Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sassa91 profilbild

Sassa91

Kvinna ·

05 jun, 2013

Någon som nyligen har eller ska opereras av örjan gribbe?

Bröstförstoring

Hej :) Stora dagen (16 juli) börjar närma sig för min efterlängtade bröstförstoring och jag känner att de skulle va skönt och ventilera lite tankar och så, om någon nyligen vart där eller ev ska dit i sommar?? Har aldrig blivit sövd förut så antar att det kommer sätta sprätt på hjärnan några dagar innan.

126

Sortera efter

Yess

Kvinna ·

03 jul, 2013

Man kan ju stanna kvar och äta men mamma tänkte vara med mig hela tiden ( stackarn sitta där flera timmar ) så åker man hem sen när jag är lagom pigg, jag är lite hemma kär :)
Gilla

uppsalatjej

Kvinna ·

04 jul, 2013

Ringde precis och bokade op den 17/7! Är så himla glad! Känns helt overkligt att om 13 dagar så kommer min dröm gå i uppfyllelse.
Gilla

Nervöös

Kvinna ·

04 jul, 2013

Åh va kul för dig :D Lycka till!
Gilla

Yess

Kvinna ·

04 jul, 2013

Härligt! En dag före mig :)
Gilla

uppsalatjej

Kvinna ·

04 jul, 2013

Yess skrev:
Härligt! En dag före mig :)
Ja precis! Tyvärr kunde jag inte ta den 18:e :( hade varit trevligt att träffas där!
Gilla

Yess

Kvinna ·

05 jul, 2013

Ja verkligen! Men hur var det nu, får man välja själv om man vill dela rum med en annan?
Gilla

thebombshell

Kvinna ·

05 jul, 2013

Jag opererar mig nu på tisdag hos Örjan! :)
Gilla

Dasboobies

Kvinna ·

05 jul, 2013

Nej man väljer inte själv :P Är glad att jag tillslut blev ensam i mitt rum, skulle ju delat men tjejen kom aldrig, om hon hade kommit hade inte min kille kunnat stanna så länge som han gjorde, då var han tvungen att gå när hon kom :/ 
Gilla

Yess

Kvinna ·

05 jul, 2013

Vad roligt hur mycket ska du lägga in och vilken metod osv? :)
Gilla

Yess

Kvinna ·

05 jul, 2013

Men då, då gick planen om att mamma skulle stanna hela dan i kras, hon får väl gå ut på stan å kolla så länge, men hade ju varit skönt att få vara ensam, kan ogilla andra människor ibland ;P
Gilla

thebombshell

Kvinna ·

05 jul, 2013

Jag ska lägga in 275 eller 350 bakom muskeln, har inte bestämt mig än och är jätte osäker på vad jag ska välja.. Bara valet av strl får mig att vilja dra mig ur haha, börjar verkligen bli nervös nu och kan inte sluta oroa mig och tänka på det haha :)
Gilla

Yess

Kvinna ·

05 jul, 2013

Du är ju lång så du kan bära upp större bröst :)
Gilla

thebombshell

Kvinna ·

06 jul, 2013

Jo visserligen men är rädd för att de ska bli alldeles för stora, eftersom jag har egen vävnad sen innan. Men Örjan sa att vi kunde titta på det strax innan operationen så att jag får känna efter och titta en gång till med tanke på att brösten säkert ändrats sen sist jag var där :) Hur känner du inför operationen och val av strl? Nervös? Velig? :)
Gilla

Yess

Kvinna ·

06 jul, 2013

Ja och som många skriver så önskar dom att dom tagit en större storlek när dom vant sig vid storleken dom tog :). Usch det är det ända jag pratar om och det ända jag tänker på dygnet runt! Fy.. Jätte osäker på storleken samtidigt som jag är säker på den! Riktigt hmm inte nervös, lite rädd kan man nog säga att jag är, kommer jag va allergisk mot sövnings medlet? Kommer jag få komplikationer? Kommer ja kunna gå på toa efter op? Kommer jag bli nöjd? Undra hur dom kommer se ut? Kommer jag få dubbelbröst? Skulle jag tagit framför muskeln istället?. Alltså tusen möjliga tankar på en gång, jag brister ju snart! Mina vänner orkar inte lyssna på mig längre :/ men jag har aldrig gjort något såhär stort förut, inte ens borrat i tanden hos tandläkaren.. Haha! Hoppas det känns bättre när du testar igen innan op så att du verkligen kan känna dig säker med ditt val!:)
Gilla

thebombshell

Kvinna ·

06 jul, 2013

Haha jo känner igen mig i det du skriver! Har heller aldrig gjort något stort, inte brutit ett ben, borrat i en tand, absolut ingenting som kan jämföras med det här heller. Det som jag är mest orolig för är att jag inte ska bli nöjd med resultatet, att det ska bli för stort eller för att komplikationer ska uppstå. Det är ju väldigt naturligt att bli rädd/nervös inför en sån här operation men det är verkligen jobbigt att gå runt och nojja sig och fundera kring alla dessa frågor, tur att vi har pof;) Det kommer säkert gå bra för oss båda, och vi lär vara supernöjda när vi väl har gjort det :)
Gilla

Nervöös

Kvinna ·

06 jul, 2013

Det kommer gå så bra tjejer :D! Man blir så nöjd efteråt, visst känns dom stora först oavsett storlek eftersom de är ju större än va man hade innan liksom :D Men nu när min svullnad går ner tycker jag dom är små haha :)! men de ger väl med sig till slut haha :)!
Gilla

Molly90

Kvinna ·

10 jul, 2013

Sassa91 skrev:
Molly90 skrev:
Sassa91: Hur har det gått för dig med storlek? Hittade du en som passade dig? Jag håller på och velar mellan 300 och 325 eller 350... Vill inte att det ska bli för litet ;)
Det går bra :D det fick bli. 375 och 400 . Kändes mycket bättre när jag var där en gång till!! Fotade mig oxå med tröjan och inläggen så jag kan kolla när jag börjar fundera. Men det känns bra. Vill inte heller att det ska bli för litet ;D Vilket datumvar det du skulle opas?? :D snart dags väl? Du måste ju bestämma dig snart ;) Fick smakfråga proforma idag (pirr imagen) att jag inte får från och med nu äta något med acetylsalisylsyra i. :P känns helt plötsligt jätte nervigt ..
Jag ändrade dag igen.. Opererades i går, Örjan provade under operationen vad som skulle passa mig. Han sa att det inte hade blivit bra med större än 275/300 för då hade bröstvårtan tittat ner mer och när jag kollar på dom nu så håller jag nog faktiskt med honom :) och jag är jätte nöjd!! :)) jag åkte hem samma dag, opererades tjugo i nio och åkte hem strax före fyra, va jätte pigg redan när jag vaknade och hade inte så ont. Äter bara Alvedon var sjätte timme ungefär nu sen jag kom hem och kunnat gå ut och gå en lugn promenad imorse :)
Gilla

Sassa91

Kvinna ·

11 jul, 2013

Klockan 12 ska jag vara dääär :D 5 dagar kvar. Läääängtar :)
Gilla

Strumpan

Kvinna ·

11 jul, 2013

Ja ska va där 7:45 :O börjar bli nervös nu
Gilla

hallå

Kvinna ·

11 jul, 2013

Jag ska opereras av Örjan 25/7 :-) Tycker inte att narkosen är något att oroa sig för, jag har varit sövd tidigare och det kändes som den bästa sömnen någonsin!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem