Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
madeleinep

madeleinep

Kvinna ·

Någon som haft denna typ av smärta?

Bröstförstoring

Det är lite mer än 2 veckor sen som jag gjorde min andra bröstoperation. Jag vet att brösten kan bete sig lite konstigt i början och göra ont på olika sett. Men nu har jag fått en smärta på utsidan av bröstet, på sidebooben och neråt. Ska försöka förklara smärtan så gott jag kan. Det liksom bränns och känns som någon ska elda upp insidan och tar jag på utsidan av brösten känns det som jag tar på ett brännskadad område då det bränns och svider något sjukt. Denna smärta har jag inte varit med om tidigare, någon som har?

Hoppas ni förstodd haha 🙂
5

Sortera efter

Pygme

Pygme

Kvinna ·

Ja det där är nervsmärtor du känner. När de skadade nervändarna letar sig tillbaks till varandra. Det är en naturlig läkningsprocess och kommer att gå över.. :)

Ibland kan man få bestående problem med smärtande nerver men tror inte de är så vanligt

Gilla
R3kan

R3kan

Kvinna ·

Jag hade liknande och det tog ett par veckor men det gick över tillslut :) 

Gilla
SvenssonA

SvenssonA

Kvinna ·

Följer

Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Det hade jag efter min andra operation. Från sidan av bröstet och bak mot ryggen. Jag var helt säker på att det var tortyren som satt å klämde i huden så det brändes men det var en nerv. Släppte efter någon månad
Gilla
Maria.H

Maria.H

Kvinna ·

Har precis samma! Känns som att bh'n skavt eller som om man har solat alldeles för länge =P och bara på områdena där jag inte har nån känsel än.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem