
charlize
Kvinna ·
Någon som skall operera sig på Akademikliniken i Göteborg?
Hej!
Undrar om det är någon som har inbokat ett operationsdatum på Akademikliniken i Göteborg? Skall boka in en konsultationstid inom kort, och vill gärna höra allas åsikter :)
Har hittat en jättefin före/efter bild där och vill boka in op datum i september, om allt går som det skall på konsultationen :)
Sortera efter

Happy_sun
Kvinna ·

charlize
Kvinna ·

Happy_sun
Kvinna ·
Vi kom fram till framför på konsultationen eftersom jag har tillräckligt med egen bröstvävnad och att det skulle ge mig det resultatet jag vill ha. Vill ha så naturligt som möjligt. Och eftersom jag har egna bröst så valde jag runda implantat. storleken är jag inte helt 100 på än. Velar lite mellan 300 och 350. Vill inte ha jätte stora bröst men vill ju inte att dom ska bli för små heller.. men har ju några veckor till att bestämma mig:) När tänkte du boka in konsultation?:)

charlize
Kvinna ·
Håller med! Känns som vi tänker exakt samma :) Vill också ha så naturligt som möjligt men ändå stora. Var helt säker på att jag ville ha droppformade först men har också tänkt runda nu, och även 300 el 350! Jag tänkte boka in konsultation runt midsommar :) Är jättenervös för vad man skall säga till sin chef och om dem godkänner en sjukskrivning för en bröstoperation (eller de kanske inte har något val?)

Happy_sun
Kvinna ·
ja det känns det verkligen som att vi gör:) har du gjort ristest hemma för att testa storleken? Jag har testat flera ggr men är så svårt att bestämma.. hmm ja dom måste väl godkänna det.. du får ju papper på att du blir sjukskriven.. det behöver väl inte ens stå vf du är sjukskriven bara att du inte kan jobba? men jag gör min operation under semestern eftersom jag är anställd på ett bemanningsföretag och dom kan vara väldigt jobbiga..

charlize
Kvinna ·

Happy_sun
Kvinna ·
Haha ja det är kanske lite svårt med färdiga påsar:P jag har gjort ristestet flera ggr med tycker fortfarande att det är svårt att bestämma sig:P
aha ja då kanske det känns lite fel att sjukskriva sig direkt.. men har du väntat så här länge så gör det väl inte så mkt att vänta lite till:)

charlize
Kvinna ·
Haha verkligen!! Får prova ordentligt när riktigt ris inhandlats antar jag :) Bokade konsultation idag iallafall, 12e juni :D Tjänsten är inom samma företag och i sep har jag vart på nya tjänsten 3månader så hoppas dem inte blir arga :P

Happy_sun
Kvinna ·
åh vad kul! du måste berätta sen hur det gick på konsultationen:) okej ja men efter 3 månader så borde dom ju inte bli sura! du kommer ju inte vara hemma så länge ändå..