
Vickevire5
Kvinna ·
När hålla sina barn?
Gjorde lyft och förstoring i måndags. Väldigt svullen! Särskilt över vänster bröst. Ont i båda brösten och i ryggen!!! :( har en liten parvel på 1år hemma. Väldigt mammig och vill komma upp och jag kan inte ta upp honom :( hur länge har man såhär ont? Och när kan/får man lyfta upp sitt barn? När går svullnaden ner? Många frågor. Tacksam för svar!!
Sortera efter

Evalena
Kvinna ·

Halihalo
Kvinna ·
Jag skulle i dagsläget inte ens klara att lyfta min dotter även om jag hade velat då de gör såpass ont. kan knappt luta mig framåt men de säger väl 2veckor om jag minns rätt. Och då menar jag att man kan lyfta upp och kanske inte gå och bära en hel dag.
förstår att det är jobbigt att inte kunna ta upp barnet.

Elmavi
Kvinna ·

Halihalo
Kvinna ·
jag kan knappt hålla en bärbar dator nu 2dgr efter haha

Nathalie
Kvinna ·

Ae8
Kvinna ·
Det här svaret kommer nog inte göra dig gladare :) Men jag opererades för en månad sen idag, och jag kan fortf absolut inte bära min 1-åring.. Det har vart det jobbigaste med allt kring operationen, att inte kunna gosa, bära eller busa som vanligt med barnen. Dottern på snart 4 förstår och vi kramas på vårt lilla sätt , men sonen på 1 förstår ju inte alls.
Sen tror jag att allt är väldigt individuelt, men jag hde väl tänkt att jag kunde fungera som vanligt efter ca 2 veckor men där hade jag väldigt fel.. Känns typ som inplantaten ska "hoppa ur" när jag börjar ta i på nåt sätt med armarna..77
Lycka till och hoppas allt går bra :)

Toulouse
Kvinna ·
Gud jag hoppas det går fort för mig att läka så att jag kan hålla barnen...har en 3,5 åring och en 2 åring här hemma och det känns ju jättejobbigt att inte kunna lyfta upp dem :(

Asirnas
Kvinna ·
Inte för jag har barn, men har en hund här hemma på 15 kg!
Skulle inte lyfta mer än 2 kg den första månaden, så bärandet får vänta ^^

Vickevire5
Kvinna ·

Felize
Kvinna ·

Halihalo
Kvinna ·
Jag är oerhört tacksam att min dotter än så länge på tre år är såpass förstående. hon lutar sig försiktigt fram och pussas och krams på sidan. Så mån om en. längtar tills jag får kasta upp henne i mina armar igen.
dessa älskade underbara små liv.
tänk på att det bara är för en kort tid tjejer.
i många fall kan de nog vara bra för de små också om det är väldigt mammiga. så är de i vårt fall :)
igår kväll sa sambon att mamma har jätte ont och mamma kan inte bära upp dig om du kommer, du kan inte heller
ligga i vår säng nu eftersom du inte ligger stilla och kan putta på mamma så du får ligga i din. Hon var helt med på noterna och
sov hela natten i sin säng. JAG BEUNDRAR DENNA LILLA DAMEN!

Vickevire5
Kvinna ·
De vill jag också veta. Har också småbarn hemma :)