
Nin
Kvinna ·
När blir det påtagligt för omgivningen?
Ni som lagt in ca 300 cc har folk i er omgivning, som ni inte berättat för, lagt märke till att ni opererat er? Jag är sugen på en förstoring men är osäker på om jag så att säga kan stå för det på jobbet etc.
Sortera efter

Amandaa
Kvinna ·
Jag ska lägga in 375cc, anatomiska, bakom muskeln den 12/12 med medelprofil. Min kirurg sa att jag (som har A-kupa sedan tidigare efter att ha ammat två barn) kommer kunna dölja mina bröst om jag skulle vilja i ”rätt sorts kläder” men ändå kunna klä upp mig och få en snygg klyfta om jag vill. Han sa även att min närmsta omgivning kommer se skillnad men dom jag inte känner kommer inte se att jag opererat mig, att det liksom inte blir en tydlig bröstförstoring, vilket jag är ute efter.
Jag har fått både positiv och negativ respons av dom jag berättat att jag ska operera mig för men i slutändan är det min kropp och dom som inte samtycker till min operation kan hålla det för sig själva. Känner du för att operera dina bröst så kör för det! Skit i vad andra människor har för åsikter om vad du gör med din kropp :)
Gilla

Nin
Kvinna ·
Jag försöker tänka så också men har nog lite svårt att släppa tanken på folks fördomar. Tycker också det är svårt att veta vad jag ska säga till mina barn (4 o 6 år). Jag vill ju vara ärlig mot dem men samtidigt inte påverka dem till att fokusera på utseendemässiga saker och ev prata med andra om det.. Känner dina barn till din op?
Gilla

Vaneve
Kvinna ·
Jag har lagt in 375cc och ingen (som jag inte har berättat för) verkar ha märkt något alls. Jag vet ju iofs inte om någon har tänkt något utan att säga det, men jag tycker nog att de är lätta att dölja i kläder.
Det kan ju dock vara så att det märks mer när man har haft en A-kupa innan. Jag har ju haft C-D kupa (varierat med graviditeter osv...), så det kanske påverkar att folk inte tänker på det.
Gilla

Nin
Kvinna ·
Håller med om att stl före op borde påverka hur stor förändringen blir. Jag brukar allltid ha vadderad bh, men har ju ändå inte så mkt bröst att tala om.. Jag kanske borde öka vadderingen ytterligare månaderna före op.. Eller bara försöka sluta bry mig om andra! :)
Gilla

Sophoto
Kvinna ·
Va stolt över att du tar ett sånt här livsviktigt beslut istället. Så många kvinnor som funderar men vågar inte pga vad andra ska tycka. Det är fortfarande din kropp och ditt beslut, inte andras. Min mamma hade starka åsikter om min kommande operation, men fick då bara säga det. Mina tuttar , mina beslut. Alla förstår inte ett sånt här ingrepp men dom får acceptera det. Stay cute or stay mute :)
Jag hejjar på dig
Gilla

Jenm
Kvinna ·
Jag vill inte att det ska märkas (med kläder på) och min kirurg sa att jag det inte kommer att vara så märkbart. Jag har tvår par ur ammade 75B och vill bara fylla ut den lösa huden:) ska lägga in 285cc och lyfta.
Gilla

RubyRose
Kvinna ·
Jag har lagt in 300 cc framför muskeln. Hade liten A-kupa innan. Det är ingen på jobbet som märkt något eftersom jag brukar ha vadderad push-up som i princip med kläder på ser likadant ut. Men än så länge har jag ju bara stöd-bh på mig som jag fick efter op. Tar man sen en push-up på detta så kommer det ju synas mer. Men utan kläder är det väldigt märkbart :)
Till sommaren kan det bli mer märkbart, men det är inte något jag bryr mig om. Min kropp, mitt beslut.
Gilla

Amandaa
Kvinna ·
Förstår precis hur du menar! Min svärmor är väldigt emot min operation, hon tror jag kommer se ut som Pamela Andersson efteråt och tyvärr är det ju dom fördomarna folk har generellt när man pratar om att förstora brösten. Ett par urammade tuttar är inte så kul att kolla på så självklart tar jag möjligheten att fixa till dom så dom blir fina igen när man har en möjlighet att göra det! Mina barn är 1 och 4 och jag har bara sagt till min äldsta att jag ska operera mig hos doktorn och kommer vara lite sjuk och han är nöjd med den informationen! Jag hade ju ganska nyligen mjölktuttar och använder alltid superpushup bh nu efteråt så jag tror inte mina barn kommer märka något med kläderna på. Däremot kommer dom ju se när jag har naken överkropp men jag skäms heller inte över att berätta sen att mamma har opererat sig så jag tar det när frågorna kommer :) Tro mig, vad andra tycker och tänker är väldigt viktigt för mig tyvärr, men när det kommer till min kropp och mitt välmående så måste man strunta i alla andra. Jag mår inte bra så som jag ser ut just nu och jag vill må bra igen och känna mig snygg , det är det viktigaste :)
Nin skrev:
Jag försöker tänka så också men har nog lite svårt att släppa tanken på folks fördomar. Tycker också det är svårt att veta vad jag ska säga till mina barn (4 o 6 år). Jag vill ju vara ärlig mot dem men samtidigt inte påverka dem till att fokusera på utseendemässiga saker och ev prata med andra om det.. Känner dina barn till din op?
Gilla