Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Michaelai

Michaelai

Kvinna ·

Någon som kan förklara ang. Kissies påståenden?

Bröstförstoring

Hallåhallå,

Den här texten är från Kissies senaste videoblogg, jag vill bara ha klarhet om detta kan stämma!?!? ❤️

"Här är mina  förra implantat som jag tog ut och böt ut. Varför jag har gjort det är för att jag vill ha implantaten bakom bröstmuskeln. Strandkliniken gjorde fel och gjorde över bröstmuskeln, fast jag egentligen bad om under. Det har lett till att jag fått mycket bröstsmärtor, fått ont och implantaten har sjunkit i olika bröststorlekar. "

Jag blir helt snurrig. Är inte det här med smärtorna typiska bakom bröst?
Vad tror ni? Smutskastar hon bara kliniken för att provisera eller har hon fått fel placering?
Sanningen lär vi ju inte få läsa om på bloggen iaf.

Det var väl Oya som gjorde hennes bröst?

13

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Oya använder sig inte utav framförplacering & skulle därför inte "råka" lägga fel. Hon beskriver klassisk muskelpåverkan. Hoppas att hennes framtida kirurg punkterar hennes lilla bubbla.

Gilla
Molly

Molly

Kvinna ·

Jag tycker också det låter helt otroligt konstigt med tanke på att Oya inte vill lägga implantaten framför, så varför skulle hon "råka lägga fel"??

Undrar om hon lägger in större eller mindre?

Gilla
Michaelai

Michaelai

Kvinna ·

HannibalLecter; Lite som jag misstänkte då! ... Fattar inte varför ingen sätter stopp för henne. Smutskasta kliniker hit och dit, det kan ju faktiskt skada läkarens rykte oavsett om personen i fråga inte är så trovärdig. Det är ju inte första gången, innan har det ju varit läppläkare.
 

Molly; Hon har ju skyltat med sin missnöjdhet att dom blev för små så tror helt klart att hon lagt in större, man kan ju hoppas på det så slipper man se hennes kassa redigeringar på varenda bild.

Gilla
matilda89

matilda89

Kvinna ·

Men kissie är ju lite bäng också. Har följt hennes blogg lite nu för att hon ska göra en bröst op.

Säger precis som ovanstående, hon lägger väl inte ens framför?

suck..

Gilla
Meryl

Meryl

Kvinna ·

Tyckte också det var sjukt :) hoppas kirurgen stämmer henne för förtal !!:)
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Det där var väldigt konstigt sagt av henne! :S Visar att hon inte vet någonting om bröstförstoringar! Men jag tycker att hennes nya kirurg på proforma borde förklarat för henne? Fast det är klart, hon kanske aldrig frågade utan bara sa att hon ville ha större eller nåt. :P (för jag tror att det är den absolut största anledningen till att hon gjorde en ny operation, även om hon försöker låtsas som att det är hundra andra anledningar)

Alla här inne iaf VET ju att man får mindre ont när man har framför (vilket är helt logiskt eftersom man inte skär upp någon muskel som sedan ligger och trycker på implantatet). Dessutom vet alla här att Dr. Oya inte lägger framför, så finns ingen chans i världen att hon skulle "råka göra fel".

Allt hon säger låter som totalt skitsnack! Och det visar att hon inte alls är ett dugg påläst om bröstoperationer vilket jag tycker man bör vara innan man ger sig in i sen sån stor grej.

Vad menar hon förresten med att "implantaten har sjunkit i olika bröststorlekar"?

Gilla
star79

star79

Kvinna ·

eftersom den här människan lyckas bygga upp ett namn och ett rykte kände jag en dag att jag måste kolla vad det är sådant liv om...

VAD är det med hennes blogg som är bra/intressant? Aldrig läst något så tradigt...

Men jag är kanske inte heller hennes målgrupp eftersom jag har passerat 30 💋 Men bara undrar seriöst vad som gör att folk läser bloggen för jag fattar det verkligen inte! (och nu är det ingen avundsjuka eller liknande inblandat, är för gammal för det)

Gilla
Michaelai

Michaelai

Kvinna ·

Cookie; Hennes bröst fick en rätt tydlig storleksskillnad av toplesbilder att dömma så är nog det hon menar på nivåskillnad.

Hahaha, ja varför läser man bloggen? Jag vet inte ens själv varför jag är inne där då och då ... Hon proviserar och gör bort sig gång på gång så går helt enkelt inte att sluta läsa. 👎

Gilla
lajsa123

lajsa123

Kvinna ·

Känns som hon inte ens har koll på komplikationer. Tror hon bara ville ha större och därför skyller på att de va fel. Kanske ville inte strandkliniken läggs in så stora som hon ville ha
Gilla
Molly

Molly

Kvinna ·

Har läst hennes blogg lite eftersom hon skulle op om brösten och hon verkar ju inte vara ett dugg på läst om operationen och komplikationer. Hon skriver så sjukt konstiga saker och bantar med hel knäppa metoder så de händer att ja kikar in på hennes blogg då och då för vissa saker kan man inte fatta är sant. Att en människa kan vara som hon? Men hon kanske bara försöker provocera??
Gilla
star79

star79

Kvinna ·

jag menade inget illa mot någon om man vill läsa hennes blogg!! Uppenbarligen gör ju många det eftersom hon är bland Sveriges mest lästa! Såg henne på "Debatt" nyligen och ja jag blev väl inte så impad direkt....😉 så jag var ju tvungen att kolla om bröstförstoringar och barnmat..

Men nej jag fattar inte...tror min 5-åring skulle berätta mer spännande historier i en blogg 💋

Gilla
lisa82

lisa82

Kvinna ·

Min tanke är att hon kanske gjort helt tvärtom.. att hon hade bakom men eftersom alla komplikationer som hon hade så ville hon lägga framför och eftersom Oya inte gör det bytte hon klinik. Så vill hon inte erkänna det eftersom hon har skrivit endel negativt om framför placering. Haha en tanke bara =) Sen åkte hon ju hem samma dag och har inte ont alls...

Läser hennes blogg ibland, fråga mej inte varför...

Gilla
Näsoperation123

Näsoperation123

Kvinna ·

Vilken kirurg på Proforma opererade hennes bröst?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem