
Anonym användare
när FÅR man sova påsidan
jag tycke redan mina bröst känns mjuka lite stela påvisa ställen men mjuka för att vara 2 veckor....
jag lägger mig på sidan utan att tänka på det på kvällen men jag har ju inte ont av det heller så därför kanske det är ok??
eller blir dem hängiga om lägger sig på sidan för tidigt?
Sortera efter

Nilsson87
Kvinna ·

Dina
Kvinna ·
Jag sov på sidan redan första natten, däremot sa kirurgen att jag inte skulle sova på mage förrens efter 6 månader.

Anonym användare

Anonym användare
2 veckor tog det för mig sen kändes det okej att sova på sidan.

Anonym användare
4 veckor...usch va jobbigt :( sover så dåligt på rygg så fort jag lägger mig på sidan så slumrar jag till direktoch tänker ska bara ligga så här en liiiiten stund till det är ju såååå skönt😀

Anonym användare
känns det okej tycker jag du kan prova ligga på sidan.

matilda89
Kvinna ·
Mina kirurg sa typ 2v eller när det känns bra :)

Anonym användare
Alla säger så olika ang detta!Jag säger bara sov på sidan när du inte har ont längre, när du själv tycker det känns ok.Det är mitt råd.Kram

Anonym användare
Jag hade samma fråga till min kirurg på återbesöket den 5 Juli. Hon sa att så fort det känns okej för mig är det fritt fram att ligga på sidan:)

Anonym användare
tycker det med...gör absolut inte onte och känns inte alls obekvämt på något sätt så förstår inte varför man "borde vänta " längre än vad som man sj tycker känns okej...tack för svar tjejer
min kirurg sa att man kan ligga på sidan så fort det känns bra. Dessutom tror jag de kan vara bra att ligga på sidan så man inte får för stort mellanrum mellan brösten. Då pressas dom ju ihop, till skillnad från när du ligger på rygg å de åker åt var sitt håll.