Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jossefine

Jossefine

Kvinna ·

När kan man börja använda bh med bygel efter op.?

Kläder: operationsplagg, BH mm

Hej allihopa!

Jag har en liten funderig angående när  man egentligen kan börja använda bh med bygel efter att man gjort en bröstförstoring. Jag har hört väldigt mycket olika förslag angånde när det är OK att börja med detta, men nu vill jag höra vad ni säger :)

Som jag har förstått så kan detta variera väldigt mycket beroende hur snabbt brösten läker som dem ska osv., men det kan ändå vara intressant att höra hur ni andra har gjort :)

6

Sortera efter

harliedavie

harliedavie

Kvinna ·

hänger på här ja :) oxå lite nyfiken!

Gilla
toveliten

toveliten

Kvinna ·

Jag hänger också på här! :)
Gilla
Juli11

Juli11

Man ·

Jag vet egentligen inte men för egen del ville de att jag ska vänta tills efter 3-månaderskollen. Vet att en del får börja tidigare
Gilla
Opticruise

Opticruise

Kvinna ·

Följ just din kirurgs rekommendationer.. Jag fick börja efter 1 månad,men det verkar som sagt väldigt olika :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag börjar med bygel så snart tortyren kommit av. Men push up får jag inte ha förrän efter 6 månader, annat än korta stunder.

Men hör med kirurgen, det varierar med tekniken de utför operationen på.

Gilla
Jossefine

Jossefine

Kvinna ·

Tack för svar :) när jag var på återbesöket fick jag veta att jag behövde vänta 1-2 månader med bygel-bh. Så fort brösten "hängt till sig" mer så var det ok för min del. Så nu väntar jag o hoppas att det blir så fort som möjligt :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem