mmmjo
Kvinna ·
22 aug, 2014
Någon som ätit Roaccutan och sedan gjort en bröstoperation
BröstförstoringHej!
Jag äter medicnen Roaccutan för acne och har en månad kvar på huden. Jag undrar om det går att genomföra en bröstoperation den 16/12 då? Det har då gått 2,5 månad mellan kuren och operationen... Vill verkligen göra det då, i och med att jag är ledig och skulle hinna läka bra då. Någon med erfarenhet?
Tack sötisar=)
Sortera efter
mmmjo
Kvinna ·
22 aug, 2014
Anonym användare
22 aug, 2014
mmmjo
Kvinna ·
22 aug, 2014
Flaggor? Jag ser ingen flagga?
Anonym användare
22 aug, 2014
Snusmumriken
Kvinna ·
22 aug, 2014
Pygme
Kvinna ·
22 aug, 2014
amoergosum
Kvinna ·
24 aug, 2014
Var på konsultation i fredags på citadellkliniken i Landskrona. Avslutade min kur med isotretinoin orifarm (fd roaccutan) för ca en vecka sedan. Fick operationstid redan om 3,5 vecka. Peter rekomenderar att man ska ha avslutat kuren en månad innan. Tar ju ungefär den tiden för preparatet att gå ur och för hud och hår att återställa sig. Så borde inte vara några problem för dig att opa dig i december :)
mmmjo
Kvinna ·
26 aug, 2014
Tack, snälla för ditt svar! Vad glad jag blir... Var tvungen att äta ytterligare 100 tabletter roaccutan, men är klar om en och en halv månad. Kommer då antagligen kunna operera mig den 16/12, längtar ihjäl mig=)
Hur har det gått för dig annars med Roaccutan? Det är ju rena mirakelmedicinen!
Kram och lycka till med operationen!
amoergosum
Kvinna ·
27 aug, 2014
mmmjo
Kvinna ·
30 aug, 2014
mmmjo
Kvinna ·
30 aug, 2014
amoergosum
Kvinna ·
31 aug, 2014
Det är nog inte omöjligt :) har du bokat konsulation eller du väntar tills de börjar närma sig lite?
Samma här, dock fick jag eksemliknande utslag för några dagar sedan, tror dock det är torrheten och kroppens sätt att återställa sig :p
Eller hur, håller på att längta ihjäl mig! 2 flugor i en smäll, kan inte bli bättre ju :)
Usch, det var tråkigt att höra. Minns att jag hade lite muskelvärk i början av kuren men det la sig efter någon vecka. Hoppas att det inte håller i sig allt för länge för dig. Har du haft de länge?
Nervositeten börjar komma smått nu, det börjar närma sig ordentligt. Lite blandade känslor, längtar fruktansvärt men är väldigt nervös inför narkosen och så. Har aldrig varit sövd innan, men det ska nog gå bra.
Varken kirurg eller hudläkare verkar vara säkra. Ingen som haft roaccutan och sedan gjort en bröstoperation tätt inpå?