aning om. Jag ska ringa till kliniken och fråga vad det är som gäller med dränage och stygnen.
Tack igen för ett mycket hjälpande och även lugnande inlägg! ;)
Athena
Kvinna ·
17 feb, 2014
Athena
Kvinna ·
17 feb, 2014
oroan
Kvinna ·
17 feb, 2014
HÄRLIGT , underbart Arhena!!!!!! Som jag tänkt på dig idag! När kom du till op och hur lång tid tog den? Min dotter ringde precis och undrade när hon skulle kunna vänta sig att höra av mig om det nu blir av alltså. Men du gjorde en liten bukis va?
Här ska det vara en STOOOOR o massor av fett ska bort hoppas jag..ha ha :D!
När du känner dig piggare och orkar så måste du berätta allt du vet...jag är så spänd och nyfiken, var de tveksamma när du kom i morse tex? Jag hade 36,5 i morse och känner mig piggare och låter klarare i rösten med, men det är klart att lite hosta har jag och lite slem hostar jag upp då och då...(förlåt ..så äcklig jag är ;))
Bara njut nu av allt , du nattar väl över ?
Stor lyckokram :)
Hej Perlan!
Jag ska också operera mig på Citadell, Peter Cosmo är det som ska göra op:n. Vem har du varit hos? Vad är det som har gjort att musklerna har delat sig? Har det varit samma problem båda gångerna? Oj, jag har massor med frågor, känns bra att fråga någon som har varit på samma klinik. Denna gången kommer det gå bra för dig, tredje gången gilt ;).