
josten
Kvinna ·
20 sep, 2012
När tillbaka på banan efter en korr?
Någon som vet när man kan gå tillbaka till sitt jobb efter en korr?
Jag ska förlänga mitt ärr (har gjort ett lollipoplyft) samt ta bort ett veck jag lyckats få. Detta ska jag göra under lokalbedöving.
Jag jobbar med rätt mycket lyft, packning osv 8 timmar om dagen varje dag! Min op är på en onsdag, kan man vara tillbaka på jobbet på måndagen redan?
Sortera efter

chattis
Kvinna ·
20 sep, 2012
Jag gjorde en korr under lokalbedövning förra onsdagen och jag har kontorsjobb så jag jobbade hemifrån torsdag och fredag. Sen åkte jag till jobbet i måndags. Hade inte lika ont som första gången men lite ont gjode det torsdag och fredag.
Det är ju väldigt olika för hur man mår men kan vara bra att ta det lite lugnt ett tag.
Lycka till
Gilla

josten
Kvinna ·
20 sep, 2012
Vi har samma kirurg ser jag, vad korrade du? Gjorde det ont?
Gilla

chattis
Kvinna ·
20 sep, 2012
Mitt vänstra bröst hade läkt ihop för fort så jag hade mycket mindre underpol där och sen gjordes ärret om. Sen hade fettet hittat tillbaka på de ställen på magen som togs bort trots att jag inte gått upp i vikt, så det fixades oxå till. Värsta är ju lokalbedövningen sen vara det ganska ok att vara vaken. Trots att det tog en timme så gick tiden jättefort.
Gilla