
boobboob
Kvinna ·
När börja lyfta sitt barn?+
Är 1 vecka sen jag gjorde en bröstförstoring bakom muskeln och tänkte kolla när ni kunde lyfta era barn igen? Har en dotter på 6 månader.
Vet att man ska känna efter själv när det känns bra men vill veta på ett ungefär när ni klarade av det :)?
Sortera efter

Sassarora
Kvinna ·

Sassarora
Kvinna ·
Jag gjorde min operation, också bakom muskeln för 8 dagar sen. Lyfte min son efter 5-6 dagar. Han är 2 år och väger 15 kg. Men jag har inte haft så ont heller. Jag tror att man helt enkelt får känna efter lite vad kroppen säger. Jag undviker ju att lyfta honom så gott det går :-)

cima
Kvinna ·
Hej!
Opades då mitt barn var 8 mån och jag började att lyfta ca 1 vecka efter. Var noga med att hålla armarna tätt in till ryggen för att inte skada/förstöra efter operationen. Hade hjälp hemma i 10dgr efter op och sen klarade jag mig själv. Allt går bra, det gäller bara att vara försiktigt och känna efter. Att byta blöja gjorde jag alltid på golvet ex, så slipper man onödiga lyft. Lyfte endast i och ur spjälsäng samt vagn 1-2 gånger per dag de första 2-3 veckorna, sen rörde jag mig som vanligt.

boobboob
Kvinna ·
Okej tack för svaren får helt enkelt känna mig fram :))
Tänkte bara fråga om någon av er har känt det jag känner.
När jag trycker på ett ställe bara ett liiitet ställe på ena bröstet och när jag släpper så känner
man att det klickar till. Alltså typ inplantatet som trycks in och ut men jag känner det bara på ett så litet ställe??

aishax2
Kvinna ·
jag har undart den samma. men är jag frågade kirurgen sa han ju till mig att 3-4 första dagarna kommer du inte kunna men sen när du känner att du klarar det så kan du ju göra det men var aktsam och lyft med knäna o ch inte med överkroppen om du förstår va jag menar. sen kanske du inte ska å runt o lyfta o bära hela dagarna för jämnan, kian förstå att det är svårt när man han en 6 månaders going hemma. men som sagt bär men var lyhörd på kroppens signaler ;)

boobboob
Kvinna ·
Okej ja jag har lyft upp henne i soffan när hon har kommit krypandes och vill upp men inte upp från sängen osv. Min sambo är pappaledig 1 vecka till så jag får vila ut mig ordentligt hehe .:))

Lisa77
Kvinna ·

helikopter
Kvinna ·

Chihiro
Kvinna ·
Jag tror eg mest att det gör ont. Örjan sa att man skulle vänta en vecka med att lyfta (jag har en mammig 19 månaders) sedan skulle det gå bra. Hur jag ska lyckas att inte lyfta honom på en hel vecka har jag ingen aning om men på något sätt måste det lösa sig :-)
Jag gjorde min operation, också bakom muskeln för 8 dagar sen. Lyfte min son efter 5-6 dagar. Han är 2 år och väger 15 kg. Men jag har inte haft så ont heller. Jag tror att man helt enkelt får känna efter lite vad kroppen säger. Jag undviker ju att lyfta honom så gott det går :-)