Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Malin88 profilbild

Malin88

Kvinna ·

20 mar, 2011

Nån som fått ryggproblem efter sin operation?

Bröstförstoring

Undra om nån härinne fått ryggproblem eller problem med nacken efter sin operation? Är orolig om 590cc kan göra så jag får problem och värk i rygg. Men med rätt bh med hårt sittande underband och träning borde väl det förebygga väldigt bra? Har inte problem med 390cc o känner ingen skillnad i tyngd från innan op.

44

Sortera efter

annzz

Kvinna ·

20 mar, 2011

Det är de som är tråkigt, har också köpt på mig bhar å bikinis som jag antagligen inte kommer kunna ha sen. :P men tror att jag kommer kunna få sålt de. Precis som du säger har man ju sin favvo bh ;)

Gilla

Anonym användare

20 mar, 2011

Ja Malin, kör på det som känns bäst för dig. Är du nöjd och känner dig supersnygg i större bröst så är ju det det bästa! Det kommer vara supersexigt. Jag hoppas bara att det inte kommer leda till några problem för dig i kroppen 🙂 Att man får problem med nacke/axlar/rygg beror ju säkert mycket på ens gener och förutsättningar.

Gilla

Malin88

Kvinna ·

20 mar, 2011

lola123: jo precis, ska försöka sluta fundera på detta, kommer ändå inget vart :) bättre o börja fundera efter jag varit hos jörg. testade ristestet igen o de känns lite för stort, iaf framifrån, men är väl svårt o fördela det rätt, för de ska ju hamna bara på putet. men de blir ju större framifrån också, men de kändes väldigt stort. vill inte se fet ut heller :S

Gilla

Anonym användare

20 mar, 2011

Malin, vad får du betala för att sätta in mera cc ?

Gilla

Malin88

Kvinna ·

20 mar, 2011

Hanna: ingen aning. Men man ska ju bara betala för själva implantaten så runt 10000 skulle jag tro. Om inte Jörg säger nåt annat :-S får veta på tisdag :)
Gilla

vanessa82

Kvinna ·

21 mar, 2011

lycka till imorgon =)

Gilla

Malin88

Kvinna ·

21 mar, 2011

tack så mkt! :) är nervös :P

Gilla

Anonym användare

21 mar, 2011

Ja det kan vara lite svårt att få till det med dom där ristesten, haha. Jag vet inte riktigt vilka priser dom har på Citadell men jag fick betala 17 eller 19000kr (minns inte riktigt) för att byta till större implantat under korren.

Lycka till i morgon nu! :)

Gilla

Malin88

Kvinna ·

21 mar, 2011

lola123: oj de va mkt, jag tänker inte betala så mkt :O en annan fick betala 7000, fast på en annan klinik, så de va verkligen överpris. korren är ju gratis o implantaten kostar inte så mkt. så de är fel om jörg begär så mkt

Gilla

Anonym användare

21 mar, 2011

Ja jag tyckte också att det verkade riktigt dyrt men dom förklarade alla kostnader en efter en och då blev det så mycket :((( Jag visste ju inte bättre så det var ju bara att acceptera. Om jag dock hade valt att bara byta från pip till mentor men behållt cc:n jag hade så hade själv implantatsbytet varit kostnadsfritt.

Blir lite ledsen när man tänker på att man har lagt runt 55-60 000 kr på operationer och har bara fått problem och smärta 🙁

usch, nej jag kan fan inte tänka så - blir helt knäckt. Det var ju inte såhär det skulle bli...

Gilla

Malin88

Kvinna ·

21 mar, 2011

men hur kunde de varit kostnadsfritt om du behöll  samma cc men ändå fick nya implantat? spelar ju ingen roll hur mkt cc de är i dom :S

läste en annan som fick betala 17000 för nya med korr o de va på citadell :( , detta verkar kört. ingen mening o lägga så mkt.

Gilla

Anonym användare

21 mar, 2011

anledningen till att det skulle ha varit kostnadsfritt var att jag hade pip innan och det var ju hela den här debatten kring att pip-inläggen inte var godkända. Därför skulle jag få byta till mentor kostnadsfritt eftersom jag var orolig och inte ville ha pip längre. Men eftersom jag valde att öka i cc så fick jag bekosta bytet iaf :(.

