Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MissyE profilbild

MissyE

Kvinna ·

24 mar, 2011

När blir ärren släta o fina o slutar göra ont?

Bröstförstoring

Jag vet inte om alla har samma, men min kirurg har sytt i flera lager, det yttersta lagret tog jag bort för typ två veckor sen. Han sa då att ärren var läkta, eller iaf utsidan. Knöligheten skulle försvinna när dom andra lagrena läkt. Hur lång tid tog det för era ärr att bli släta o inte jätte knögliga. Dessutom gör det rätt ont i ena ärret. Är det verkligen normalt att ha ont efter så lång tid? Ca5 veckor.

2

Sortera efter

optimus

Kvinna ·

24 mar, 2011

Har oxå lite ont då å då i snitten/ärren... har för mig gått 6-7 veckor... Lite knöliga är ärren fortfarande, men håll ut det ger med sig!!

Gilla

Anonym användare

25 mar, 2011

mina var aldrig knöliga, men det är nog olika min rumskompis som opades av samma kirurg hade knöliga ärr några veckor efter op iaf, så det kanske beror på hur man läker som individ? Hon blev rådd att tejpa ärren men det blev inte jag...kan det kanske ha berott på knöligheten? Bara en gissning!!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem