Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
AgnesBlondie

AgnesBlondie

Kvinna ·

När fick ni tillbaka känseln efter er bröstoperation?

Bröstförstoring

Hej! Är nyopad sedan 4 dagar tillbaka och har märkt att jag på delar av brösten inte har någon känsel alls. Framförallt bröstvårtorna och under dem ( underpolen på brösten), däremot har jag känsel på sidorna och lite mellan brösten. Jag har förstått Att detta är normalt men jag undrar Om ni andra fått tillbaka känseln och isåfall har ni fått tillbaka ALL känsel? Jag var helt platt och hade ca 1/2 dl egen bröstvävnad innan min op och jag vet inte om det spelar in. Känner tydligt att det är implantatet som ligger innanför huden nedtill på bröstet och frågan är om jag kommer få någon känsel där mellan implantat och hud. Hur är det för er andra som var helt platt innan op och inte hade så mkt egen vävnad?

7

Sortera efter

shhamoone

shhamoone

Kvinna ·

Jag var också i princip platt innan op. Det var 20 dagar sen jag opererade mig och jag har fortfarande ingen känsel på bröstvårtorna och nedåt.... Lite tråkigt, hoppas det kommer tillbaka!
Gilla
Jonna

Jonna

Kvinna ·

3 månader sen min och saknar fortfarande känsel. Det har blivit bättre men inte att allt är tillbaka !
Gilla
Tiger000

Tiger000

Kvinna ·

Snart 6 v sen min operation och jag har fått tillbaka lite känsel i bröstvårtorna men under känner jag fortfarande inget.
Gilla
AgnesBlondie

AgnesBlondie

Kvinna ·

Tack för alla svar. Då vet jag att det tar sin tid och att jag får räkna med att ha visst bestående känselbortfall. Känns ju rätt skumt, när man tar på området som det inte finns nån känsel i, men man vänjer sig kanske:)
Gilla
rebeccastenberg

rebeccastenberg

Kvinna ·

Jag har också känselbortfall men förstår inte riktigt varför man får det egentligen. Huden är ju inte död? Någon som kan ge en vettig förklaring haha :) 

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Kort sagt beror känselbortfallet på att små nerver har skurits av i operationen :) signalen att något rör vid området går ej fram till hjärnan... Nu har inte jag op bröst (än) men är snittad och det tog säkert 7-8 månader innan jag fick tillbaka känsel i huden.
Gilla
Flippa

Flippa

Kvinna ·

Min känsel försvann också på både bröstens undersida. Nu ett år efter har jag fått tillbaka känseln :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem