
Oscarssonm
Kvinna ·
När började du jobba efter bröstförstoring?
Hur länge var du ledig/sjukskriven efter din bröstoperation och vad jobbade du med?:)) var det lagom länge du var ledig?
Sortera efter

madeleinep
Kvinna ·

Cabe
Kvinna ·

sofie
Kvinna ·
Fick 4v sjukskrivning. Men gick tillbaka efter 2v. Jobbar i hemtjänster.

Noellle
Kvinna ·

starlie
Kvinna ·
Jag gick tillbaka efter 4 dagar. Det var inga problem och alldeles lagom för mig.

zorroo
Kvinna ·
Var borta 2v. Fick hjälp med de tyngsta nån vecka efter sen körde jag på som vanligt :)

Guppi
Kvinna ·
Jobbar som personlig assistent, var hemma i 4 veckor. Det räckte :)

Annaa_86
Kvinna ·
Vad är er uppfattning, klarar man sig själv med barnen efter 1 vecka?

Nahla
Kvinna ·
Jag var hemma i ca 10 dagar och det gick jättebra. Var butiksbiträde. Alla är olika men tror att man bör vara hemma en vecka åtminstone.
Och gällande barn, beroende på barnens ålder osv så kan du nog vara hemma med dem efter en vecka, så länge du inte behöver gå o bära på dem hela dagarna......så om barnen kan gå själva typ :)

Annaa_86
Kvinna ·
Ok. Jag förstår att det såklart är individuelt. Min dotter är ca 1.5 till hösten när jag eventuellt ska op mig. Hon går redan så förhoppningsvis ska det inte vara problem då. Men lyfta henne ibland, i och matstol/ säng t.ex måste ju göras. Hur är det med enstaka lyft? Tillägger även att hon är en tung tjej på stadiga 13 kilo redan. :)

Anonym användare
Ok. Jag förstår att det såklart är individuelt. Min dotter är ca 1.5 till hösten när jag eventuellt ska op mig. Hon går redan så förhoppningsvis ska det inte vara problem då. Men lyfta henne ibland, i och matstol/ säng t.ex måste ju göras. Hur är det med enstaka lyft? Tillägger även att hon är en tung tjej på stadiga 13 kilo redan. :)
Jag opererades i onsdags och har en 12 månaders hemma som inte går än. Min sambo får lyfta upp i matstol, bilstol o spjälsäng men det är absolut inga problem. Jag har bytt blöja på golvet o haft picnic. Puttat upp honom med knäet i vår säng o så har sambon lyft över honom senare. Lyfte honom lite snabbt idag o det kändes inget alls men så var jag noga att hålla armarna längs kroppen. Dock tänker jag självklart undvika lyft men det känns ändå skönt att veta att det går om det verkligen behövs.

hej87
Kvinna ·
Jag var hemma i två veckor, har kontorsjobb så inga tunga lyft eller så men jag hade gärna stannat hemma någpn dag till då jag var rätt mörbultad och hade fortfarande ont. Ryggen var nästan värst och dåligt med sömn så allmänt sliten. Min kompis var på jobbet 4 dagar efter så det är nog rätt olika :)

R3kan
Kvinna ·
Jag var hemma en vecka, det räckte. Jag hade ett ganska stillasittande jobb första gången. Andra gången satt jag hemma och pluggade till en tenta, det är dock inte att rekomendera, citodon verkar inte vara bra för minnet, haha!

BlueBubble
Kvinna ·
Någon som har ett relativt tungt arbete? Jag jobbar som maskinoperatör... Jag vill inte vara borta så länge från arbetet... Jag gör inte några tunga lyft då vi har lyftutrustning för det mesta men ofta måste man sträcka ut armarna för att kunna fixa saker i maskinen osv.. Dock måste man putta på vissa saker för att flytta dem när man använder lyftutrustningen (det man behöver putta väger drygt 100kg) så någon med lite tyngre jobb som har någon erfarenhet?

Blomman
Kvinna ·
Jag har väl ett lite tyngre jobb, brevbärare. Jag opades för 3 veckor nu och har kommit tillbaka till jobbet men ser till att få hjälp med lyft när jag känner att det tar för mycket. Så länge det inte gör ont eller känns obehagligt vågar jag göra det. Springa i trapporna är väl det som är det jobbigaste för mig, det går i snigelfart för att de hårda brösten inte ska studsa runt!

BlueBubble
Kvinna ·
Skönt att du kunde komma tillbaka relativt fort i alla fall! Tack för infon, nu vet jag någorlunda vad jag kan förvänta mig. :)

dolores88
Man ·
Jag började jobba efter 5 dagar, har skrivbords arbete. Men jag hade nog kunnat vänta någon dag eller två till för den första dagen på jobbet var rätt tuff.

Anna84
Kvinna ·
Jag tog semester i 4 veckor. Har ett tungt jobb, så dom tyngsta sakerna kunde jag inte bära själv, men har man bra arbetskamrater som kan hjälpa en så är det plus i kanten ;)

Cupcake_
Kvinna ·
På min konsultation igår, sa kirurgen att hon endast sjukskriver i 2 veckor. Jag jobbar inom äldreomsorgen på en av dom tyngsta avdelningarna, så funderar på att vara sjukskriven 2 v + semester 2 v. Skulle aldrig klara av att börja jobba efter 2 veckor, är rädd för komplikationer. Men ska på en annan konsultation i augusti på Proforma så får se vad dom säger.

Sannajosefine
Kvinna ·
Oj, bara två veckor inom äldreomsorg? Jag har varit på art Clinic i Göteborg och han trodde jag bara skulle behöva en vecka då bag jobbar på ett lss-boende. Sen när han fick höra att vi hade en som kan vara utåtagerande sa han att han minst ville 3. Så olika kan det vara!
Jag har varit sjukskriven i 2 veckor efter båda mina bröstoperationer. Jobbar inom IT-branchen så sitter vid datorer hela dagarna.
Vid första operationen tyckte jag två veckor var lite för lång tid och vid andra operationen hade jag behövt 3 veckor när jag tänker efter nu i efterhand.