
Ellie1
Kvinna ·
14 feb, 2016
När slutade ni med smärtstillande?
Det är nu 12-13 dagar sen jag opererade mig. Från dag 1 fick jag Citodon och Alvedon utskrivet jag skulle ta 1 a varje var 6e timme. Fick även Arcoxia utskrivet att ta utöver det då min rygg gjorde fruktansvärt ont så jag inte kunde sova.
Åt Arcoxia i 5 dagar sen slutade jag då ryggen blev bättre, men fortsatte med citodon och alvedon men har nu sen några dagar tillbaks börjat fasa ut Citodon och tar nu bara 1 citodon och 1 alvedon innan läggdags eftersom ryggen fortfarande är det som gör som mest ont så jag sover dåligt. Övriga tider på dagen har jag tagit alvedon.
Inatt var det första natten jag lyckades lägga mig lite mer på sidan och det var otroligt skönt för ryggen men när jag vaknade upp efter några timmar hade jag istället mer ont i brösten och tog då 2 alvedon.
Mina bröst är ömma, typ som när man har febervärk i kroppen, samtidigt är dom bortdomnade så jag inte har full känsel, känns väldigt märkligt och det är inget som smärtstillande tar bort egentligen så börjar kännas lite som jag äter det mest av vana eller för ryggen då...
Tänkte försöka att sluta helt med citodon idag så jag inte tar någon ikväll innan jag ska sova, för å se hur natten funkar helt utan.
Har sen jag börjat trappa ner på Citodon börjat svettas som FAN på nätterna, inatt fick jag hämta en handduk för sängen var så blöt och det blev kallt att krypa ner igen :(
Läser gamla trådar om det och verkar vara rätt vanligt, dels efter operation men även när man minskar ner/slutar med smärtstillande.
Hur har det varit för er som opererade er för några veckor sen? Eller för er det gått längre tid för men som minns hur det var i början? :)
När började ni klara er helt utan smärtstillande? :)
Sortera efter

LillSofy
Kvinna ·
14 feb, 2016

sofie
Kvinna ·
14 feb, 2016
Jag slutade äta tradolan efter 3dagar sedan alvedon o ipren i 2 dagar till, alltså åt jag i fem dagar.

sofie
Kvinna ·
14 feb, 2016
Fick sluta med tradolanen pga allergisk reaktion

Ellie1
Kvinna ·
14 feb, 2016
Tack för svar! :)
Jag är lite osäker på om jag verkligen behöver äta mer nu, så jag ska testa att inte ta något ikväll och se om jag sover sämre eller inte inatt :) För som sagt, det som gör mest ont är min rygg för att jag inte kan sova på sidan som normalt.
Nu känns det mer och mer som jag har febervärk i kroppen, fast bara i brösten då, dom är väldigt känsliga vid beröring eller när jag fryser lite.. Tog 2 alvedon vid 8 imorse och 1 vid 12, sen dess har jag inte tagit någonting, så tror att det är därför jag känner mer i brösten men jag kanske inbillar mig :)

Stjärnfall
Kvinna ·
14 feb, 2016

Ellie1
Kvinna ·
14 feb, 2016
Jag märker inte ens av att jag äter citodon, så tror det är därför jag av ren vana fortsatte, kanske helt i onödan.
Har bara testat tradolan innan och det blev jag yr, illamående och konstant "hög" på så det ville jag inte ha nu.. sen fick jag sån klåda av tradolan.
Men alvedon ska ju inte vara några problem att fortsätta ta vid behov nu så kanske ska ta 2 alevdon ikväll innan jag ska sova och från imorgon sluta helt och hållet med allt :) Det är otroligt jobbigt att inte få bra sömn..

Plattfall
Kvinna ·
14 feb, 2016

Ellie1
Kvinna ·
14 feb, 2016
Då opererades jag dagen efter dig. Hur kommer det sig att höger bröst börjar krångla nu tror du?

Plattfall
Kvinna ·
14 feb, 2016

Ellie1
Kvinna ·
14 feb, 2016
Oj, jag har kunnat sova helt plant från start, nästan skönare att göra det vissa gånger har jag märkt. Igår hittade jag dock en position mellan två kuddar så jag kunde ligga lite mer på sidan, vilken jävla avlastning för min ömma rygg! :)

Stjärnfall
Kvinna ·
14 feb, 2016

Plattfall
Kvinna ·
14 feb, 2016

Ellie1
Kvinna ·
15 feb, 2016
Inatt sov jag bättre men vaknar fortfarande en del och måste stretcha för det känns stelt och ömt. Sova på sidan gick inte inatt men jag svettades inte så mycket inatt skönt nog, hade lagt mig på en handduk utifall att eftersom vi hade nytvättade sängkläder :)

Plattfall
Kvinna ·
15 feb, 2016

starlie
Kvinna ·
15 feb, 2016
Jag åt Citodon i 2,5 dag, sedan Diklofenak i 7 dagar. Hade nog klarat mig utan Diklofenak tidigare men då det är inflammationsdämpande tänkte jag att det var bra att ta alla tabletter jag fått utskrivna. Har inte ätit något sedan dess.

starlie
Kvinna ·
15 feb, 2016
Inatt var dock första natten det gick hyfsat att sova på sidan (utan att vakna och ha ont) och jag börjar även kunna vända mig utan att det smärtar. Men jag vaknar fortfarande ett antal gånger på natten, 24 dagar sen op nu.

Ellie1
Kvinna ·
15 feb, 2016
Jag börjar fan tro det om Aloe Vera Heatlotion, ska testa utan några nätter och sen med en natt bara för att se om det blir så då :)

Ellie1
Kvinna ·
15 feb, 2016
Inatt var dock första natten det gick hyfsat att sova på sidan (utan att vakna och ha ont) och jag börjar även kunna vända mig utan att det smärtar. Men jag vaknar fortfarande ett antal gånger på natten, 24 dagar sen op nu.
Jag har läst att vissa kan börja sova på sidan hyfsat bra efter någon månad, så då är det bara dagar kvar för dig nu och liite längre väntan för mig hehe
Jag slutade efter ca två veckor. Gick enbart på alvedon dock, så slapp biverkningar av starkare. Jag var orolig över att jag tog för länge (gjorde en tråd om det här), men sedan släppte smärtan efter bara någon dag. Nu är jag i princip helt smärtfri. Det är väldigt olika för alla, men ta smärtstillande om du behöver, det var det rådet jag fick. Allra helst innan läggdags så man sover gott 🙂