Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
fantasticplastic profilbild

fantasticplastic

Kvinna ·

21 apr, 2012

Någon som gjort ögonlocksplastik med lokalbedövning?

Ögonkirurgi - Ögonlocksplastik

Som rubriken lyder, är det någon som gjort en övre ögonlocksplastik med lokalbedövning? Går det att bli sövd om man absolut inte bara vill ha lokalbedövning?

3

Sortera efter

tinkerbell1

Kvinna ·

21 apr, 2012

Det är ngn här som gjort det i Oslo hos Fabiema..minns inte namnet men sök så kanske du hittar tråden.

Gilla

patsystone

Kvinna ·

05 maj, 2012

Jag har gjort övre ögonlocksplastik 2 ggr med lokalbedövning. Jag kände inte ett dugg, ögonlocksplastik är en av dom enklaste operationer man kan göra. Jag fick lugnande också, så jag låg faktiskt och sov under den ena operationen. Jag stannade inne en dag, sedan satte jag på solglasögon och levde som vanligt. Efter 3 dagar tog dom stygnen, det kändes inte heller. Var inte orolig, det är en väldigt simpel och smärtfri operation! Båda op gjorde jag utomlands, så jag kan inte rekommendera någon klinik. Dock har jag erfarenhet av Akademikliniken och Plastikkirurggruppen i Stockholm, båda är seriösa och bra kliniker. Skräckscenariot är ju att en ej tillräckligt utbildad/erfaren läkare tar för mycket, så att man inte kan stänga ögonen sedan. Det hände en bekant till mig på en klinik i Stockholm, med en läkare som inte hade utbildning inom plastikkirurgi, så kolla att läkaren verkligen är utbildad inom plastikkirurgi. Man kan också fråga hur många ögonlocksoperationer hen har gjort eller gör per vecka/månad.
Gilla

Aurora

Kvinna ·

05 maj, 2012

Hejsan! Har hört att ögonlocksplastik blir bäst om läkaren använder laser. Undrar om någon vet eller kan rekomendera klinik som använder sig av laser vid ögonlocksplastik??

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem