
Anonym användare
01 jan, 2011
Några enkla frågor om "när får jag?" op av Citadell
Ja, jag vill ju vara på säkra sidan, inte göra dessa saker förtidigt så kanske ni kan hjälpa mig? Vill inte besvära kirurgen nu när han är ledig. 1. När får man använda egen bh, alltså inte tortyr bh:n? 2. När får man sova UTAN bh? 3. När får man ha push-up bh? 4. När får man köra zumba, träning? 5. När får man lyfta tungt, ex barn som väger runt 13kg? 6. När får man sova på magen? Tar tacksamt emot svar, extra gärna av andra citadell eftersom jag op där. Stor kram o gott nytt år tjejer!! :)
Sortera efter

Malin88
Kvinna ·
01 jan, 2011

Anonym användare
01 jan, 2011

Malin88
Kvinna ·
01 jan, 2011

Anonym användare
01 jan, 2011

Malin88
Kvinna ·
01 jan, 2011
gör det :) hmm vet inte, jag sover på sidan mest o har aldrig pratat om de med min kirurg, men vissa sover på magen typ direkt efter operationen. men jag vågade inte efter typ 2 månader då man pressar implantaten typ :P sen ömmade det för mkt, ömmar fortfarande lite men nu går de iaf:) men om de är skönt o behagligt tror jag inte de är nån fara :)

Anonym användare
01 jan, 2011
För mig var det tänkt att ha tortyren i bara 4 veckor men jag fick ha den i nästan 6 veckor!Ingen push-up bh förrän det gått 6 månader absolut inte tidigare!Jag sov utan bh när det gått ca 2,5 månad.Zumba får du själv avgöra när du kan börja det som är viktigt är att du har en stabil bra bh som håller brösten på plats och någorlunda stilla fickorna i brösten är kännsliga så var försiktig!!Sova på magen får du själv känna efter när det känns ok, för mig tror jag det tog ca 3 månader innan det var behagligt!Eftersom jag hade ett barn under 1 år när jag gjorde op och han vägde 13kg så vet jag att det kan vara jäkligt jobbigt när man skulle bära honom men jag hittade ett knep jag fick sätta honom på knäet ser urdumt ut och gå med böjd rygg vart jag än skulle flytta honom min sambo började ju jobba lite innan det hade gått 2 veckor efter op.När man ska lyfta i barnet i tex spjälsängen ta ett djupt andetag och lyft mest med ryggen funka bra för mig.Sen med att leka med lillkillen överlät jag en hel av lekandet med honom till dom andra syskonen.KRAM

Anonym användare
01 jan, 2011

Anonym användare
01 jan, 2011
Tuve sa till mig att även om kliniken är stängd så finns han på mailen om det skulle vara något.
Jag ska skicka bilder till honom om ca en vecka för att se om jag blir av med BH, den stör mig dock inte och jag hade till och med på den på Nyår fast Tuve hade sakt att jag fick ha vanlig Bh på mig. Förstår inte varför den kallas Tortyren ;-)
Ang styrketräning sa han till mig 3 månader och då skulla man börja väldigt försiktigt.
När började ni sova på sidan?
Jag sover på rygg men lägger mig ibland lite på sidan men jag är så grymt rädd att förstöra tuttarna.