Hör med Jörg och se vad han säger angående priset. Jag vet ju inte vad dem baserar sina priser på vis citadell, kanske varierar från person till person. Jag har fått för mig att implantat med 500cc och över är lite dyrare. Vet inte var jag har hört det eller om det stämmer men har för mig det.  

Gilla

Malin88

Kvinna ·

21 mar, 2011

lola123: okey, tänkte bara att de inte hade förlorat på o låta dig välja hur stora implantat du ville ha, o bara betala prisskillnaden om de större va lite dyrare.

jo de är väl olika, ultra high är ju specielbeställda o är säkert dyrare. tror inte de blir nåt faktikst :( o tror inte jag korra min mfd heller isf :/ 590cc blir för mkt o vill inte lägga i så mkt, de säger min magkänsla. så just nu känner jag mig bara tom

Gilla

vanessa82

Kvinna ·

21 mar, 2011

Malin; kostar de mer ju större implantat du väljer eller de e samma pris när du lägger in,nu menar ja första gången man ska op sig......de står ju 42000 men då kan ja välja villken stl ja vill väll??

Gilla

Malin88

Kvinna ·

21 mar, 2011

ah de är samma pris oavsett vilket du väljer :)

Gilla

Anonym användare

21 mar, 2011

Malin88 skrev:

jo de är väl olika, ultra high är ju specielbeställda o är säkert dyrare. tror inte de blir nåt faktikst :( o tror inte jag korra min mfd heller isf :/ 590cc blir för mkt o vill inte lägga i så mkt, de säger min magkänsla. så just nu känner jag mig bara tom

Du har ju fortfarande god tid på att bestämma dig om du vill fixa större eller inte. Får se vad Jörg säger i morgon också. Men jag tycker absolut att man ska lyssna till sin magkänsla. Du kan ju även skriva en för och emot lista. Det gör jag med typ alla viktiga beslut där man väger mellan två alternativ. Det är på något sätt lättare att komma fram till en lösning när man ser det svart på vitt :) Jag tror också att det är lätt att man överfokuserar på såna här saker. Som när jag väl bestämde mig för att operera mig. Då var bröst och bröstförstoringar allt som kretsade i mitt huvud 24/7. Att fokusera och tänka på något så sjukt mycket tror jag tillslut resulterar i en tomhetskänsla på något sätt. Låter lite flummigt jag vet, haha. Men försök att få lite distans och tänka på något annat ett par dar så ska du se att det blir lättare att komma fram till ett beslut sen.

Många kramar!

Gilla

Malin88

Kvinna ·

21 mar, 2011

ah jag har tid på mig o fundera. men bäst o fortsätta fundera efter jag varit hos jörg :P nu bara spekulerar man hehe.

hehe om jag gör en för o emot lista blir de nog mkt mer emot på den listan, de enda som är fördel med större är att jag blir mer nöjd med brösten o fyller ut kläder bättre.  Men de dåliga är att hitta bhar, tyngden, priset, dålig uppmärksamhet, fler ärr, större risker osv :P

men o bli helt nöjd med en sak väger väl upp för de sakerna

Gilla

Anonym användare

21 mar, 2011

Ja du får se vad han säger om priset så får du bestämma då om det är värt det. Jag hade ju inga problem med 600 cc men jätte problem med 800 cc och det tog tid innan jag blev av med ryggvärken efter jag fått minska rejält för att rädda ryggen. Man vet nog inte var gränsen går förrän efteråt för ryggproblem. Men du behöver väl inte få fler ärr? Han går väl in genom de du redan har eller?

Gilla

Malin88

Kvinna ·

22 mar, 2011

Anna-1000: Ne precis, man vet ju inte innan var gränsen går. Nu känner jag inte mina bröst alls så känns inte som 200cc extra gör Såå stor skillnad. Men det blir som att ha 3 bröst med 390 cc. Ne de går inte lägga över 400cc mentor i armhålan då de är fastare än perthese. Men de går lägga 700cc i perthese. Sen vet jag inte om det går Korra MFD genom armhålan?:-/
Gilla

Anonym användare

22 mar, 2011

Ja det är ju lite synd om du måste få nya ärr, även om de kanske inte behöver synas så mycket. Du har nog blivit lite storleksblind, tycker dina bröst är helt perfekta 🙂

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem