Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Chezzie profilbild

Chezzie

Kvinna ·

27 sep, 2012

När slutade ni med smärtlindring?

Bukplastik
Frågan är alltså, när slutade ni med smärtlindring? En konstig fråga som kanske verkar ha ett uppenbart svar. Man slutar med smärtlindring när man inte har ont. Jag vill bara beskriva hur jag tänker så förstår ni kanske frågan bättre.
Jag har inte haft jätteont någon gång efter operationen. Det är klart att det känns men jag har inte upplev någon smärta som varit fruktansvärd. Jag har gjort så att jag tagit mina tabletter mer i förebyggande syfte. Jag har gått på Alvedon 665 mg x 2 samt Pronaxen (receptfria) 250 mg. Har tagit dessa varvat om varandra, alvedon vid tre tillfällen under dagen och samma sak med den andra medicinen. 
Såklart förstår jag att det är individuellt men det skulle vara intressant att höra när ni inte varit i behov av någon medicin längre. Tycker att det är lite svårt att bedöma vad som är smärta. Är det kanske bara lite stramhet, ömhet, svullnad som man känner. Står man ut med det eller ska man ta smärtlindring till man absolut inte känner någonting från magen eller ärren längre? 
8

Sortera efter

liketheway

Kvinna ·

27 sep, 2012

Jag gjorde en bröstförstoring bakom musklerna för 3 veckor sedan, jag käkade bara panodil ca var 6:e timme i 4 dagar sen inget mer.. :) Det är helt inviduellt :)
Gilla

ellionore

Kvinna ·

27 sep, 2012

Jag åt alvedon och ipren oxå mest som förebyggande i 6 dagar, sen slutade jag helt på dagen med alvedon, fortsatte med ipren, tog båda när jag gick och la mig på kvällen mest för att få sova utan att vakna och ha ont!
 
Pronaxen är dessutom inflammationsdämpande,(precis som ipren) kanske därför läkaren vill att du ska äta dom? Alvedon 665mg är tabletter med modifierad frisättning vilket innebär att den är uppbygt i 2 skikt, ett skikt som löses upp av kroppen snabbt och ger snabb smärtlindring och 1 skikt som löses upp saktare av kroppen och ger långsam smärtlindring dvs under en lång tid. Det kan ju vara så att du faktiskt varit väldigt bra smärtlindrad och inte kännt att du faktisk borde ha ont?! Du kan få väldigt ont om du slutar för tidigt, och att dämpa redan frigjord smärta är svårt, förebyggande är att föredra!
 
Rådfråga med kirurgen om hur länge och varför han/hon tycker du ska fortsätta med tabletterna!?
Gilla

Chezzie

Kvinna ·

27 sep, 2012

Tack för svaren! Ja, kanske är det så att smärtlindringen hjälpt så pass bra att jag inte upplevt att jag haft ont. Idag har jag dragit ner lite på det. Tog Alvedon i morse vid 6.30 och sen en Ipren vid 12. Har känts bra hela dagen. Tänkt ta Alvedon och Ipren innan jag ska lägga mig. 
 
Jag frågar på måndag då jag ska på återbesök för att ta lite stygn hur länge de tycker att jag ska fortsätta med medicinen. Har inget emot att äta den men det känns ändå som att det är onödigt så många dagar i rad om jag kan klara av det utan nu (10 dagar sedan op). 
Gilla

Sockertoppen

Kvinna ·

27 sep, 2012

Det är 2 veckor sedan jag gjort min op, första 2 dagarna åt jag maxdosen tradolan (3 st) plus maxdosen alvedon (2 st var sjätte timma) Efter det fortsatte jag med maxdosen alvedon men tog tradolan endast till natten samt om jag hade väldigt ont någon gång på dagen.. vid behov alltså :)
 
Nu dom senaste 5-6 dagarna äter jag knappt alvedon. Tar bara någon enstaka ifall jag känner mig stel i ryggen. För jag har väldigt ont i ryggen ibland eftersom jag bara sover på rygg och är så begränsad och försiktig i mina rörelser :( Någon annan som känner igen sig i det? Vad gjorde ni åt ryggen och när gick det över?
 
-Kanske ska tillägga att jag har framför muskeln :)
Gilla

gevalia

Kvinna ·

27 sep, 2012

Tog aldrig ngt stakare än Alvedon och Ipren efter min op Slutade med de dag 3. Hade inte ont. Men tog de till natten för att inte få ont Tål inte morfinpreparat men hade inte behövt det oavsett ;);) Verkar vara väldigt olika med smärtorna. Efter 3,5 timme à jg ute och fick runt kliniken Till sköterskornas stora förtret;)
Gilla

Anonym användare

27 sep, 2012

Det är så individuellt från person till person.
Men jag säger som sjuksköterska, att försök inte vara duktig utan ta dina smärttabletter du har fått av din läkare. För är du smärtfri så kan röra dig mer obehindrat och då  läker din kropp bättre än när du "försöker stå ut" och vara duktig.
Har du smärta så kämpar du mot kroppen som försöker läka och hela processen blir längre. Det är ju trots allt så kort period du äter dessa mediciner, så det finns ingen risk att du ska bli beroende, som de flesta är rädda för.
Gilla

Coboysarn

Kvinna ·

27 sep, 2012

Hej,
Jag tog medicin enligt ett schema de 4 första dagarna- detta för att kapa smärttoppar. Det jag tog var diklofenak 50 mg samt alvedon 1 mg var 6:e timma. Men sedan glesade jag det och tog bara alvedon till kvällen och det gjorde jag ytterligare 4-5 dagar. Efter det inget alls. Jag hade inte heller ont så att det besvärade. Någon enstaka gång har jag tagit på dagen och det har varit kopplat till att jag varit ute och gått eller varit aktiv på ett annat sätt. Jag fick rekomendationen att lyssna på min kropp så det gjorde jag. Alla säger olika- vet ju inte varför du fått de tipsen du fått men gå efter dem, det finns kanske en förklaring till varför kirurgen vill att du ska fortsätta?
Gilla

Chezzie

Kvinna ·

28 sep, 2012

Kul med fler svar! Självklart är det väldigt olika. Det är egentligen ingen som sagt något till mig om hur länge jag ska ta smärtstillande. Det verkar ju som att de flesta av er trappat ner eller slutat helt efter 1-2 veckor. Jag tänker också trappa ner nu eftersom jag känner mig mycket bättre i kroppen sen kollar jag på måndag om de tycker att det är okej.
 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem