Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
90sbaby profilbild

90sbaby

Kvinna ·

04 dec, 2019

När tog ni av och tvättade bhn?

Bröstförstoring

När vågade ni ta av er bhn och vara utan den ett tag? Jag har återbesök två veckor efter min OP som var i måndags och kommer ju att vilja tvätta bhn + boobisarna lite försiktigt innan dess men vet inte när jag ska våga släppa dom fria. Sköterskan sa att det går bra att ta av den och tvätta den men att jag ska ha ett linne under tiden, men vad gör ett linne egentligen? Känns inte som att det är mycket till stöd?

5

Sortera efter

Snuttann

Kvinna ·

04 dec, 2019

Jag beställde hem likadana som dem man får av kliniken, så bara byta när den man har på sig behöver tvättas. Jag har än sålänge inte haft mina lösa längre än vad jag duschar. Köpte mina på nordicare:)
Gilla

MomaMe

Kvinna ·

04 dec, 2019

Jag beställde två abecita Kimberly från sportamore som jag ska ha efter ca 1 mån. Tänker att jag kan använda dem när jag tvättar den andra..
Gilla

TLK

Kvinna ·

04 dec, 2019

Borde gå bra med en enklare (billigare) sportbh när det bara gäller några timmar, bättre stöd än inget?
Gilla

norrlandstjejen

Kvinna ·

04 dec, 2019

Om sköterskan säger att det går bra borde det väl inte vara några problem? Om du kör snabbprogrammet på tvättmaskin sen kanske lägger den på ett element så den torkar fort.. Ha ett linne eller en sport-bh och kanske försöka att inte röra på dig allt för mycket.. Ligg i soffan och ta det lugnt i väntan på Bhn ?
Gilla

Catbob

Kvinna ·

04 dec, 2019

Sköterskorna sa också till mig att det va ok att va utan en stund om man tvättar den men att man kan ta på sig nåt annat så länge. Jag har en mjuk lite lös sportbh som passade bra att ha under tiden.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem